Anulēts pasaules karstuma rekords, kas pirms 90 gadiem reģistrēts Lībijā
Foto: AP/Scanpix

Pasaules Meteoroloģijas organizācija (PMO) ir anulējusi līdzšinējo Zemeslodes karstuma rekordu - 1922.gada 13.septembrī Lībijas ziemeļu pilsētā Azizijā reģistrētos +58 grādus pēc Celsija skalas, liecina PMO izplatītais paziņojums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šis rekords jau sen tika apšaubīts, tādēļ PMO bija izveidojusi starptautisku izpētes komiteju, kas uz pirmo sanāksmi sanāca 2011.gada 8.februārī. 13 zinātnieki veica rūpīgu pieejamo datu analīzi un 1922.gada septembra laikapstākļu rekonstrukciju. Ceturtdien, 2012.gada 13.septembrī, komiteja paziņoja izmeklēšanas slēdzienu - pirms 90 gadiem Lībijas ziemeļos nebija +58 grādu karstums, tādēļ līdzšinējais rekords ir anulēts.

Galvenie iemesli, kādēļ vecais rekords vairs netiek atzīts, ir termometra neprecizitāte un varbūtēja kļūda tā rādījumu nolasīšanā, jo atrastas liecības, ka tikai divas dienas pirms +58 grādu reģistrēšanas novērojumu stacijā sāka strādāt jauns darbinieks, kas pierakstos bija pieļāvis vairākas acīmredzamas kļūdas. Tāpat tika konstatēta meteoroloģiskās stacijas neatbilstība starptautiskajiem standartiem, kā arī neatbilstība citiem tuvējiem temperatūras rādījumiem - gan laikā, gan telpā.

Turklāt, veicot datormodelēšanu, atklājies, ka kopējā gaisa masa 1922.gada 13.septembrī Lībijā nebija tik karsta, lai divu metru augstumā, kurā tiek veikti temperatūras mērījumi, būtu iespējami +58 grādi. Saskaņā ar laikapstākļu rekonstrukciju faktiskā gaisa temperatūra šajā vietā varēja būt pat septiņus grādus zemāka par ziņoto.

Jaunais oficiāli atzītais pasaules rekords ir 1913.gada 10.jūlijā Nāves ielejā, Kalifornijā, ASV, reģistrētie +56,7 grādi.

Augstākā šogad reģistrētā gaisa temperatūra pasaulē ir +53,6 grādi jūlija pēdējā dienā Kuveitā. Savukārt Nāves ielejā gan šogad, gan pērn tika reģistrēti +53,3 grādi.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form