Agrā zemeņu raža siltumnīcā – kādas šķirnes izvēlēties un kā izaudzēt saldas ogas
Foto: Shutterstock

Var diskutēt, vai siltumnīcā būtu jāaudzē daudzgadīgie augi, tostarp zemenes un vīnogas. No vienas puses, daudzgadīgie augi nodrošina patvērumu daudziem kaitēkļiem un infekcijām, kuri nākamajā gadā apdraudēs visus siltumnīcā stādītos augus. Taču neapkurināmā amatieru siltumnīcā ir iespējams iegūt zemeņu ražu gandrīz mēnesi agrāk nekā atklātā laukā – jau jūnija sākumā. Turklāt to praktiski neapdraud kārumnieki strazdi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Taču jāņem vērā, ka zemenes siltumnīcā pārziemo labāk, ja rudenī tai noņem plēvi un augi dabiski tiek apsegti ar sniegu. Ja plēvi atstāj, sevišķi lielā kailsalā zemenes var arī izsalt.

Kādas šķirnes izvēlēties

Audzēšanai siltumnīcā vispiemērotākās ir agrīnas īsās dienas šķirnes, piemēram, 'Kokinskaja Raņņaja', 'Venta', 'Induka', 'Zefyr', 'Annelise'. Tāpat ļoti interesantas ir neitrālās dienas šķirnes, kas ražo vasaras sākumā un beigās: 'Everest', 'Selva', 'Elan', 'Milan', 'Calipso'. Šo zemeņu stādus Latvijā piedāvā vairākas profesionālas stādaudzētavas.

Savu vietu siltumnīcā var paredzēt tā sauktajām mēnešzemenēm, kas pēc izskata atgādina meža zemenes, bet ar lielākām ogām un ražo visu sezonu līdz pat salnām. Šo šķirņu dēstus ir iespējams iegādāties pie profesionāliem stādaudzētājiem, kā arī izaudzēt saviem spēkiem no sēklām. Latvijā tiek piedāvātas šķirnes 'Temptation', 'Rujana', 'Rügen', 'Rosana' (ziedi rozā krāsā) un citas. Krievijā amatieru vidū ļoti populāra ir šķirne 'Jelizaveta II' ar samērā lielām ogām; tās sēklas jāmeklē internetveikalos.

Kā izaudzēt dēstus

Mēnešzemeņu dēstu audzēšana no sēklām ilgst vairākas nedēļas. Zemeņu sēklas ir ļoti sīkas, dēstus bieži vien audzē ar piķēšanu. Sēklas izkaisa uz substrāta virsmas, apsmidzina no pulverizatora ar siltu (23–25 oC) ūdeni, lai piespiestu tās pie substrāta, un apsedz ar plēvi. Optimāla substrāta temperatūra sēklu dīgšanai ir 20–23 oC. Bieži vien sēklas pirms sējas iesaka 1–2 mēnešus paturēt ledusskapī, bet pieredze liecina, ka veikalā pirktās sēklas labi dīgst arī bez aukstumapstrādes. Dēstiem ir piemērotas kasetes ar ļoti mazām (~20 mm) ligzdām.

Sējeņu piķēšanu veic pirmās īstās lapas fāzē, kad sīkus augus var droši atšķirt citu no cita. Paaugušos dēstus vēlāk var pārpodot 10 cm lielos podiņos.

Tags

Dārza darbi Siltumnīca Zemenes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form