Foto: LETA
Bijušais Mineapoles policists Dereks Čovins, kurš apsūdzēts afroamerikāņa Džordža Floida slepkavībā, otrdien tiesas prāvā Mineapolē tika atzīts par vainīgu visās trijās apsūdzībās.

Čovinu, kurš zemē nogāzto aizturēto Floidu bija spiedis ar celi uz kakla, zvērinātie atzina par vainīgu otrās pakāpes slepkavībā, par ko viņam draud līdz 40 gadu cietumsods.

Viņš arī atzīts par vainīgu trešās pakāpes slepkavībā, par ko draud cietumsods līdz 25 gadiem, un nogalināšanā bez iepriekšēja nodoma, par ko draud desmit gadu cietumsods.

Zvērinātie, tostarp septiņas sievietes un pieci vīrieši, pēc nepilnas divas dienas ilgas apspriešanās vienbalsīgi atzina Čovinu par vainīgu visās trijās apsūdzībās. Zvērinātie pieņēma lēmumu trīs nedēļas ilgas prāvas beigās.

45 gadus vecajam Čovinam var tikt piespriests desmitiem gadu ilgs ieslodzījums par Floida nogalināšanu viņa aizturēšanas laikā 2020. gada 25. maijā Mineapolē.

ASV prezidents Džo Baidens otrdien pēc afroamerikāņa Džordža Floida slepkavas atzīšanas par vainīgu aicināja amerikāņus apvienoties un mudināja protestētājus izvairīties no vardarbības.

"Šis ir laiks šai valstij sanākt kopā, apvienoties kā amerikāņiem," sacīja Baidens televīzijas pārraidītos izteikumos.

"Ir tie, kas centīsies izmantot asās emocijas šajā brīdī - aģitatori un ekstrēmisti, kuriem neinteresē sociālais taisnīgums. Mēs nevaram ļaut viņiem gūt panākumus," brīdināja Baidens.

Viņš sacīja, ka zvērināto lēmums atzīt bijušo Mineapoles policistu Dereku Čovinu par vainīgu Džordža Floida slepkavībā "var būt milzu solis uz priekšu" valstij tās cīņā pret "sistēmisku rasismu", kuru viņš nosauca par "traipu uz mūsu nācijas dvēseles".

Baidens aicināja uz "tiešu konfrontāciju ar sistēmisku rasismu un rasu atšķirībām, kas pastāv policijā un mūsu kriminālās tiesvedības sistēmā".

"Mēs visi esam tik atviegloti," sacīja Baidens, runājot par zvērināto lēmumu.

Čovins pēc Floida nāves tika atlaists no darba Mineapoles policijā. Vēlāk tiesas priekšā stāsies vēl trīs bijušie Mineapoles policisti.

Bijušie Čovina darbabiedri Tomass Leins, Aleksandrs Kuengs un Tou Čao, kas vai nu palīdzēja viņam turēt Floidu pie zemes, vai neiejaucās notiekošajā, tiek apsūdzēti par līdzdalību otrās pakāpes slepkavībā un slepkavībā bez iepriekšēja nodoma.

Floida nāve izprovocēja plašus protestus visā valstī, kuri pārauga grautiņos. Protestētāji uzskata viņa nāvi par simbolu sistemātiskam rasismam un policijas brutalitātei pret afroamerikāņiem.

Visi četri apsūdzētie, kas tika atlaisti vienu dienu pēc Floida nāves, uzstāj, ka lēmums viņu turēt pie zemes bijis pamatots. Viņi arī atsaucās uz tiesu mediķa liecību, ka Floida organismā atrastās narkotikas var būt primārais viņa nāves cēlonis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!