Pārdomāts pirkums: ko ieteicams pārbaudīt, iegādājoties māju
Foto: Shutterstock

Brīdis, kad šķietami atrasts īstā māja atrasta, nereti ir emociju pilns. Doma par dzīvošanu pašiem savā mājā jau šķiet tik tuva. Tomēr pirms pieņemt lēmumu par konkrētā objekta iegādi, der pievērst uzmanību vairākām praktiskām lietām, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

''DNB'' dzīvesstila bloga ''Dzīve notiek'' eksperti ir apkopojuši astoņas būtiskākās lietas, kam obligāti jāpievērš uzmanība pirms mājas iegādes.

Ūdensnoteku sistēma. Pat tad, ja šķiet, ka ūdens notekām viss ir kārtībā, noteikti tās apskati arī no augšas. Redzot tās tuvplānā, var atklāties, ka teknes ir sarūsējušas un drīz būs jāmaina. Tāpat izpēti, vai notekas ir pareizi ierīkotas, lai lietus ūdens tiktu novirzīts prom no mājas pamatiem.

Logi un durvis. Apskatot māju, noteikti atver visus logus un durvis. Varbūt tie čīkst, varbūt ir iestrēguši, bet varbūt pēc atvēršanas tos vairs nevar aizvērt. Tāpat pievērs uzmanību, vai ap logiem nav redzams pelējums, bet uz stikla – kondensāts.

Santehnika. Iegādājoties māju, īpaši pievērs uzmanību santehnikai. Izpēti, vai nav redzamas ūdens noplūžu pēdas, vai kaut kur nesūcas ūdens. Atgriez pilnīgi visus mājā atrodamos ūdenskrānus un novērtē ūdens spiedienu. Tāpat pievērs uzmanību tam, cik ātri ūdens aiztek. Noteikti nolaid ūdeni klozetpodā, lai redzētu, vai esošais ūdens spiediens spēj tikt galā ar tualetes papīru.

Pārdomāts pirkums: ko ieteicams pārbaudīt, iegādājoties māju
Foto: Shutterstock

Skurstenis. Pievērs uzmanību skursteņa vizuālajam stāvoklim. Vai nav sākusi drupt mūrjava? Tāpat apskaties, vai uz skursteņa nav redzamas kreozota pēdas. Tās ir degšanas procesā radušās brūnas, lipīgas nogulsnes, kas bojā kaļķu javu, dūmvadus un skursteni, kā arī neļauj vienmērīgi apsildīt sildvirsmas.

Elektrība. Pārbaudi, vai strādā visas kontaktligzdas. Ja nepieciešams, pieaicini elektriķi. Noteikti apskati elektrības paneli. Tam jābūt viegli atrodamam, tīram un kārtīgam.

Apkures sistēma. Mājas apkures sistēma ir nozīmīgs aspekts, kura dēļ var nākties atteikties no kārotā īpašuma. Izpēti apkures veidu, krāsns modeli un pārliecinies, ka tās jauda ir atbilstoša mājas platībai. Ieteicams nolīgt profesionāli, kas pārbauda apkures sistēmas tehnisko stāvokli.

Pārdomāts pirkums: ko ieteicams pārbaudīt, iegādājoties māju
Foto: Shutterstock

Pagrabs un bēniņi. Mājas apskates laikā īpaši rūpīgi izpēti pagrabu. Mitruma pēdu meklēšanai lieti noderēs arī deguns, kas signalizēs par pelējuma klātbūtni. Apskati, vai nekas neliecina par pagraba applūšanu. Tāpat pievērs uzmanību plaisām sienās un griestos. Ar tādu pašu rūpību izpēti arī bēniņus – vai nav mitruma pazīmes, kas var liecināt par cauru jumtu.

Sienas, griesti un grīda. Apskati katras telpas griestus, sienas un grīdu. Nopēti, vai uz tiem nav manāmas mitruma pēdas. Pievērs uzmanību plaisām, kas varētu liecināt par strukturāliem mājas bojājumiem. Paskaties zem paklājiem, lai gūtu ieskatu par grīdas stāvokli zem tiem.

Lai arī iepriekš minētie padomi ir vairāk vērsti uz māju iegādi, daļu no tiem pavisam droši var attiecināt arī uz topošajiem dzīvokļu saimniekiem. Piemēram, arī pirms dzīvokļa iegādes būtiski pārbaudīt santehniku, logus, sienas, griestus utt.

Tags

Brīvdienu māja
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form