Seniorus aicina atbalstīt Latvijas pļavu nākotni un vākt augu sēklas
Foto: Shutterstock

Latvijas Dabas fonds (LDF) sadarbībā ar Latvijas Pensionāru federāciju (LPF) šovasar aicina visus Latvijas seniorus iesaistīties savvaļas augu sēklu vākšanā, lai ar tām bagātinātu pilsētu zālājus un atjaunotu dabiskās pļavas, tādējādi palīdzot nodrošināt Latvijas dabisko pļavu nākotni. Akcijā aicinātas piedalīties senioru un pensionāru biedrības, taču tai pievienoties var arī seniori, kas apvienojušies neformālā draugu vai ģimenes grupā. Pieteikšanās līdz 6. jūnijam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Liela daļa Latvijas senioru ir pieredzējuši siena laiku – pļauju, ārdīšanu, vākšanu. Tieši šī tradicionālā metode ir tas, kas palīdzēja saglabāties un izplatīties pļavu augiem. Mūsdienu saimniekošanas veids ir būtiski samazinājis dabisko pļavu teritorijas – 100 gadu laikā tās sarukušas no 30 līdz 0,7 procentiem Latvijas teritorijas," stāsta akcijas koordinatore LDF Rūta Sniedze-Kretalova.

Akcijas uzdevums būs ievākt Latvijā bieži sastopamu pļavas augu sēklas, izžāvēt tās un nosūtīt LDF, kas savukārt sēklas izmantos atjaunojamās dabisko pļavu teritorijās, kā arī pļavas augu piesējai pilsētas pļavās, tāpat organizēs meistarklases un citus ar pļavu saistītus pasākumus pensionāriem. Katrs akcijas dalībnieks saņems LDF pateicības balvu, savukārt aktīvākās senioru grupas tiks īpaši apbalvotas.

Pļavas augu ziedēšanas laikā jūnija vidū un jūlijā akcijas dalībniekiem būs jāizpēta tuvākās apkārtnes ceļmalas, grāvmalas, ūdeņu krastmalas un mežmalas, pašu vai tuvinieku īpašumā esošie zālāji un atmatas un, izmantojot augu noteicēju, kas pieejams šeit, jāizvēlas, kuru augu sēklas vēlāk ievāks. Jūlijā, augustā un septembrī, sekojot sēklu vākšanas instrukcijai šeit, jāveic iepriekš izvēlēto augu sēklu vākšana un žāvēšana, kā arī nogādāšana LDF.

"Mūsu seniori savas dzīves laikā ir piedzīvojuši to, kā samazinās dabiskās pļavas un to augu izplatība Latvijā – novērojuši, kā no ainavas izzūd bezdelīgactiņas, saulpurenes un naktsvijoles. Tā ir paaudze, kura daudzus savvaļas augus vēl zina, māk nosaukt vārdā un zina to pielietojumu. Tāpēc arī aicinām seniorus palīdzēt Latvijas dabas vērtību saglabāšanā, turklāt to varēs apvienot ar laika pavadīšanu svaigā gaisā un labā kompānijā," stāsta Sniedze-Kretalova.

LDF īpaši gaidīs šādu augus sēklas: pīpenes (margrietiņas), pļavas bitenes, gaiļbiksītes, dzirkstelītes, pļavas pulkstenītes, dažādu sugu āboliņus, zvaguļus, vanagzirņus, dzelzenes, madaras un citas biežāk sastopamās savvaļas augu sugas. Jāievēro, ka nedrīkst vākt savvaļas orhideju (tostarp naktsvijoles un dzegužpirkstītes), jumstiņu gladiolu, saulpureņu un citu reto augu sēklas.

Lai piedalītos akcijā, līdz 6. jūnijam jāaizpilda pieteikuma forma šeit vai jāpiesakās LDF pa tālruni 67830999.

Tags

Latvijas Dabas fonds Savvaļas augi Dabiskā pļava
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form