Atlūzas: Doņeckas un Luhanskas 'republiku' biznesa īpatnības
Foto: Sputnik/Scanpix

Nodokļu sistēma "Doņeckas Tautas Republikā" (DTR), teiksim tā, ir dažāda, bet pašpasludinātās republikas nodokļu iekasēšanas ministrs Aleksandrs Timofejevs ar iesauku Taškents ir ļoti nepopulāra figūra. Galvenokārt tas tā ir nepārtraukti mainīgo nodokļu likumu dēļ. Tagad ir "gaišais periods": pēc daudziem mazo uzņēmēju protestiem atkal ir noteikta Ukrainai analoga atvieglota nodokļu politika.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delfi", sadarbībā ar interneta portālu "Spektr", publicē rakstu sēriju "Atlūzas. Dzīve neatzītajos Krievijas satelītos", kura ļauj ielūkoties Abhāzijas, Dienvidosetijas, Piedņestras un prokremlisko separātistu kontrolēto Donbasa teritoriju ikdienā. Šis ir sērijas ceturtais raksts – otrā daļa reportāžai no Donbasa. Iepriekšējo publikāciju par Donbasu var lasīt šeit. Par Gruzijas teritoriju Abhāziju var lasīt šeit un šeit..

"Man tagad nav nekādas dokumentācijas," stāsta friziere Tatjana, "maksāju 500 rubļus (8 eiro) mēnesī par patentu vienam cilvēkam un 600 rubļus (9,5 eiro) pensiju fondā. Kopā 1100 rubļu (17,5 eiro) uz vienu firmā strādājošo, ja ir mazāk par 10 darbiniekiem."

Iepriekš no tādām firmām prasīja 2,5% no apgrozījuma, attiecīgi šis apgrozījums bija jāuzskaita žurnālā, bet pārbaudes DTR ir ļoti stingras. Vietējā nodokļu inspekcija, policija un citas struktūras tika komplektētas pirmskara visa apgabala štata līmenī ar domu, ka tiks "atbrīvots" viss Doņeckas apgabals.

Par "atbrīvošanu" joprojām turpina runāt, bet pārbaudītāju un likumsargu ir vairākas reizes par daudz, nekā būtu nepieciešams tādai teritorijai ar knapi dzīvu biznesu. Ir kas ķer un ir ko iesēdināt par kukuļņemšanu. Vidējā un zemākā ierēdniecība pastāvīgi ir uzmanības lokā.

Es zinu kāda ārsta – sejas un žokļa ķirurga – stāstu, kurš pacientiem lūdza nopirkt mēneša beigās trūkstošo šuvju materiālu un medikamentus operācijai, bet radinieki piezvanīja Valsts drošības ministrijai. Republika it kā nav īsta un tiesa tāda pati, taču ārsts tika iesēdināts uz 2,5 gadiem pavisam īstā kolonijā, kur, pat salīdzinot ar Ukrainu, baro ne visai labi.

Ko nu tikai par ārstu, pēdējos mēnešos tika arestēti divi Doņeckas administratora Igora Martinova (mērus ieceļ DTR vadonis Aleksandrs Zaharčenko) vietnieki. Vienu par izspiešanu no uzņēmējiem, otru par Krievijas humānās palīdzības medikamentu tirgošanu pašam piederošā aptieku tīklā. Zāles pirms nonākšanas pārdošanā it kā bija norakstītas pilsētas slimnīcās.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Doņecka Konflikts Ukrainā Lasāmgabali Luhanska Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form