Malkas apkures vai gāzes katls? Priekšrocības un trūkumi
Foto: Shutterstock

Ziemas sezona veiksmīgi aizvadīta, un tas nozīmē vienu – daudziem aktuāli kļūst remontdarbi un mājas būvniecība. Iespējams, kādam tieši šobrīd aktuāls jautājums – kādu apkures veidu izvēlēties mājoklim un ar kādu kurināmo būtu visērtāk iegūt komfortu un mājīgumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Malkas apkures katli

Malkas apkure vairs nenozīmē tikai seno podiņu krāšņu kurināšanu. Malkas apkures katlu klāsts ir krietni vien plašāks, un viens no veidiem ir cietā kurināmā apkures katls. Šāda ierīce uzsilda mājā cirkulējošo ūdeni, kas pēc tam vienmērīgi apsilda pašu māju. Uzsildītais ūdens ceļas uz augšu un izspiež auksto ūdeni, tādā veidā ūdens nepārtraukti cirkulē pa apli. Atsevišķos gadījumos šādos katlos var izmantot cirkulācijas sūkņus.

Malkas apkures katli ir droši, tie neaizņem daudz vietas, turklāt tie ir universāli, jo darbojas ar oglēm, kokskaidu granulām un cita veida cieto kurināmo. Pie trūkumiem jāmin katla smagums, jo visbiežāk tas ražots no čuguna, tāpēc pamatnei jābūt drošai un izturīgai. Malkas apkures katls regulāri jātīra no pelniem, kvēpiem un citiem netīrumiem, taču kā lielākais trūkums jāmin – pastāvīgā kurināšana.

Katlā nepārtraukti jāpievieno kurināmais, lai māja nezaudētu siltumu. Jāņem vērā arī fakts – jo vairāk malkas, jo siltāka būs māja, tāpēc tā ir gan sava veida priekšrocība, gan trūkums.

Gāzes katlu apkure

Gāzes apkures katli darbojas pēc vienkārša principa – ieslēdz un aizmirsti. Pateicoties tam, ka katli ir pilnībā automatizēti, temperatūru mājā var regulēt atbilstoši dienas režīmam. Piemēram, var iestatīt mazliet zemāku temperatūru laikā, kad esat darbā, un iestatīt laiku, kad sistēmai jāsāk sildīt māju, lai ierašanās brīdī mājās būtu silti. Temperatūru var arī regulēt atbilstoši laika apstākļiem ārā. Tiklīdz sistēma fiksē, ka ārā kļuvis siltāk, tā nesildīs māju tik intensīvi kā aukstā laikā.

Pamatā ir divi gāzes katlu tipi: parastie un kondensāta. Tiek uzskatīts, ka kondensāta katli ir visekonomiskākie. Katla darbības princips: apkurei nepieciešamā enerģija tiek iegūta ne vien, sadegot maisījumam, bet arī no tvaika kondensāta, kas veidojas degšanas laikā. Ja māja vai dzīvoklis ir neliels, tad derēs arī parasts katls, jo kondensāta katls neļaus būtiski ietaupīt un atmaksāsies pēc daudziem gadiem.

Pie gāzes katlu priekšrocībām jāmin tīrīšana, kas šajā ziņa nav tik regulāra. Gāze neatstāj tādus nosēdumus kā malkas kurināšana, līdz ar to šis apkures veids ietaupīs daudz laika un pūļu. Lielākais gāzes apkures trūkums, salīdzinot ar malkas apkuri, neapšaubāmi ir gāzes cena.

Raksta tapšanā izmantota informācija no uzņēmuma ''Intergaz'' mājas lapas.

Tags

Apkure Caurteces gāzes apkure Malkas apkure
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form