Tiešraidē var sekot līdzi lielā dumpja ģimenītei Engures ezerā
Foto: Dabasdati.lv

No 10. maija Latvijas Dabas fonda (LDF) nodrošinātajā tiešraidē var vērot jau sesto putnu ligzdu – lielo dumpju dzīvi, "MansDraugs" informē LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa. Tiešraide darbosies aptuveni mēnesi, līdz jaunie putni sāks pamest ligzdu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ligzdā jau izšķīlušies pieci mazuļi, kuru izaugšanai varēs sekot līdzi aptuveni mēnesi, kad tie pametīs ligzdu un dosies savās gaitās, teic LDF pārstāve.

Ar tiešraides kameru aprīkotā ligzda atrodas niedrājā Engures ezera ziemeļu daļā. To 3. maijā atrada ornitologs Jānis Bētiņš. Atrašanas brīdī ligzdā jau bija pilns dējums – piecas olas. Mazuļi izšķīlušies laikā no 5. līdz 8. maijam. Dumpju mātīte jauno paaudzi audzina viena – perē, sargā no ienaidniekiem, medī pārtiku un silda cāļus. Divu līdz trīs nedēļu vecumā dumpji sāk pamest ligzdu, un mēnesi vecs lielais dumpis jau ir patstāvīgs putns. Tāpēc arī šī LDF tiešraide ilgs tikai mēnesi – kamēr dumpji būs ligzdā, atklāj Brizga-Kalniņa.

Latvijas Dabas fonds ir pirmais pasaulē, kas sācis tiešraides no lielā dumpja ligzdas. 2015. gadā dumpis ligzdoja veiksmīgi un izaudzināja divus mazuļus, bet 2016. gadā īsi pēc tiešraides kameras uzstādīšanas visas piecas olas izēda Amerikas ūdele. Ligzdas meklēšana katru gadu jāveic no jauna, pārstaigājot lielas niedrāju platības, tāpēc ornitologiem tas ir liels izaicinājums.

Tiešraidē var sekot līdzi lielā dumpja ģimenītei Engures ezerā
Foto: Dabasdati.lv

Tiešraides kamera pie lielā dumpja ligzdas ļaus katram ieskatīties retā putna dzīvē un uzzināt to pašu, ko profesionāli pētnieki. Savukārt pētnieki iegūst vērtīgu informāciju par lielā dumpja ligzdošanu, mazuļu barošanu, pieaugšanu un dzīvesveidu.

Lielais dumpis (Botaurus stellaris) Latvijā ir īpaši aizsargājamā suga, jo tā izplatība kļūst nevienmērīga. Tikmēr Eiropā lielo dumpju skaits sarūk un tas iekļuvis apdraudētas sugas statusā, jo strauji izzūd to dzīvesvieta – niedrāji. Latvijā notiek pretējs process – rodas lieli vienlaidu niedrāju masīvi, samazinās ūdens virsmas apjoms, līdz ar to daudziem ezeros dzīvojošiem putniem, arī dumpim, paliek mazāk dzīvesvietas.

Dumpis ir īsts slēpšanās meistars – lieliski maskējas starp niedrēm, tādēļ redzējis to ir tikai retais. Taču tēviņa neparasto balsi, ko pavasaros līdz pat jūnijam bieži var dzirdēt pie ezeru un upju niedrājiem, var atpazīt nekļūdīgi – dobja skaņa, kas atgādina pūšanu tukšā pudelē.

Tiešraides kameras novērošanas sistēmu pie ligzdas uzstādīja LDF eksperti ornitologi Jānis Reihmanis un Jānis Bētiņš un Engures ezera dabas parka fonda direktors Roberts Šiliņš. Sistēmas konfigurēšanu un uzturēšanu nodrošina Jānis Rudzītis no SIA "Rewind". Datu pārraides risinājumi nodrošināti sadarbībā ar SIA "Latvijas Mobilais Telefons".

Tiešraide skatāma šeit.

Forums par lielo dumpju ligzdā notiekošo rodams šeit.

Tags

Engure Kaķis & Suns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form