Foto: AP/Scanpix/LETA

Afganistāna otrdien uzsākusi iedzīvotāju vakcinācijas kampaņu pret Covid-19, vadošajām amatpersonām šo procesu dēvējot par "lielu iespēju" tautai un mudinot to īstenot taisnīgi.

Pirmo brīvprātīgo vidū, kas saņem "AstraZeneca" vakcīnas potes, ir ārsti, drošības struktūru pārstāvji un žurnālisti.

Vakcīnas Afganistānai šomēnes uzdāvināja Indija.

"Šodien es apsveicu Afganistānas tautu ar pirmo posmu vakcinācijas kampaņā pret Covid-19, kas tiek īstenots ar 500 000 vakcīnas devu. Tā Afganistānas tautai ir liela iespēja," sacīja prezidents Ašrafs Gani.

"Mēs negaidām nekādus brīnumus, bet palīdzēsim, lai šī kampaņa tiktu īstenota taisnīgi," piebilda veselības ministrs Vahīds Madžrohs.

Atbilstoši izplatītam viedoklim, Afganistāna pērn smagi cietusi pandēmijā, tomēr ierobežoto testēšanas iespēju dēļ vīrusa izplatības apjomam izsekot bijis grūti.

Oficiāli valstī ar 32 miljoniem iedzīvotāju reģistrēti vien 55 600 inficēšanās gadījumu un 2430 ar Covid-19 saistīti nāves gadījumi.

Kā liecina aplēses, kas pērn augustā minētas Veselības ministrijas pētījumā, ar Covid-19 vīrusu varētu būt inficējušies pat desmit miljoni iedzīvotāju.

Neraugoties uz valdības un talibu nemiernieku sāktajām miera sarunām, kas, tiesa gan, noris gausi, vardarbība konfliktu desmitgadēm plosītajā valstī nav rimusies.

Kabulā un citās pilsētās pēdējo nedēļu laikā sprādzieni notiek teju katru dienu.

Konflikta dēļ iepriekšējās vakcinācijas kampaņas, arī kampaņa pret poliomielītu, noritējušas lēni. Vakcinētāju komandas ar grūtībām spēj piekļūt rajoniem, kas atrodas nemiernieku kontrolē.

Savukārt Ukraina pēc vairākkārtīgas piegāžu atlikšanas otrdien beidzot saņēmusi pirmo Covid-19 vakcīnu partiju, vēsta amatpersonas.

Lidmašīna ar "AstraZeneca" vakcīnas 500 000 devu, kas ražotas Indijā, ieradusies Kijevas Borispilas lidostā.

"Tā ir klāt," apliecināja Veselības ministrijas pārstāve sakariem ar presi Sofija Fedčenko.

Prezidents Volodimirs Zelenskis izpelnījies pārmetumus par kavēšanos vakcinācijas programmas ceļā, savukārt pats prezidents vaino rietumvalstis, kas sev rezervējušas "Pfizer" un "Moderna" vakcīnu lielu daļu, kā arī mudinājis Eiropas Savienību sarūpēt vakcīnas Austrumeiropas valstīm.

Zelenska valdība sākotnēji solīja, ka vakcinācijas kampaņa sāksies februāra vidū, tomēr vakcīnas pirmās partijas piegāde kavējās.

Ukraina arī gaida uz astoņiem miljoniem devu, kas tai apsolītas Pasaules Veselības organizācijas programmas "Covax" ietvaros.

Kijeva turklāt pasūtījusi "Novavax and AstraZeneca" vakcīnu 17 miljonus devu, ieskaitot 500 000, kas saņemti otrdien.

Krievijas okupētajos Ukrainas austrumos iedzīvotāju vakcinācija ar Krievijas izstrādāto vakcīnu "Sputnik V" sākās februāra sākumā.

Valstī ar vairāk nekā 40 miljoniem iedzīvotāju reģistrēti 1,3 miljoni inficēšanās gadījumu un 25 000 ar Covid-19 saistītu nāves gadījumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!