Foto: AP/Scanpix

ANO ir nākusi klajā ar savā vēsturē apjomīgāko aicinājumu pēc palīdzības – humānās palīdzības sniegšanai Sīrijas iedzīvotājiem ir nepieciešami pieci miljardi dolāru (2,7 miljardi latu), par starptautiskās organizācijas saucienu pēc palīdzības vēsta raidsabiedrība BBC.

Globālā organizācija lēš, ka līdz gada beigām palīdzība būs nepieciešama 10 miljoniem sīriešu - aptuveni pusei visu valsts iedzīvotāju. Steidzama palīdzība ir nepieciešama aptuveni četriem miljoniem bērnu, norāda ANO bērnu lietu aģentūra.

ANO amatpersonas atzīst, ka savākt rekordlielo naudas summu varētu būt sarežģīti. Gada pirmajiem sešiem mēnešiem iepriekš ziedotie 1,5 miljardi dolāru (790 miljoni latu) jau ir gandrīz iztērēti, norāda organizācija.

Nepieciešamās palīdzības apjoms ir palielināts, jo situācija Sīrijā pa šo laiku ir pasliktinājusies, piektdien Ženēvā skaidroja ANO amatpersonas. Pieci miljardi dolāru spēšot segt vien pašas nepieciešamākās cilvēku vajadzības līdz gada beigām.

Uz ārvalstīm līdz 2013. gada nogalei devušies varētu būt jau 3,45 miljoni sīriešu, prognozē ANO, bet valsts iekšienē savas mājas būs pametuši un no palīdzības atkarīgi gandrīz septiņi miljoni iedzīvotāju.

ANO brīdina, ka šausminošās vardarbības dēļ par pazudušu varētu uzskatīt veselu paaudzi jauno sīriešu. Pat, ja kaujas beigtos jau rīt, būtu jāpaiet vēl gadiem, lai valsts atkoptos no kara rētām, skaidro palīdzības sniedzēji.

2011. gada pavasarī Sīrijā sākusies tautas sacelšanās pret valdošo iekārtu pāraugusi bruņotā nemiernieku un prezidenta Bašara al Asada režīma cīņā. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konfliktā bojā gājuši ir aptuveni  80 000 cilvēku. Vairāk nekā pusotrs miljons ir devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm,  vēl aptuveni 4,2 miljoni meklē patvērumu valsts iekšienē.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānasatbalstu.

Konfliktā arvien vairāk pieaug reliģiskā un etniskā vardarbība dažādo grupu vidū. Rietumvalstis, kura vēlās Asada režīma krišanu, ir noraizējušās par radikālo islāmistu pieaugošo lomu Sīrijas konfliktā, kas tikai padziļina reliģiskās nesaskaņas reģionā. Diplomātiskie risinājumi krīzes pārvarēšanai līdz šim nav devuši rezultātus.

Kopš sacelšanās sākuma ANO Drošības padome ir mēģinājusi atrast veidus, kā atrisināt konfliktu. Tomēr pieņemt stingras sankcijas pret Asada režīmu Drošības padomei tā arī nav izdevies, jo jau trīs reizes ANO rezolūcijas Sīrijas jautājumos bloķēja Krievija un Ķīna. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!