Dārza darbi agrā pavasarī – īstais laiks sēšanai

Dārza darbi agrā pavasarī – īstais laiks sēšanai
Foto: Markus Spiske / cc

Marts kalendārā ir pirmais pavasara mēnesis, taču tā vien šķiet, ka dabai ir cita ievirze un šajā mēnesī vēl varam attapties sniega kupenās un lielā salā, bet tikpat labi var pieturēties silts un saulains laiks. Pavasarī darāmi daudz dārza darbi, kurus neietekmē meteoroloģiskie apstākļi, un marts ir sākums aizņemtajai sezonai, tādēļ darāmo darbu saraksts var būt visai garš.

Iepirkšanās centra "K Senukai" dārzniecības konsultante Līga Arbuzova sniedz ieteikumus dārza darbiem, kuriem pievērsties jau tūlīt.

Sēklu krājumu pārskatīšana

Kamēr dārzs vēl ir sniegā, ir īstais laiks sagādāt sēklas un no tām sākt audzēt dēstus. Kā zināt, kādas sēklas iegādāties un kam būtu jāpievērš uzmanība uz iepakojuma? Sēklu kvalitāti raksturo to tīrība – paciņai nevajadzētu saturēt putekļus vai citus piemaisījumus, dīgtspēja, veselīgums, derīguma termiņš un citi aspekti. Ja augi tiek audzēti savam priekam un vajadzībām, tad sēklu izvēle var būt vienkārša, jo veikalos ir nopērkamas labas un kvalitatīvas šķirnes vai hibrīdu sēklas. Padomu apkopojumu par labāko sēklu iegādi lasi šeit.

Dēstu audzēšana

Dēstu audzēšana ir nepieciešama visiem siltumnīcās audzētajiem dārzeņiem (gurķi, tomāti, pipari), arī agrajiem dārzeņiem (salāti un visu veidu kāposti), kā arī dārzeņiem ar garu veģetācijas periodu (selerijas, puravi). Lai dēsts izdotos kvalitatīvs, to vajadzētu izvietot audzēšanai izmantojamā tarā – plastmasa vai cita veida podiņos, kasešu dēstu audzēšanas sistēmā, kas ļauj izaugušos dēstus vieglāk izpiķēt. Idejas dažādiem dēstu audzēšanas traukiem aplūko šeit. Marts ir piemērots mēnesis dēstu audzēšanai, jo gaismas trūkumā augi attīstās lēnāk, savukārt pie labāka apgaismojuma attīstības laiks būs īsāks.

Dārza darbi agrā pavasarī – īstais laiks sēšanai
Foto: Shutterstock

Dobju plānošana

Ja mājās ir vieta dārziņam, un ja tas tiek iekopts jau gadu no gada, šis ir piemērots laiks dobju plānošanai, paredzot labāko dārzeņu audzēšanas izkārtojumu un kopaudzēšanu, lai palīdzētu cīnīties pret kaitēkļiem, vai arī izplānotu tā, lai neviens augs necīnītos par savu vietu dobē. Lai dārza sēšana un stādīšana nebūtu veltīga, pirms ķerties klāt darbiem, noskaidro, kurus augus drīkst un kurus labāk nevajadzētu blakus audzēt. Piemēram, pētersīļus iesaka audzēt ar burkāniem, burkānus ar bietēm, gurķus ar bietēm un kāpostiem, savukārt gurķus nevajadzētu stādīt blakus kartupeļiem un salātiem, pupiņām nepatiks atrasties blakus sīpoliem, ķiplokiem un puraviem, skaidro konsultante. Vērtīgu ieteikumus par sakņu augu saderību var lasīt arī šeit.

Palodzes dārziņš

Ja nav iespējas audzēt dārzeņus dobēs vai siltumnīcās, uz palodzes var ierīkot garšaugu dārziņu. Šādā veidā, protams, neizdosies izaudzēt lielu ražu, bet pašu audzēts baziliks, sīpolloki, čili pipari un dilles sniegs vairāk prieka nekā veikalā iegādātie, kā arī izskatīsies pievilcīgi, augot skaistos traukos. Palodzes dārziņam svarīgi ir izvēlēties piemērotu vietu tā ierīkošanai. Tai jābūt pietiekami gaišai, taču jāuzmanās, lai uz augiem nespīd dienas saules stari, kas tos var apdedzināt. Vislabāk augus novietot uz palodzes, kuru apspīd rīta vai vakara saule. Vēl viena svarīga problēma ir radiatori zem palodzēm, kas silda kastes, kurās sasēti zaļumi. Lai augus neietekmētu šis faktors, apvelc kasti vai podiņu ar plēvi, kas palīdzēs sabalansēt augsnē mitrumu.

Dārza darbi agrā pavasarī – īstais laiks sēšanai
Foto: Shutterstock

Labam gala rezultātam, svarīgi padomāt par vairākiem aspektiem:

  • Piemērotu un labu sēklu izvēli. Tās var būt gan profesionālas, gan amatieru šķirnes. Katrs pats var izvēlēties, ko audzēt savā dārziņā, attiecīgi piemeklējot sēklas.
  • Substrāta izvēle. Veikalos ir ļoti plaša izvēle – gan uz kūdras bāzes, gan komposta bāzes, ar atšķirīgu skābumu, raupjumu, ar un bez piedevām. Taču vislabāk ir konsultēties ar pārdevēju vai konsultantu, kurš piemeklēs piemērotāko substrātu.
  • Augšanas apstākļi. Svarīgi ir visi aspekti, kas viens ar otru ir saistīti – gaisa mitrums, gaisma, kā arī telpas temperatūra. Kā arī katram augam tie var būt nedaudz atšķirīgi.
  • Mitruma uzturēšana augsnē. Augsni uztur mitru, bet to nedrīkst pārlaistīt, ne iekaltēt.

Source info

DELFI Tavs Dārzs


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka