Foto: Reuters/Scanpix
Izraēlas varas iestādes sestdien sāka deportēt palestīniešus atbalstošos aktīvistus, kas mēģināja pārraut Izraēlas īstenoto Gazas joslas blokādi.

Izraēlas jūras spēki piektdien Īrijas humānās palīdzības kuģi "Saoirse" un Kanādas kuģi "Tahrir", uz kuriem atradās 27 cilvēki, ieņēma starptautiskajos ūdeņos netālu no Gazas joslas, pārtraucot jaunāko mēģinājumu nokļūt Gazas joslā.

Izraēlas Imigrācijas dienests paziņoja, ka sestdien mājās nosūtīti divi Grieķijas pilsoņi, bet divi žurnālisti no ASV un Spānijas mājup dosies svētdien.

Viens Izraēlas pilsonis atbrīvots, atbrīvota arī sieviete no Ēģiptes, kas naktī šķērsoja Izraēlas un Ēģiptes robežu.

Bet vēl 21 aktīvists ir aizturēts un gaida izsūtīšanu no Izraēlas.

Kuģi piektdien tika ieņemti pēc tam, kad ignorēja aicinājumu mainīt kursu, tādēļ Izraēlas bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieks Benijs Gancs pavēlēja tos ieņemt. Kuģu ieņemšanas laikā neviens necieta.

Arī Dublinā bāzētie Īrijas kuģa brauciena organizatori, paziņoja, ka uz kuģa esošie cilvēki ir viņus informējuši par Izraēlas jūras spēku aicinājumu mainīt kursu, tomēr drīz pēc tam sakari ar abiem kuģiem zaudēti.

Uz kuģiem atradās 22 tūkstošus eiro (15,5 tūkstoši latu) vērta humānās palīdzības krava ar medikamentiem un solidaritātes vēstulēm.

Gazas joslas blokādi Izraēla un Ēģipte īsteno kopš 2007.gada jūnija, kad HAMAS nāca pie varas Gazas joslā.

Izraēlas  karaflote pērn 31.maijā aizturēja sešus   kuģus, kuri mēģināja piegādāt humāno palīdzību   Gazas   joslai, apejot   Izraēlas  īstenoto   Gazas   joslas  blokādi, un lika tiem piestāt Izraēlas  ostās. Ieņemot vienu no šiem   kuģiem  - Turcijas   kuģi  "Mavi Marmara",   Izraēlas  karavīri nogalināja deviņus cilvēkus - astoņus Turcijas pilsoņus un vienu Turcijas un ASV dubultpilsoni. ANO Drošības padome un daudzu pasaules valstu vadītāji nosodīja šo slepkavību, bet   Izraēla  to raksturoja kā savu desantnieku pašaizsardzību.

Pēc uzbrukuma   Izraēla  mīkstināja blokādes noteikumus.

Izraēla  joprojām ierobežo dubultās lietošanas preču, kuras var izmantot gan militāriem, gan civiliem mērķiem, plūsmu un atļauj ievest ierobežotu daudzumu būvmateriālu, kas paredzēti starptautisko organizāciju vadītajiem projektiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!