Mājas atjaunošana pašu spēkiem – pieredze un vērtīgas atziņas
Foto: Privātais arhīvs

Pašu rokām atjaunot māju? – tas šķiet izaicinājums! Cik viegli vai grūti tas ir patiesībā? Ar savu pieredzi un secinājumiem dalās uzņēmējs Dainis Priednieks, kurš ar ģimeni uz laukiem pārcēlās pirms 10 gadiem un nu jau droši sevi var saukt par pieredzējušu mājas atjaunotāju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mājas remonts ir liela atbildība. Jābūt gatavam pieņemt daudz lēmumu!

Reizēm cilvēki lolo ilūzijas, ka lēmumu pieņemšanu varēs novelt uz meistariem vai dizaineriem. Dainis uzskata, ka mēs esam dažādi un līdz ar to atšķiras arī prasības – to, kas ir vajadzīgs tieši tev, vislabāk sapratīsi tikai tu pats. "Konsultanti ir vajadzīgi, bet neizbēgami – gala atbildība būs jāuzņemas pašam. Arī mēs nolīgām dizaineri virtuves interjera izstrādei, taču gala rezultātā neko neīstenojām. Projekts bija skaists, bet nevarējām iztēloties sevi, dzīvojam šajā interjerā. Tas šķita pārāk nepraktisks," stāsta Dainis.

Veicot remontdarbus, bez teorijas neiztikt!

Vienalga, vai tu plāno kaut ko pats remontēt vai nolīgt meistaru, ir jāzina būvniecības un remonta pamatprincipi. Ja nolīgsi labu meistaru, būs jāsaprot, vai viņš dara visu kā pienākas. "Sākumā, iespējams, viss izskatīsies labi, taču pēc pāris mēnešiem flīzēm var nolūst stūrīši vai rīģipsis var sākt plaisāt. Bet tad jau būs par vēlu." Būvniecības un remonta Dainis iesaka katram atrast kādu autoritāti, kam uzticēties, vaicāt pēc padoma. Dažkārt var smelties zināšanas arī no "Youtube" video, taču saimnieks piekodina, ka tad ir jābūt ļoti kritiskam, izvēloties avotu.

Ignorējot ražotāja nosacījumus, būsi zaudētājs

Priednieku mājas saimnieks iesaka smelties informāciju no ražotāju mājaslapām, kur ir pieejama tehniskā dokumentācija. Pat tad, ja šķiet – kā gan krāsa var atšķirties? – ir vērts iepazīties ar instrukciju. Kā Dainis atzīst, arī uzklāšanas procesā var atšķirties dažādas nianses. Taču, ja precīzi ievēro to, kas rakstīts instrukcijā, ir lielāka iespējamība, ka iegūsi vēlamo rezultātu.

Mājas atjaunošana pašu spēkiem – pieredze un vērtīgas atziņas
Foto: Privātais arhīvs

Nepastāv universāls pareizais risinājums

Dainis smejas, ka šī atziņa attiecas ne tikai uz remontu, bet arī uz attiecībām – tas, kas būs risinājums tev, citam var tāds nebūt. Un piebilst, ka jebkurš gala risinājums būs kompromiss: starp ekoloģiju un ilgmūžību, starp dizainu un funkcionalitāti, energoefektivitāti un svaiga gaisa elpošanu. Piemēram, lineļļa ir ekoloģiskāka, taču šim klājumam būs īsāks mūžs. Var ierīkot kaut ko, kas priecē acis, bet no tā, piemēram, grūti noslaucīt putekļus. "Jāsaprot, ko tu esi gatavs upurēt, un nevajag baidīties kļūdīties! Piemēram, sienas apmetumu gribējām pamatīgāku, nevēlējāmies izmantot rīģipsi. Tādēļ izlīdzinājām sienu ar betonu. Tas prasīja daudz laika, taču rezultātā māja nekad neizmirks un būs nedaudz stabilāka."

Nevajag pārsteigties – jāplāno vairāki soļi uz priekšu

Bieži vien nepadomājam uz priekšu un nepieļaujam iespēju, ka pēc kāda laika esošie apstākļi un vajadzības var mainīties. Dainis min piemēru, ka reiz apmestajā sienā nācies taisīt gropi vadiem, jo nebija kārtīgi izvērtējis, ka kādreiz tur varētu būt nepieciešamas elektroinstalācijas. Tādēļ, pirms pieņem kādu lēmumu, padomā gan par to, kā konkrētais objekts kalpos, kā dils un nolietosies. Ja to vajadzēs samainīt, kā to varēs izdarīt? Kas notiks, saskaroties ar mitrumu?

Ne vienmēr vajag taupīt!

Mūsdienas līmeņrādis var nerādīt taisni – 90 grādu leņķis var izrādītes 93 grādu leņķis. Materiāliem, darbarīkiem un elektroinstrumentiem nevajag taupīt līdzekļus, atzīst Dainis. "Nav obligāti iegādāties pašu dārgāko, taču, ja instrumentus plāno izmantot vairākas reizes, iesaku pirkt labas kvalitātes. Lai izbaudītu remonta procesu – patīkamāk ir strādāt ar kvalitatīviem materiāliem un instrumentiem!"

Visai vērtīgas atziņas mājas atjaunošanā var uzzināt arī šajā rakstā, kur kāds entuziasts uzņēmies saglabāt savas ģimenes vēsturi. Arī šis stāsts atspoguļo gan grūtības, gan gandarījumu, tāpēc divtik interesanti izlasīt un iepazīties, kāda ir praktiskā pieredze cilvēkiem mājas atjaunošanā, pat ja ikdienas darbs nav saistīts ar būvniecību.

Tags

Būvniecība Remonts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form