Honkongas pašvaldību vēlēšanās rekordaugsta vēlētāju aktivitāte
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Honkongā svētdien notikušajās rajonu pārvalžu vēlēšanās bijusi rekordliela vēlētāju aktivitāte, liecina Vēlēšanu komisijas publiskotie dati.

Saskaņā ar tiem, savu izvēli 18 rajonu pašpārvalžu vēlēšanas izdarījuši 71% no 4,13 miljoniem reģistrēto balsstiesīgo Honkongas iedzīvotāju.

Sociālās saziņas vietnēs dienas laikā tika vēstīts par garām rindām pie iecirkņiem.

Vēlētāju aktivitāte bijusi krietni lielāka nekā 2015.un 2011. gada Honkongas rajonu pārvalžu vēlēšanās. 2015.gada vēlēšanās, kurās bija reģistrējušies 3,12 miljoni vēlētāju, kopumā piedalījās 47% jeb 1,36 miljoni cilvēku.

Pirmie rezultāti liecina, ka vismaz ducis demokrātijas aktīvistu kandidātu, tostarp bijušie studentu līderi, ir ieguvuši mandātus.

Ielās un daļā vēlēšanu iecirkņu svētdien izvietoti policijas spēki, bet to klātbūtne nav pārāk uzkrītoša, un, kā tiek ziņots, vēlēšanas noritējušas mierīgā gaisotnē.

Pēdējās dienās protesti ir pierimuši, jo demokrātiju atbalstošie aktīvisti mudināja neiesaistīties nekārtībās, lai valdībai nebūtu iemesla atcelt vai apturēt vēlēšanas.

Honkongā kopumā tiek ievēlēti 452 pārvalžu deputāti, kas lemj par sadzīviskiem jautājumiem, piemēram, autobusu maršrutiem un atkritumu savākšanu. Ierasti šajās vēlēšanas vēlētāju interese ir neliela.

Tomēr kopš jūnija Honkongā notiek plaši protesti, kuros iedzīvotāji pieprasa plašāku demokrātiju un tiesības, tādēļ aktivitāte ir augsta, jo daudzi šīs vēlēšanas uzskata par iespēju noraidīt Ķīnai lojālus pārvalžu deputātus.

Sākotnējais cēlonis protestiem bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām. Tāpat demonstranti pieprasa neatkarīgu izmeklēšanu par policijas pārmērīgo agresiju pret protestētājiem.

Honkongas iedzīvotāji vēlās panākt tiesības tieši ievēlēt teritorijas vadību, kas pašlaik tiek izraudzīta Pekinā. Pārvalžu vēlēšanas ir lielākā tiešā balsojuma iespēja Honkongā.

Šīs vēlēšanas nav tikai simboliskas, jo daļa no kandidātiem nākamgad gaidāmajās Honkongas parlamenta vēlēšanās tik izraudzītas no rajonu pārvalžu deputātiem, kā arī no pārvaldēm tiks izraudzīti 117 no 1200 Pekinas kontrolētās elektoru kolēģijas, kas izraugās Honkongas izpildvaras vadītāju.

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047. gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.

Tags

Honkonga Pekina

Comment Form