Dari pats: Sienu apdares špikeris soli pa solim
Foto: Shutterstock

Mājokļa remontdarbus var uzticēt ne tikai speciālistiem, bet var izmēģināt tos veikt paša spēkiem. Kādi ir sienu apdares secības soļi, "Tava Māja" stāsta Nekustamo īpašumu attīstītāja mājokļu segmentā "Bonava Latvija" Būvniecības projektu vadītājs Kristaps Žvīgulis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Iesaku sākt ar secīgu darba zonu plānošanu, lai remonta laikā neradītu sev sadzīves diskomfortu," norāda Žvīgulis. Viņš pēc tam iesaka sastādīt budžeta rāmi, kā arī apzināt iespējamos apdares elementus un to risinājumus, jo, kā skaidro speciālists, bieži vien dažādi apdares elementi prasa atšķirīgus tehnoloģiskos risinājumus.

"Ja jūtam remonta nepieciešamību dzīvoklī, tad, visticamāk, ir kāda problēma, kas jārisina, – tās var būt plaisas, pelējums vai kāds cits iemesls. Atbilstoši tam arī izvēlamies remontdarbu metodi," piebilst Žvīgulis, "nereti problēmas cēlonis jāmeklē padziļināti, piemēram, pelējuma gadījumā tas var būt ventilācijas trūkums, ēkas ārējo konstrukciju nenoturība pret nokrišņiem, nepareizi uzprojektēts, tvaiku necaurlaidīgs sienas "pīrāgs". Šādos gadījumos ieteiktu vērsties pie sertificēta eksperta, kas noteiks galveno cēloni, lai remonts nebūtu naudas izmešana vējā."

Sienu apdares secība

Viņš ieskicē šādu darbības plānu vienkāršam kosmētiskajam remontam:

1. Noņemt veco apdari. Viņš mudina paredzēt pilnu vecās apdares noņemšanu līdz stabilai virsmai. Tiesa, šis punkts vairāk attiecas uz mūra mājām.

2. Sagatavot apdares virsmu. "Ja virsmu apdarē saskaras dažādas materiāli, piemēram, apmesta siena un riģipša griesti, vajadzētu izvērtēt iespēju iestrādāt dažādus elastīgus šuvju materiālus, piemēram, stūra armēšanas lentu, kas var pasargāt no plaisu veidošanās," padomos dalās Žvīgulis. Savukārt, ja esošā virsma ir birstoša un nestabila, speciālists iesaka lietot kādu no grunts sastāviem. "Tātad – vispirms nepieciešams veikt visu stūru, pielaidumu, salaidumu vietu sagatavošanu," skaidro Žvīgulis.

3. Virsmas špaktelēšana. Kad sienas sagatavošanas darbi pabeigti – var ķerties klāt pie špakteles pamatkārtas iestrādāšanas. "Jo precīzāk un kvalitatīvāk tiks iestrādāta špakteles kārta, jo mazāka būs nepieciešamība veikt slīpēšanu, kas apdares procesā parasti ir visnepatīkamākā daļa," norāda speciālists. Viņš špakteli iesaka izvēlēties, konsultējoties ar speciālistu, jo špakteļu sastāvi ir dažādi. "Piemēram, pildvielu izmēri var noteikt, cik kvalitatīvu virsmu varēsiet sagatavot krāsošanai. Špaktelēšanas darbi radīs palielinātu mitrumu telpās. Ja darbus neveicat gada sausajā periodā, ieteiktu rast risinājumu mitruma savākšanai, piemēram, izmantojot mitruma seperatorus. Tas paātrinās darbu procesu."

  • Šajā rakstā vari lasīt vairāk par špaktelēšanu, bet šeit vari izlasīt to, kā soli pa solim veikt špaktelēšanu.

4. Sienu slīpēšana. Kā uzsver speciālists, šis posms ir ļoti nozīmīgs tieši sienas virsmas kvalitātei. "Ja prasības ir augstas, virsma jānoslīpē ļoti akurāti, lai neveidotos uzslāņojumi vai citi vizuāli defekti," mudina Žvīgulis. Viņš arī slīpēšanas laikā mudina lielāku uzmanību pievērst tieši stūru un salaiduma vietu izslīpēšanai, kas, kā uzsver speciālists, ir ļoti grūts darbs, jo stūri ir šauri un ar elektriskajiem instrumentiem to izdarīt praktiski nav iespējams. "Veicot šo darbu, noteikti vajag izvēlēties piemērotus darbarīkus. Lielajām plaknēm ieteiktu izvēlēties elektriskos instrumentus, kurus iespējams savienot ar putekļusūcēju. Tas novērsīs pastiprinātu putekļu veidošanos. Ja izmantosiet lielāka diametra slīpripas, darbu paveikt būs vieglāk," iesaka Žvīgulis.

5. Grunts krāsas uzklāšana. Speciālists pirmajam krāsojumam iesaka uzklāt grunts krāsu vai saimnieku izvēlēto sienas krāsu, nedaudz atšķaidot to ar ūdeni. Attiecību proporcijas var atrast uz krāsas iepakojuma. "Pēc pirmā krāsojuma daudz labāk varēs redzēt virsmu vietas, kas nav kārtīgi noslīpētas un prasa papildu piestrādāšanu. Veicam korekcijas – piešpaktelēšanu, pieslīpēšanu," stāsta Žvīgulis, kurš arī atgādina – grunts krāsa jātonē pamatkrāsas tonī.

6. Sienas krāsošana. Kad gruntskrāsa veiksmīgi uzklāta un veiktas korekcijas – laiks ķerties sienas krāsošanai! "Ja pēc pirmās krāsošanas nav bijis nepieciešams veikt lielas korekcijas un ir izvēlēta kvalitatīva krāsa, kas labi sedz virsmu, tad ļoti iespējams, ka pietiks noklāt virsmu vēl tikai vienu reizi. Tas jāizvērtē vizuāli. Citos gadījumos būs jākrāso atkārtoti," stāsta speciālists. Viņš dažādu spraugu un salaidumu vietās pirms krāsošanas iesaka iestrādāt baltu, elastīgu akrilu, kas labi padodas krāsošanai. "Šo informāciju var izlasīt uz iepakojuma," piebilst Žvīgulis. Kā atgādina Žvīgulis, krāsošanas laikā var iegūt dažādas tekstūras. Šeit talkā nāks krāsošanas rullīši, kuru piedāvājums veikalos ir ļoti plašā piedāvājumā, tāpēc katrs varēs sev atrast tīkamāko. "Veidojot rupjāku tekstūru, var paslēpt nelielus defektus. Veidojot ļoti gludu virsmu, nepilnības būs vizuāli vieglāk pamanāmas. Izvēloties krāsu, noteikti būtu jāņem vērā krāsas lietošanas mērķis. Ja paredzēts krāsot mitrās telpās, piemēram, vannasistabā, vajadzētu izvēlēties mitrumizturīgu krāsu. Bērnu istabās, virtuvē vai citās zonās, kur iespējama lielāka saskarsme ar sienu, var izvēlēties noturīgāku krāsu ar vairākiem mazgāšanas cikliem," padomos dalās speciālists.

Tags

Remonts Sienu apdare
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form