Čeļabinskiešiem, iespējams, paveicies – vēsturē fiksēti daudz lielāki meteorīti
Foto: Luis Jou García / cc

Pirmie virs Čeļabinskas sprāgušā Čebarkuklas meteorīta atrastie gabaliņi ir nepilnu centimetru lieli, bet citviet pasaulē apskatāmi ārpuszemes izcelsmes objekti, kuru svars sasniedz pat vairākus desmitus tonnu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Arī Latvijā ir atrasti vairāki nelieli meteorīti, liecina Latvijas Meteorītu centra sniegtā informācija. No atrastajiem zināmākie ir Līksnas, Biržu, Neretas un Baldones meteorīti. Līksnas meteorīts nokritis Līksnas apkārtnē Preiļu rajonā 1820.gada 12. jūlijā un sver aptuveni pudu jeb 16,4 kilogramus.

Arī Neretā atrastais fragments sver nedaudz virs desmit kilogramiem, un kā iespējamais nokrišanas datums tiek minēts 1864.gada 12.aprīlis. Savukārt Biržu un Baldones atrastie meteorīti sver aptuveni piecus kilogramus un nokrituši attiecīgi 1863. gada 2. jūnijā un 1890. gada 10. aprīlī.

Lai gan vēl nav zināms, vai izdosies atrast Čebarkuklas meteorīta fragmentus, kas izmērā pārspēs savulaik Latvijā atrastos, un pagaidām nav izlemts to tālākais liktenis, pasaulē daudzi lielākie atrastie meteorīti kļuvuši par populāriem tūristu galamērķiem.

Portāls "Delfi" iepazīstina ar pieciem no pasaules lielākajiem publiski apskatāmajiem meteorītiem:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Sarakstu karuselis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form