Eiropas Komisija trešdien ierosināja no 2008. gada aprīļa par 2% palielināt piena kvotas, lai apmierinātu augošo pieprasījumu gan Eiropas Savienībā, gan pasaules tirgū. Palielinājumu ar vienādiem nosacījumiem piemēros visām 27 dalībvalstīm, un tā kopējais apjoms būs 2,84 miljoni tonnu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Tas nav mēģinājums apsteigt piena produktu tirgus pārskatīšanu, ko patlaban veic kā daļu no kopējās lauksaimniecības politikas "veselības pārbaudes", kurā Komisija ir ierosinājusi pakāpeniski palielināt kvotas pirms to atcelšanas 2015. gada 31. martā.. Ziņojums par piena nozares perspektīvām liecina, ka 2003.–2007. gadā pieprasījums pēc piena ir pieaudzis, un paredzams, ka tas turpinās palielināties arī 2007.–2014. gadā. Arī pasaules tirgū pieprasījuma un cenu attīstības tendences ir pozitīvas. Ziņojums liecina, ka 2% palielinājums ir pilnīgi pamatots. Komisija cer, ka Padome un Parlaments drīzumā pieņems lēmumu, lai minētais palielinājums varētu stāties spēkā 1. aprīlī.

"KLP reforma pavēra lauksaimniekiem iespēju ražot tirgum, taču piena kvotas ierobežo ražošanu un ir pretrunā ar minēto mērķi," teica lauksaimniecības un lauku attīstības komisāre Marianna Fišere-Bēla. "Pēdējā gadā esam pieredzējuši strauju piena cenu kāpumu, un lielākas kvotas tiek pieprasītas arvien neatlaidīgāk. Nākamajos gados gan Eiropā, gan visā pasaulē turpinās palielināties pieprasījums pēc piena produktiem ar lielu pievienoto vērtību, jo īpaši siera pieprasījums. Mums jāgādā par to, lai mūsu lauksaimnieki būtu gatavi šim pieprasījuma kāpumam."

Kā daļu no 2003. gada KLP reformas Komisija sākotnēji ierosināja palielināt kvotas par 2% — papildus pieaugumam par 1,5%, par ko 11 dalībvalstis jau bija vienojušās, pieņemot "Programmu 2000". Padome neatbalstīja šādu papildu palielinājumu, taču pirms galīgā lēmuma pieņemšanas aicināja Komisiju ziņot par tirgus situāciju, tiklīdz reforma būs pilnībā īstenota.

Ar 2003. gada reformu piena tirgus režīmā tika ieviestas vairākas citas pārmaiņas, lai varētu labāk reaģēt uz tirgus signāliem. Tālab tika samazinātas, piemēram, sviesta un vājpiena pulvera intervences cenas. Turklāt tika panākta vienošanās, ka 2015. gada aprīlī kvotas tiks pilnībā atceltas. Pozitīvās tirgus attīstības un KLP reformas rezultātā 2007. gadā ir izveidojusies situācija, kad visas eksporta kompensācijas līdzinās nullei un intervences noliktavas ir tukšas. Kopš sistēmas ieviešanas 1968. gadā tas noticis pirmo reizi. Vairs nav nepieciešams maksāt arī iekšējās realizācijas atbalstu, arī tas bija viens no reformas mērķiem.

Ziņojumā par tirgus perspektīvām secināts, ka laikā no 2003. līdz 2007. gadam siera un svaiga piena produktu ražošanas apjoms pieauga. Tam bija nepieciešami papildu 5,5 miljoni tonnu piena, taču saražotā piena daudzums nemainījās. Kā liecina Komisijas veiktā analīze, no 2007. līdz 2014. gadam papildus būs vajadzīgi astoņi miljoni tonnu piena, lai apmierinātu augošo pieprasījumu iekšējā tirgū, jo īpaši siera pieprasījumu. Šobrīd izredzes pasaules tirgū ir pozitīvas, pieprasījums pēc ES ražotiem pārtikas produktiem palielinās, jo īpaši jaunajos strauji augošajos tirgos. Ja kvotas netiktu mainītas, ES nevarētu izmantot pieprasījuma kāpumu un izdevīgās cenas.

Komisijas veiktā analīze liecina, ka tirgus piedāvā plašas iespējas realizēt kvotu palielinājumu 2% apmērā. Turklāt Komisija ir pārliecināta, ka pieaugums tiks pilnībā apgūts, taču faktiskā ietekme uz ražošanu, visticamāk, būs samērā neliela, ņemot vērā pašreizējo stāvokli, kad vairākas dalībvalstis pilnībā neizmanto valstij iedalītās kvotas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form