Pūkainie un viedie truši
Foto: Shutterstock

Svarīgas lietas, kas jāzina par trušu turēšanu

Ar trušiem ir tā, ka – jo agrāk saved kārtībā visas vajadzīgās potes un citas veselības problēmu novēršanas procedūras pie veterinārārsta – jo labāk. Trusis var nodzīvot no pieciem līdz pat 15 gadiem, ja par to ļoti labi rūpējas, bet vidējais truša vecums ir seši līdz desmit gadi.

Truši samērā ātri sasniedz briedumu – trīs līdz sešus mēnešus veci truši jau ir spējīgi radīt pēcnācējus. Tomēr trušu mātītēm reprodukcija var būt ļoti traumējoša pieredze, kā norāda "rabbit.org". Vienā reizē trušu mamma spēj dzemdēt četrus līdz 12 mazus trusēnus, un atkārtota grūtniecība var iestāties pat 24 stundu laikā pēc dzemdībām. Tāpēc mājas trušus, kurus tur kā mājdzīvniekus un kuru saimniekiem nav mērķis ierīkot savu audzētavu, noteikti nepieciešams sterilizēt vai kastrēt, tādējādi ievērojami pasargājot sava truša veselību un paildzinot mūžu.

Kad ir pieņemts lēmums par truša iegādi un vešanu mājās, noteikti jāparūpējas, lai trusim jaunajā dzīvesvietā būtu viss nepieciešamais. Lielisks informatīvais avots par trušu aprūpi ir "majastrusis.lv", kuri norāda, ka neatkarīgi no tā, cik lielas šķirnes trusis jums ir, tam ir jāiegādājas proporcionāli piemērots būris, kurā trusis jutīsies komfortabli un kurš būs pietiekami plašs mazajam zvēriņam. Drošības sajūtai, būrī jāievieto arī mājiņa trusim, jo tam kā alos dzīvojošam zvēram, tas radīs māju sajūtu. Būra pamatne jāizklāj siena vai salmu granulas, un tas jānovieto klusā vietā, kas nav pakļauta tiešiem saules stariem, apsildes ierīcēm vai caurvējam.

Trusis ir ļoti aktīvs dzīvnieks, kuram patīk ne tikai rotaļāties, bet arī grauzt VISU, tāpēc tam ir jānodrošina ne tikai speciālas mantiņas, bet arī jāsargā pašiem sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem un jāvaktē, lai trusis negrauztu mēbeles vai citas vērtīgas lietas. Savu mantu piešķiršana trusim iemācīs arī atbildības sajūtu, būdams apķērīgs, trusis sapratīs, ko drīkst un ko nedrīkst grauzt.

Tā kā truši ir aktīvi grauzēji un ēdāji, tie var ēst pat pārdesmit reižu dienā. Topošā veterinārārste Elīna Ozoliņa stāsta, ka pieaudzis trusi var ēst līdz 30 reizēm dienā, bet mazie trusēni pat līdz 80 reizēm dienā. Trušiem ir jābūt brīvi pieejamam sienam lielā daudzumā, kā arī tie jābaro ar zooveikalos pieejamajām granulētajām komerbarībām, kas satur daudz šķiedrvielu un neapstrādāta proteīna. Šādus maisījumus porciju ziņā parasti piemēro truša svaram, lai to nepārbarotu.

Trušus drīkst barot arī ar zaļumu lapām – salātu, kāpostu, burkānu lakstiem, pētersīļiem un pieneņu lapām, kā arī svaigiem dārzeņiem – burkāniem, brokoļiem, zaļo papriku, ziedkāpostiem un kāpostiem. No augļiem trušiem dot var zemenes un ābolus, bet pavisam nelielos daudzumos. Ēdienkartē kategoriski nedrīkst būt saldi kārumi, cepumi, krekeri un maize. Svarīgi ir trusi vienmēr nodrošināt ar svaigu ūdeni, jo salīdzinot ar citiem mājdzīvniekiem, trušiem ir lielāka vajadzība pēc tā – pieaudzis trusis var izdzert ap 120 mililitriem ūdens uz vienu sava svara kilogramu.

Source

MansDraugs.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form