Ēģiptes militārā vadība atvainojas par protestētāju nāvi
Foto: Reuters/Scanpix

Ēģiptes valdošās Augstākās bruņoto spēku padomes pārstāvji publiski ir atvainojušies par vairāku desmitu protestētāju bojāeju sadursmēs ar policiju. Nemieri galvaspilsētā Kairā un citās lielajās pilsētās nerimst jau sesto dienu, ceturdtien informē raidsabiedrība BBC.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Padome pauž nožēlu par "mocekļiem no Ēģiptei uzticīgo dēlu vidus".

Jau vēstīts, ka nemieros, kas sākās 18. novembrī nogalināti vismaz 35 cilvēki.

Protestētāji ir noraidījuši armijnieku piedāvājumu - paātrināt pāreju uz civilo pārvaldi un turpinās protestēt, līdz valsts militārie pārvaldītāji atkāpsies.

Militārā padome publicēja atvainošanās paziņojumu, kurā tā solīja nodot tiesai par demonstrantu nāvi atbildīgās personas.

Trešdienas vakarā, divi no padomes locekļiem uzstājās valsts televīzijā, izsakot "līdzjūtību visai Ēģiptes tautai". Viens no padomes locekļiem - ģenerālmajors Muhamads al-Assars pauda "nožēlu un atvainošanos visu bruņoto spēku vārdā par notikušo traģēdiju."

Viņš piebilda: "Mūsu sirdis asiņo par to, kas noticis. Mēs ceram, ka šī krīze beigsies, un ar Dieva gribu, tā vairs neatkārtosies". Ģenerāļi aicināja ēģiptiešus nesalīdzināt viņus ar iepriekšējo prezidenta Hosnī Mubaraka režīmu, uzstājot, ka viņi necenšas turēties pie varas.

Jau vēstīts, ka pret valstī valdošo militāro padomi vērstie protesti izraisījuši lielāko politisko krīzi Ēģiptē, kopš februārī tautas protestu dēļ atkāpās prezidents Hosnī Mubaraks un varu no viņa pārņēma šī padome.

Tagad draud izjaukt 28.novembrī plānotās parlamenta vēlēšanas, kas būtu pirmās vēlēšanas pēc Mubaraka demisijas.

Protestētāji iebilst pret militārās padomes izstrādātu konstitūcijas projektu, kas ļautu armijai paturēt pārāk daudz varas pēc jaunas civilas valdības ievēlēšanas. Viņi arī ir nobažījušies, ka šīs vēlēšanas ļautu atgriezties pie varas Mubaraka pārstāvētās un tagad slēgtās Nacionāldemokrātiskās partijas biedriem.

Militārā padome līdz šim uzstāja, ka nodos varu pēc prezidenta vēlēšanām, kuru datums  netika atklāts. Otrdien militārās padomes priekšsēdētājs feldmaršals Huseins Tantavi   pavēstīja, ka prezidenta vēlēšanas notiks līdz 2012. gada jūnija beigām, un ka nepieciešamības gadījumā var tikt sarīkots referendums par nekavējošu varas nodošanu.

Televīzijas uzrunā tautai Tantavi arī teica, ka ir pieņēmis valdības demisiju, un ka parlamenta vēlēšanas, kas notiks vairākās kārtās, sāksies paredzētajā laikā - 28.novembrī.

Protestētāji pieprasa prezidenta vēlēšanu sarīkošanu līdz 2012.gada aprīlim un radikālu reformu veikšanu Iekšlietu ministrijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

37 revolucionāru kustību koalīcija, kurā pārstāvēti kreisie, liberāļi, islāmisti un citi politiskie spēki, ir nākusi klajā ar kopīgu paziņojumu. "Mēs apliecinām gatavību vērsties pret visiem spēkiem, kas cenšas apturēt revolūciju, atjaunot agrāko valdošo režīmu, iegrūst valsti haosā un pārvērst revolūciju par militāru apvērsumu," teikts kopīgajā paziņojumā.

Ēģiptes islāmistu kustība "Brāļi musulmaņi" apsūdz valdošo militāro padomi darbībās, kas ir pretrunā ar "visām cilvēciskajām, reliģiskajām un patriotiskajām vērtībām".


Tags

Arābu nemieri
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form