Kaķis. Foto: Bill Hardwick

Kaķi iemanās nokļūt dažādās situācijās, kad īpašniekam pirms ārsta ierašanās nepieciešams sniegt pirmo palīdzību. Ja kaķis zaudējis samaņu no šoka, galvas traumas rezultātā, saindēšanās gadījumā, no strāvas trieciena, asfiksijas, kā arī klīniskās nāves gadījumā, saimniekam nekavējoties jāveic elpināšana un sirds masāža.

Mākslīgā elpināšana un sirds masāža samaņas zuduma gadījumā

Elpināšanu veic viens cilvēks, elpojot kaķim mutē un degunā (uzklājot marlīti un ar savu muti pilnībā apņemot kaķa muti un degunu). Otrs palīgs šai laikā masē kaķa krūškurvi, viegli uzspiežot pie katras izelpas. Kaķa mutei šai laikā jābūt nedaudz pavērtai, lai cilvēka pūstais gaiss nepārplēstu plaušas. Lai kaķim veiktu sirds masāžu, tas jānogulda uz sāniem un jāuzspiež uz krūškurvja pie katras ieelpas.

Apdegumi

Apdegumus izraisa uguns, ķīmiskas vielas, elektriskā strāva un radiācija. Var būt arī saules izraisīti apdegumu, kuri skar kaķus, kas tiek cirpti vasaras periodā. Ir dažādas pakāpes apdegumi – viegli, kad āda kļūst sarkana, parādās ūdens pūslīši un pietūkums. Smagu apdegumu gadījumos āda sačokurojas, izkrīt spalva. Ja apdegums skāris 15% ķermeņa, tas uzskatāms par smagu un var izraisīt šoku. Lai mazinātu sāpes, uz apdegumiem liek auksta ūdens kompreses (nekādā gadījumā nedrīkst likt ledu), uzpūš pantenolu, skartās vietas apsmērē ar kādu ziedi, kura satur antibiotikas, piemēram, silvadēnu. Lai kaķis apdegumu nelaizītu, uzliek marles pārsēju.

Ķīmisko apdegumu gadījumos kaķa ādu vismaz piecas minūtes skalo ar ūdeni, pēc tam rīkojas, kā iepriekš, uzliekot ziedi.

Ķermeņa atdzišana

Hipotermiju novēro kaķiem, kuri ilgstoši ir uzturējušies aukstumā vai arī bijuši ļoti izmirkuši. Nereti ķermenis atdziest arī pēc anestēzijas līdzekļu lietošanas un jaundzimušajiem kaķēniem.

Kaķis ir apātisks, trīc, to var kratīt drudzis, temperatūra pazeminās līdz 36°C.

Ja kaķis ir izmircis, ievietojiet to karstā vannā, pēc tam enerģiski norīvējiet ar dvieli. Nosalušam kaķim lieciet siltas kompreses uz padusēm, krūtīm un vēdera, mainot tās, kad ir atdzisušas. Sagatavojiet stipru tēju vai kafiju, piepiliniet tējai konjaku vai degvīnu un pielieciet labi daudz cukura. Uzmanīgi, pieturot kaķa galvu, padzirdiniet to no sāniem ar šļirci. Visas manipulācijas varat pārtraukt, kad ķermeņa temperatūra pacēlusies līdz 37,8°C.

Ja kaķis ir apsaldējis locekļus (visbiežāk nosaldēti tiek pirksti, ausis, sēklinieku maisiņi un aste), tie vispirms kļūst bāli. Nekad tos nerīvējiet ar sniegu vai ledu, bet atsildiet ar karstām kompresēm, pēc tam uzsmērējiet ziedi ar antibiotikām.

Raksta tapšanā izmantota Vijas Klučnieces grāmata “Kaķi”.

Source

www.petnet.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form