Pavasara darbi rožu dobē: atsegšana, apgriešana, mēslošana un stādīšana
Foto: Shutterstock

Pavasarī dārza darbi negaida – salīdzinoši īsā laika periodā jāpagūst apčubināt visas dārza dobes. Rozes ir viens no augiem, kas tieši pavasarī prasa īpašu vērību, jo vispirms tās jāapsedz, tad īstajā laikā jāapgriež un jāmēslo, bet, ja dārzu tikai plāno papildināt ar rožu stādiem, aizlienē dārzkopības speciālistes Antras Balodes padomus augsnes sagatavošanā un stādīšanā.

To, kā pārziemojušas rozes, varēs ieraudzīt pēc atsegšanas. Pavasarī var gadīties, ka pēc atsegšanas dzinumi ir tumši, izsutuši. Ja rudenī rozes bija piesegtas, kamēr augsne vēl nebija sasalusi, tad bieži vien dzinumi izsūt, jo zem pieseguma augsne nesasalst. Tāpēc piesegt par agru un par daudz ir sliktāk, nekā nepiesegt nemaz.

Rožu atsegšana pavasarī

Pavasarī, kad dienas kļūst siltākas un saulainākas, rožu krūmus pakāpeniski jāatsedz. Vispirms noņem segmateriālu – niedru segas, kastes un lielāko daļu egļu zarus, bet dažus atstāj noēnojumam. Zarus pilnībā noņem, kad iestājas silts laiks un vairs nav gaidāmas stipras nakts salnas. Atsegšanu veic mākoņainā dienā. Pēc atsegšanas rožu krūmi ir ļoti jutīgi, un siltā, saulainā un vējainā dienā dzinumi var arī apdegt. Tāpēc tie jāatsedz uzmanīgi un pakāpeniski, neļaujot saules stariem tos apdedzināt vai arī naktī salam apsaldēt.

Daudz rožu aiziet bojā tāpēc, ka pavasarī pārāk agri tās pilnībā atsedz. Spilgtā saule dzinumus sasildījusi un tajos jau cirkulē sula, bet augsne vēl ir vēsa un saknes nav atmodušās no ziemas miera. Bieži gadās, ka pēc atsegšanas dzinumi ir zaļi, bet pēc kāda laika tie kļūst tumši un nokalst, skaidro Balode.

Pavasara darbi rožu dobē: atsegšana, apgriešana, mēslošana un stādīšana
Foto: Shutterstock

Rožu krūma apgriešana

Pēc rožu atsegšanas jāizgriež sala, slimību vai kaitēkļu bojātos dzinumus. Pavasarī rožu apgriešana ir viens no atbildīgākajiem darbiem, lai izveidotu spēcīgu krūmu un vasarā tas veidotu daudz, krāšņu ziedu. To veic pirms sānu pumpuru plaukšanas.

Vispirms izgriež nokaltušos, vājos un tievos dzinumus, kā arī dzinumus ar tumšiem, melniem plankumiem, kas var būt parazitāro sēņu bojājumi. Šie inficētie dzinumi, kā arī grauzēju bojātie, ir jāizgriež un jāsadedzina. Apgriež arī salā cietušo dzinumu galus līdz veselai koksnei, kas parasti ir gaiši zaļa. Ja koksne ir nobrūnējusi, tad jauno dzinumu attīstība aizkavējas vai arī tie pēc laika nokalst vai arī neaug.

Visas rozes nav jāgriež vienādi. Visīsāk apgriež poliantrozes un miniatūrrozes – tām atstāj 2–3 pumpurus uz dzinuma, tējhibrīdrozēm uz krūma 3–4 spēcīgus dzinumus ar 4–6 pumpuriem, floribundrozēm atstāj 4–5 spēcīgus dzinumus ar 3–4 pumpuriem uz katra, vājos sānu dzinumus un sīkos zarus izgriež. Te gan speciāliste skaidro, ka tas ir aptuvenais skaits, jo strādājot dārzā jau neviens pumpurus neskaita. Krūmrozēm pirmos gadus pēc stādīšanas dzinumus negriež. Turpmākajos gados, lai veicinātu jaunu dzinumu veidošanos, dažus vecos zarus nogriež 50 cm augstumā, pārējos atstāj visā garumā, bet sīkos izgriež pavisam. Parka rozēm jaunos dzinumus negriež, bet izgriež sausos, bojātos un vecos dzinumus.

Stīgotājrozēm vecos zarus apgriež virs jauna spēcīga sānzara vai arī izgriež pie pamatnes. Dažus pamata dzinumus atstāj 30 cm garumā, lai no snaudošiem pumpuriem veidotos jauni pamata dzinumi. Jaunos, iepriekšējā gada dzinumus nesaīsina, ja tie nav salā cietuši. Daļai stīgotājrožu ziedi veidojas tikai uz iepriekšējā gada dzinumiem, piemēram populārajai šķirnei 'Flammentanz'. Griež tā, lai augšējais pumpurs būtu ārpusē, nevis zara iekšpusē, jo tad tas augs krūma vidū. Veciem krūmiem izgriež novecojušos zarus nedaudz virs pamatnes. Pēc apgriešanas apakšējie pumpuri ātri piebriest un dod spēcīgus dzinumus ar jauniem sānu dzinumiem.

Source

DELFI Tavs Dārzs

Tags

Apstādījumi Dārza darbi Mēslojums Rozes
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form