Rūpes pavasarī, ziedēšana – vasarā. Kā audzēt stādus un kādus augus izvēlēties
Foto: Shutterstock

Pavasarim tuvojoties, liela daļa aiz nepacietības nevar rast mieru, kā vien gribas iebāzt savus zaļos pirkstiņus melnzemē un sajust zemes elpu. Vienmēr tikai rodas jautājums – cik garš būs pavasaris? Jo tieši tas ir viens no faktoriem, ko mājas apstākļos skatās visi tie, kas vēlas pašu spēkiem sēt un stādīt. Ja pavasaris ir auksts un garš, tad pāragri iesētās sēklas izstīdz un pūles bijušas veltas. Bet kādas sēklas iegādāties, kādas puķes ieteicams audzēt vienā dobē un kas ir būtiskākie priekšnoteikumi stādu iegūšanā, stāsta ''Lienes dārzi'' daiļdārzniece Liene Mistere.

Vasaras puķu sortiments mūsdienās ir tik milzīgs, ka pat profesionāļiem ir grūti izsekot līdzi jaunumiem. Un nebūt nav tā, ka kļūdās tikai amatieri. Daiļdārzniece stāsta, ka pat profesionālajām stādu audzētavām ir bieži jāviļas jauninājumos, bet gadās arī tā, ka tronī jāceļ jaunais.

Visiem tiem, kas vēlas audzēt savus stādus paši, dārzkopības speciāliste rosina atcerēties, ka bieži radīsies sajūta, ka pērkat kaķi maisā. ''Sēklas ne vienmēr būs kvalitatīvas, iegādājoties tās ne profesionālajos veikalos, tādēļ arī bieži tās vai nu neuzdīgs nemaz, vai labākajā gadījumā uzdīgs 50 procenti no iesētā. Lai kā arī bieži sevi mānām un ceram, ka šoreiz gan visas uzdīgs, paši ziniet, realitāte ir citādāka. Kā daiļdārzniece tomēr iesaku iegādāties sēklas profesionālajos veikalos vai pie izplatītājiem, kas garantē sēklu dīgtspēju. Droši vien rodas jautājums, kā tad atšķirt profesionālas sēklas no zemas kvalitātes sēklām. Atbilde ir vienkārša – atliek vien sekot līdzi visam, kas ir rakstīts uz iepakojuma. F1 sēklas būs lētākas, bet jārēķinās ar to, ka nākamajā gadā ievāktās sēklas nebūs vairs tādas pašas.''

Daiļdārzniece rekomendē ievērot derīguma termiņus, veģetācijas perioda garumu, sēklu skaitu. Arī pašam iepakojumam ir nozīme, sēklām ir jāatrodas hermētiski noslēgtā paciņā, tā saglabās sēklas sausas un to dīgtspēju lielāku. Vairāk par kvalitatīvu sēklu iegādi un to dīgtspēju lasi šeit.

Rūpes pavasarī, ziedēšana – vasarā. Kā audzēt stādus un kādus augus izvēlēties
Foto: Shutterstock

Pamatnosacījumi stādu izaudzēšanai

Kas tad būtu jādara, lai izdotos izaudzēt veiksmīgus stādus? Sekojiet līdzi sēklu aprakstam, tur parasti ir diezgan detalizēta informācija par stādu izaudzēšanu, laiks, kad sēt, kad piķēt, kad stādīt laukā, kādos attālumos un kādos apstākļos. Ņemot vērā šos kritērijus un saprotot auga vajadzības, ir iespēja izaudzēt raženus stādus.

Katrai sēkliņai vajag pietiekami irdenu un mitru augsni. Jo mazāka sēkla, jo mazāk viņu vajag apbērt ar augsni, to iesējot, bet vislabāk ir sēklas no augšpuses apbērt ar sijātu granti, jo tā ir gaisa, mitruma caurlaidīga un ļauj augam vieglāk izlauzties. Grants, atšķirībā no puķu augsnes substrāta, arī neizkaltīs un neveidos cieto garozu, ja vienu dienu piemirsīsiet augus apliet.

Augiem vajag gaismu, tas ir ļoti svarīgs kritērijs, arī temperatūrai jābūt mēreni siltai: +17 līdz +20 oC, bet, protams, dažādiem augiem kritēriji var atšķirties, skaidro Mistere.

Augu piķēšana ir ļoti svarīga, lai izveidotos spēcīgs stāds, kad mazās sēkliņas sadīgušas un sāk viena otrai spiesties virsū. Tās būs vairāk kā pateicīgas, kad tās atdalīs un dos plašumu, kur plesties. Tas jādara īpaši uzmanīgi, lai netraumētu trauslās saknītes, ņemot palīgā kādu mazu irbulīti, ar ko varat droši atdalīt mazos stādiņus vienu no otra.

Visticamāk, ka katram dārza saimniekam ir sava labākā tehnika, bet pat ņemot vērā visus kritērijus, bieži vien mājas apstākļos nevar izaudzēt tik labas kvalitātes stādus, kā profesionāli audzētāji, speciālās siltumnīcās ar regulējamiem mitruma un siltuma apstākļiem. Tāpēc tiem, kas vēlas graciozākas puķes ar garāku veģetācijas periodu, piemēram, petūnijas, begonijas, pelargonijas, lobēlijas un citas, tomēr varbūt vajag apsvērt domu iegādāties stādus pavasarī, skaidro dārzkopības speciāliste.

Tags

Apstādījumi Dārza darbi Dārza labiekārtošana

Comment Form