Ola, čaumal, vista, šķilšanās
Foto: morgueFile

Britu zinātniekiem izdevies atrisināt mūžseno jautājumu: kas tad bija pirmais - vista vai ola. Šefīldas un Vorikas universitāšu zinātnieki secinājuši, ka vispirms tomēr bija vista, kura savukārt izdēja pirmo olu, vēsta britu laikraksts "The Daily Express".

Lai atrisinātu šo jautājumu, zinātnieki ar superdatora "HECToR" palīdzību modelēja olas čaumalas veidošanās procesu. Pētījuma rezultāti parādīja, ka galvenā loma čaumalas veidošanās procesā ir īpašam proteīnam (OC-17), ko izstrādā vistas olnīcas.

Katram putnam ir cits šī proteīna veids, taču pēc savām funkcionālajām īpašībām tie gandrīz ne ar ko neatšķiras, stāstīja viens no pētījuma veicējiem Kolins Frīmens.

Saskaņā ar zinātnieku sniegto informāciju OC-17 ir katalizators, kas veicina olas čaumalas attīstību, liekot kalcija karbonātam pārvērsties kalcīta kristālos. Pateicoties proteīnam, čaumala kļūst vēl cietāka un var kalpot kā aizsargs cālēna attīstības procesā.

Jau agrāk bija zināms gan čaumalas veidošanās process, gan attiecīgā proteīna eksistence, tomēr tikai tagad šīs lietas tika sasaistītas kopā, iegūstot kopainu. Tagad pētnieki domā izmantot šo atklājumu rūpnieciskiem mērķiem, piemēram, lai ražotu jaunus materiālus.

Comment Form