Foto: AFI

Sestdien, 24.martā Vides ministrijas (VIDM) Avāriju situāciju vadības un koordinācijas centrs saņēma informāciju no VUGD operatīvā atbildīgā, par Baltkrievijā notikušu naftas vada avāriju un Ullas upē nonākušo piesārņojumu, portālu "Delfi" informēja Vides ministrijas komunikācijas nodaļa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Avārijas vieta atrodas apmēram 14 km no Ullas ietekas Daugavā.

Diemžēl Baltkrievijas puse neprecizē konkrētu avārijas laiku un naftas apjomu. Pašlaik ir zināms, ka upē ir izvietotas uztverošās bonas (pēc dažādas informācijas izveidoti 5 vai 7 aizšķēršļi). Tomēr pastāv liels risks, ka piesārņojums varētu nonākt arī Daugavā, tā kā Baltkrievijas dienestu rīcībā neesot tādas bonas un citi tehniskie līdzekļi, lai varētu kavēt piesārņojuma izplatību, tam nonākot Daugavā.

Pēc Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras sākotnējiem aprēķiniem, tā kā Daugavā, posmā virs Krāslavas, ledus ir izgājis (iespējams, atsevišķos līkumos varētu būt saglabājušās tā paliekas) un straumes ātrums Daugavā šobrīd ir ne mazāks kā 1,3 m/sek un caurtece pie Daugavpils sasniedz 1800 m3/sek, pēc piesārņojuma nokļūšanas Daugavā, tas Latviju (Piedruja atrodas 167 km attālumā) sasniegtu apmēram 46 stundās, bet Krāslavā (194 km) nonāktu 54 stundās.

Ņemot vērās, ka Baltkrievijas dienesti nebija precizējuši avārijas sākuma laiku, jāpieņem, ka vēl ir vismaz 40 stundas rezervē, lai sagatavotos iespējamiem naftas uztveršanas pasākumiem Daugavā.

Lai arī Latvijā esošās jūras piesārņojuma savākšanai domātās bonas nodotas krasta apsardzes dienestam un to noņemšana no kuģiem un sauszemes transportēšana varētu būt gan administratīvi, gan tehniski apgrūtināta, VUGD Ventspils nodaļas rīcībā esošās bonas jau ir sagatavotas transportēšanai un tās varētu savlaicīgi nogādāt un pielietot Daugavā.

Valsts vides dienesta Daugavpils reģionālās vides pārvaldes speciālisti izvērtē iespējamās vietas, kurās šajos lielā cauplūduma apstākļos tehniski varētu izvietot bonas piesārņojuma uztveršanai, piemēram, Krāslavā pie tilta. VIDM Avāriju situāciju vadības un koordinācijas centrs sadarbībā ar VUGD ir savlaicīgi sākusi gatavoties ūdens monitoringa veikšanai, lai varētu jau svētdien paņemt fona paraugus pirms piesārņotais ūdens varētu nokļūt Latvijā.

VUGD un Vides ministrijas Avāriju situāciju vadības un koordinācijas centrs veic operatīvu informācijas apmaiņu un gatavojas nepieciešamai darbībai, rēķinoties ar vissliktāko scenāriju.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form