Krievijas iebrukums Ukrainā. 16. diena. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā sākās pirms 16 dienām, taču jau pēc pirmās kara nedēļas tapa skaidrs, ka Kremlis nav rēķinājies ar tik sīvu ukraiņu pretestību un nespēj ātri realizēt savus mērķus. Iebrucējiem līdz šim nav izdevies iegūt nevienu no lielākajām Ukrainas pilsētām, taču tas tiek kompensēts ar nežēlīgu civiliedzīvotāju bombardēšanu, radot ciešanas ielenkumā nonākušiem civiliedzīvotājiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nakts uzrunā noraidīja Krievijas varasiestāžu jaunākos apmelojumus, ka Ukraina izstrādājot ķīmiskos un masu iznīcināšanas ieročus, norādot, ka tas rada bažas par Krievijas plāniem ķerties pie šādiem līdzekļiem Ukrainā.
  • Satelīta attēli liecina, ka Krievijas spēki turpina lēnu virzību uz Kijevu un ir pārdislocēti mežos. Iebrucēji ielenc vairākas pilsētas. Tāda taktika jau radījusi humāno krīzi Mariupolē, kur trūkst pārtikas un ūdens.
  • Krievijas un Ukrainas ārlietu ministru tikšanās ceturtdien Turcijā beidzās bez rezultātiem, vienošanās par uguns pārtraukšanu nav panākta.
  • "Facebook" un "Instagram" īpašnieks kompānija "Meta" paziņojusi, ka atvieglo naida runas noteikumus savās platformās. Noteiktās valstīs uz laiku būs pieļauta viedokļu paušana, kas ietver naida runu pret Kremļa saimnieku Putinu un Krievijas armiju. Savukārt naida runa pret Krievijas civiliedzīvotājiem joprojām būs aizliegta.
  • Piektdien no rīta Krievijas uzlidojumi pirmo reizi kopš iebrukuma sākuma piedzīvoti arī Luckā un Dņipro.
  • No Ukrainas uz ārzemēm aizbēgušo skaits sasniedzis 2,5 miljonus, liecina ANO dati. Vēl divi miljoni pārvietoti Ukrainas iekšienē.
  • Kremļa saimnieks Vladimirs Putins devis atļauju Krievijas iebrukumam Ukrainā piesaistīt 16 tūkstošus kaujinieku no Tuvajiem Austrumiem.

Krievijas iebrukums Ukrainā (16. diena)
Cienījamie lasītāji, teksta tiešraide šajā lapā ir noslēgusies. Notikumiem turpinām sekot jaunajā saitē šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/kops-iebrukuma-sakuma-ukraini-sakavusi-31-bataljona-kaujas-grupu-teksta-tiesraide.d?id=54143808
Ukraina kara laikā likvidējusi 31 Krievijas bataljona taktiskās grupas kaujasspējas, ziņo Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs.
Ukrainas pilsētās turpina atskanēt trauksmes sirēnas, šoreiz – Borispiļā.
Ukrainas pasta operators “Ukrpošta” sociālajos tīklos rīkoja pastmarku ideju konkursu, to veltot Krievijas Jūras spēku kuģim, kuram mēs visi lieliski zinām, kur bija un aizvien ir jāiet. Noteikumos bija teikts, ka uz pastmarkas šim vēstījumam būtu jābūt skaidri saprotamam. Pieteicās vairāki simti mākslinieku, bet pasts publicēja 20 finālistus. Uzvarēja valstī jau zināmā mākslinieka Borisa Groha darbs (nr.3), šo pastmarku uzņēmums plāno arī izlaist. Uzvarētāju noteica auditorijas balsojums.
Ukrainas vēstures institūta pētnieks Sergejs Šumilo savā "Facebook" profilā publicējis foto ar vienu no kādreizējām Čerņihivas pilsētas vizītkartēm – viesnīcu "Ukraina". Naktī uz sestdienu tā pārvērsta gruvešos.
Itālija arestējusi Krievijas miljardiera Andreja Meļņičenko piederošo jahtu "Sailing Yacht A" , vēsta itāļu laikraksts “La Repubblica”. Tās vērtība tiek lēsta ap 500 miljoniem eiro. Tā sankciju sekas izjūt Krievijas oligarhi.
Krievija kļuvusi par sankcijām visvairāk pakļauto valsti, liecina "Castellum.AI" dati. Kremlis ar agresīvo iebrukumu Ukrainā panācis, ka šajā rādītājā apsteidzis tādus žanra klasiķus kā Sīriju, Irānu un Ziemeļkoreju.
No aplenktajām pilsētām piektdien izvesti 7144 cilvēki, atsaucoties uz prezidenta Zelenska teikto, ziņo "24tv.ua".
Ukrainas Robežsardzes dienests no agra rīta publicējis video ierakstus, kuros dzirdami un redzami intensīvi sprādzieni Mikolajivā
Agrā sestdienas rītā trauksmes sirēnas atskan daudzās Ukrainas pilsētās, tostarp Sumos, Kijevā, Odesā, Čerņihivā, Harkivā un arī Ļvivā. Ukrainas ziņu portāli un "Telegram" kanāli aicinā cilvēkus meklēt patvērumu.
Pirmdien Norvēģijā aiz Ziemeļu polārā loka sāksies vērienīgas NATO militārās mācības “Cold Response-2022”. Militārie manevri plānoti jau pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā. Mācībās piedalīsies aptuveni 30 000 liels personāls no 27 valstīm, tostarp gaisa un jūras spēki.
Polijā tiks likvidēta norma, ka 50% no aizsardzības izdevumiem jānovirza militārās jomas uzņēmumiem, un tas vienkāršos ārvalstu bruņojuma iepirkumus. https://www.delfi.lv/news/arzemes/polija-nolemj-triskarsot-savu-armiju.d?id=54143754
Kompānijas "Maxar" 11. martā uzņemtā satelīta attēlā redzama degvielas tvertņu degšana Antonovas lidostā Hostomeļā
CNN reportiere Ukrainā Klarisa Varda ziņo par vairākiem sprādzieniem Kijivas apkārtnē. Apšaudes turpinās arī Irpiņas, Hostomeļas, Bučas apkārtnēs.
Zelenskis vērsās pie krievu mātēm, lai tās neatdotu savus bērnus svešam karam. "Neatdodiet savu dēlu nāvei vai gūstam," viņš aicināja, piebilstot, ka Ukraina nav gribējusi šo karu, bet aizstāvēsies. https://www.delfi.lv/news/arzemes/parak-liela-sagustito-krievijas-karaviru-skaita-del-izveidots-ipass-stabs.d?id=54143752
Kompānija "Colgate-Palmolive", kurai pieder zīmols "Colgate", paziņojusi par darbības ierobežošanu Krievijā. Tā pārtrauc importu un pārdošanu visiem produktiem, izņemot veselībai un higiēnai svarīgākajiem. Precīzāk šo ierobežojumu uzskaiti firma publiskajā paziņojumā nepaskaidroja, bet norādīja, ka turpinās novērot situāciju. Tāpat uzņēmums pārtrauc visus reklāmas, mediju un investīciju projektus Krievijā.
Trauksmes sirēnas skan Kijivā un Žitomirā, liekot šo pilsētu iedzīvotājiem doties uz patvertnēm. Kijivā šobrīd notiekot smaga apšaude. (BBC).
Ukrainā izveidos īpašu Koordinācijas štābu rīcībai ar karagūstekņiem, paziņojis valsts prezidents Volodimirs Zelenskis. Pēc viņa teiktā videouzrunā, gūstā saņemto Krievijas karavīru ir jau tik daudz, ka ar viņiem saistīto jautājumu risināšanu nevar atstāt tām struktūrām, kas darbojās līdz karam. Aģentūra UNIAN ziņo, ka 15 dienu laikā, kopš Krievija uzbruka Ukrainai, gūstā padevušies ap 500 līdz 700 Krievijas karavīru. (UNIAN).
Krievijas karaspēks Ukrainā neveiksmīgi mēģina atjaunot savu vienību loģistikas nodrošinājuma ceļus, sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs. Pretinieks turpināja uzbrukuma operāciju pret Ukrainu, kā arī bombardēja Baltkrievijas apdzīvotās vietas Kopanus, Buhličus un Verhņiju Terebežu. Ģenerālštābs atzīmēja, ka Krievijas karaspēks ar šo bombardēšanu veicis nekrietnu provokāciju ar mērķi iesaistīt Baltkrievijas bruņotos spēkus karā pret Ukrainu.(LETA--UKRINFORM)
Piektdien no Ukrainas pilsētām evakuēti 7144 cilvēki, paziņojis valsts prezidents Volodimirs Zelenskis. (Sky News)
Krievija mēģinājusi pārņemt Zaporižjas atomelektrostaciju (AES). Krievijas pārstāvji stacijas darbiniekiem paziņojuši, ka tā tagad pārgājusi Krievijas valsts kodolenerģijas kompānijas "Rosatom" pakļautībā, paziņojis Ukrainas "Energoatom" vadītājs Petro Kotins. Pēc viņa teiktā, atomelektrostacijā ieradušies 10 "Rosatom" parstāvji, ieskaitot divus vecākos inženierus, kuri neveiksmīgi mēģinājuši pārņemt AES. "[Atomelektrostacijas] teritorijā atrodas ap 500 Krievijas karavīri ar automātiskajiem ieročiem... mūsu darbinieki ir ļoti smagā psiholoģiskā situācijā," izteicies Kotins. (BBC)Zaporižjes AES Krievijas spēku kontrolē ir jau kopš 5. marta. 
Joprojām turpinās piekrastes pilsētas Mikolajivas apšaude. Aģentūra UNIAN ziņo, ka cietusi pilsētas onkoloģiskā slimnīca. https://twitter.com/MapsUkraine/status/1502407819617873922
Krievijas uzbrukumā Ukrainai Dņipro pilsētā likvidēts kārtējais "militārais" objekts – sagrauta apavu rūpnīca, ir viens bojāgājušais – apsargs.https://twitter.com/AFP/status/1502440530596278273
Nosodot Krievijas iebrukumu Ukrainā, leģendārā rokgrupa "Pink Floyd" un Deivids Gilmors paziņojuši, ka izņem savu mūziku no digitālajām platformām Krievijā un Baltkrievijā. No šīs dienas mūzikas cienītājiem šajās valstīs vairs nebūs pieejami "Pink Floyd" ieraksti kopš 1987. gada, kā arī Gilmora solo ieraksti. https://twitter.com/pinkfloyd/status/1502327083216908293
Porto aizturēts rabīns Daniels Litvaks, kurš palīdzējis Krievijas oligarham Romānam Abramovičam pērn iegūt Portugāles pavalstniecību, ziņo izdevums "Publico".Porto ebreju kopiena noliedz jebkādus pārkāpumus un uzskata, ka kļuvusi par "nomelnošanas kampaņas" upuri.Abramovičam Portugāles pilsonība tika piešķirta 2021. gada aprīlī, pamatojoties uz likumu, kas piedāvā naturalizāciju to sefardu ebreju pēctečiem, kuri viduslaiku inkvizīcijas laikā tika izraidīti no Ibērijas pussalas.Pretendentu ģenealoģiju pārbauda eksperti Portugāles ebreju centros Lisabonā vai Porto.Abramoviča pieteikumu pārraudzīja Porto centrs, kurā rabīns ir Daniels Litvaks. (Sky News)
"Deutsche Bank" tomēr nolēmusi pārtraukt savu darbību Krievijā. "Krievijā nebūs nekādu jaunu biznesu," teikts "Deutsche Bank" paziņojumā.Iepriekš bankas vadība paziņoja, ka pilnīga izstāšanās no Krievijas "būtu pretrunā ar mūsu vērtībām", aizbildinoties ar klientiem, kuri ir atkarīgi no bankas."Deutsche Bank" Krievijā nodarbināja 1500 cilvēkus tehnoloģiju birojā, un vēl decembrī atvēra jaunu biroju Maskavā. (BBC)
Divas lielākās Polijas pilsētas, Varšava un Krakova, nevarot uzņemt vēl vairāk Ukrainas bēgļu, paziņojusi valsts robežsardze. "Divu kara nedēļu laikā Krakovā iebraukuši 80 līdz 100 tūkstošiem cilvēku, bet Varšava uzņēmusi jau 200 tūkstošus Ukrainas bēgļu un vairs nevar uzņemt vairāk," teikts robežsardzes paziņojumā. Pēc ANO aplēsēm, bēgot no kara, Ukrainu pametuši jau divarpus miljoni cilvēku, no kuriem pusotrs miljons devies uz kaimiņvalsti Poliju. (Liga.net)
Sankciju dēļ Krievijā jau zaudēti 100 tūkstoši darbavietu. Līdz 11. martam par biznesa pārtraukšanu vai apstādināšanu paziņojušas vairāk nekā 330 ārvalstu kompānijas. Lielākie darba devēji starp tām ir "McDonald's", kas nodarbināja 62 tūkstošus Krievijas iedzīvotāju, "PepsiCo" (20 000) un IKEA (15 000). Līdz gada beigām darbu sankciju dēļ varētu zaudēt kopumā 9 miljoni cilvēku Krievijā, vēsta Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes Dezinformācijas apkarošanas centrs. (UNIAN)
Jaunākā informācija liecina, ka Krievijas uzbrukumā Luckas lidostai nogalināti četri, bet ievainoti seši cilvēki, atsaucoties uz pilsētas mēru Igoru Poliščuku, ziņo aģentūra UNIAN. Lidosta ir pilnībā iznīcināta. Uzbrukums tika īstenots no Krievijas karakuģa Melnās jūras akvatorijā. Poliščuks paudis neizpratni par lidlauka bombardēšanas jēgu, jo tas nav bijis piemērots izmantošanai. 
Hāgas starptautiskajā tiesā pret Krieviju vērsusies jau 41 valsts – nupat ziņojumam par situāciju Ukrainā pievienojušās arī Japāna un Ziemeļmaķedonija, vēsta Ukrainas ģenerālprokurore Irina Venediktova. https://www.facebook.com/irina.venediktova.31/posts/5293483910664501#w=500
Lai arī Piektā dienesta pienākumos ietilpst ziņot Putinam par politisko situāciju Ukrainā, viņš esot saņēmis tikai tādu informāciju, kādu pēc specdienestā strādājošo domām viņš vēlas dzirdēt. https://www.delfi.lv/news/arzemes/putins-versas-pret-fsb-saistiba-ar-dienesta-sniegto-informaciju-par-ukrainu-vesta-meduza.d?id=54143646
Piektdien Mololetka atkal uzmeklēja jauno sievieti, kuras fotogrāfijas apceļojušas pasauli kā pierādījums Krievijas zvērībām. Viņai piektdien jau bija piedzimusi meitenīte. Pilsētā apstākļi joprojām saglabājas skaudri – ap 200 000 tajā joprojām esošo iedzīvotāju trūkst ūdens, ēdiens un nav apkures, bet temperatūras stabiņš nokrītas līdz pat -7 grādiem pēc Celsija.
Krievijas spēki ceturtdien asiņainā uzbrukumā iznīcināja Mariupoles dzemdību namu un bērnu slimnīcu. Aģentūras AP žurnālists Jevgēņijs Mololetka traģēdijas vietā ieradās dažus mirkļus pēc uzbrukuma beigām un par drupām pārvērstajās ēkās sastapa arī ievainoto Marianu Višegirskaju.
Krievijas iebrucējiem ir izdevies okupēt apmēram 70% Luhanskas reģiona, kurā tagad tiek pārraidīta Krievijas propaganda un apspiesti iedzīvotāju protesti, pavēstījusi apgabala vadība. Pirms kara Krievija kontrolēja apmēram 33% teritorijas. (Euromaidan Press)
Atbilstoši Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštāba ziņotajam, šodien Kijivas tuvumā iznīcināts Krievijas mobilais komandpunkts. Citi ieraksti norāda, ka tas varētu būt paveikts ar Turcijas piegādātajiem droniem "Baykar Bayraktar TB2".
Nav nekādu pazīmju, ka Baltkrievijas spēki būtu pārgājuši robežu, vēsta Ukrainas un ASV pārstāvji. Iepriekš Ukrainas Stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centrs, atsaucoties uz provizoriskiem datiem, vēstīja, ka Baltkrievijas spēki varētu sākt agresiju pret dienvidu kaimiņu Ukrainu piektdien, 11. martā, pulksten 21 vakarā.
ASV Valsts departaments brīdina savus pilsoņus pārdomāt došanos uz Ukrainu karot. Krievi paziņojuši, ka pret amerikāņiem, kuri dodas uz Ukrainu un cīnās kopā ar Ukrainas spēkiem, viņi izturēsies kā pret algotņiem vai ārvalstu kaujiniekiem. Tas nozīmējot skarbāku attieksmi nekā pret citiem sagūstītajiem, paskaidrojis Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss. Viņš atzīmēja, ka ASV pilsoņiem, kuri tiek sagūstīti, var draudēt arī kriminālvajāšana un ilgstošs gūsts vai pat nāve, sacīja Praiss. Viņš arī skaidri norādīja, ka ASV nevienā brīdī nevarēs evakuēt savus pilsoņus no Ukrainas. (CNN)
"Žalgiris" šajā spēlē ne tikai atzīmēja Lietuvas Neatkarības atjaunošanas dienu, bet arī pauda atbalstu Ukrainai.https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/zalgiris-ipasas-ukrainas-karoga-krasu-formas-pieveic-jasikevica-barcelona.d?id=54143508
"YouTube" paziņo, ka nekavējoties uzsāk Krievijas valsts finansēto mediju kanālu bloķēšanu globāli.“Mūsu vadlīnijas aizliedz saturu, kas noliedz, samazina vai trivializē labi dokumentētus vardarbīgus notikumus, un mēs izņemam saturu par Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas pārkāpj šo politiku. Atbilstoši tam mēs visā pasaulē bloķējam arī "YouTube" kanālus, kas saistīti ar Krievijas valsts finansētajiem medijiem,” teikts "YouTube" vadības paziņojumā. (CNN)
Krievijas spēki pietuvojušies Huļajpolei, un piektdien apšaudījuši to ar artilēriju.Huļajpolē pirms kara dzīvoja ap 13 000 cilvēku, un tā šobrīd ir būtisks punkts Krievijas spēku virzībā, lai dubulti ielenktu Mariupoli.
ASV ievieš sankcijas pret Kremļa runasvīra Dmitrija Peskova sievu un viņa pieaugušajiem bērniem, atsaucoties uz ASV Valsts departamentu, raksta "RIA Novosti". Atšķirībā no virknes Krievijas oligarhu, kuru ģimenes sankcijām tika pakļautas uzreiz, Peskova ģimene tūlītēji sankcijām pakļauta netika.
Anglijas futbola klubam "Chelsea", kas ir viena no atpazīstamākajām komandām Anglijas premjerlīgā, līdz ar Romāna Abramoviča pakļaušanu sankcijām iesaldēti banku kontos esošie līdzekļi, ziņo BBC.
Krievijas asiņainā iebrukuma stratēģiskie jaunumi: - Krievija veikusi raķešu triecienus un aviouzlidojumus, tostarp pa objektiem Ukrainas rietumos – Luckas un Ivanofrankivskas lidostām, kā arī apdzīvotām vietām Lucku ietverošajā Volīnijas apgabalā Ukrainas pašos ziemeļrietumos. Aizvadītajā diennaktī raķešu triecieni postījuši arī Dņipro pievārti, Kijivas tuvumā esošo Barišivkas pilsētu un ielenkto Čerņihivu. - Ieņemta Volnovaha uz ziemeļiem no Mariupoles. - Krievijas spēkiem izdevies pavirzīties tuvāk Kijevas robežām. - Čerņihivā, Harkivā, Mariupolē un Mikolajivā turpinās centieni salauzt pilsētu aizsardzību. (CNN)
Virs Krievijas spēku izolētās Čerņihivas notriekts Krievijas iznīcinātājs "Su-34".
Arī ANO ģenerālsekretāra vietniece atbruņošanās lietās Izumi Nakamitsu ANO Drošības padomē piebalsoja ASV pārstāvjiem, norādot, ka nav atrasti pierādījumi, ka Ukrainai būtu bioloģiskie ieroči.Krievijas vēstnieks ANO Vasīlijs Nebenzia šos ANO secinājumus noraidījis. "Daudzi no jums teica, ka nezina par militārām programmām Ukrainā, bet tas nenozīmē, ka tādu nav," viņš teica, "militārā attīstība ir slepena lieta, un iesaistītie par to neziņo Nakamitsu kundzei."
Krievija, iespējams, plāno ķīmisku vai bioloģisku ieroču izmantošanu, apgalvo ASV amatpersonas. ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfīlda ANO uzrunā Drošības padomei atzīmēja, ka Krievijai ir labi dokumentēta ķīmisko ieroču izmantošanas vēsture. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Ukrainai nav bioloģisko ieroču laboratoriju – ne Krievijas robežas tuvumā, ne arī kur citur.Patlaban esot "bažas, ka Krievija varētu plānot izmantot ķīmiskus vai bioloģiskus ieročus pret Ukrainas tautu", minēja Tomasa-Grīnfīlda, atzīmējot, ka tie varētu tikt izmantoti arī kā daļa no inscenētām provokācijām, lai ar tām pamatotu militāro operāciju nepieciešamību. (BBC)
Trenerim noteikts aizliegums uz mūžu piedalīties Ukrainas futbola sacensībās, piektdien paziņoja nacionālā federācija. Timoščukam arī tiks atņemta Ukrainas trenera licence, un viņš tiks svītrots no izlases futbolistu sarakstiem. Federācija ir arī lūgusi Ukrainas valdību atsaukt Timoščukam piešķirtos Ukrainas valsts apbalvojumus. https://www.delfi.lv/sports/news/futbols/ukrainas-futbola-federacija-diskvalifice-sanktpeterburga-stradajoso-izlases-legendu-timoscuku.d?id=54143198
Baidens personīgi uzlicis veto reaktīvo lidmašīnu piegādei, baidoties provocēt Putinu, ziņo "The Wall Street Journal"."The Kyiv Independent" žurnālists Iļja Ponomarenko retoriski vaicā: "Uz ko provocēt Putinu? (..) Cik daudz Ukrainas pilsētās Krievijai vēl jāveic paklāju tipa bombardēšana, līdz Rietumi sapratīs, ka ikreiz, kad tie atsakās dot Ukrainai ieročus, baidoties provocēt Putinu, tas ir kā ielūgums [Putinam] karu pastiprināt?"
Publicēts Krievijas spēku īstenotās Melitopoles mēra Ivana Fjodorova nolaupīšanas brīža video. Redzams, ka politiķi, kurš līdz šim turpināja pildīt savus pamatpienākumus, aizved liels skaits bruņotu vīru. Pilsētu Krievijas okupanti kontrolē jau kopš 1. marta, bet tajā līdz šim turpinājās vērienīgi protesti pret agresora spēkiem.
Krievija ilgstoši mēģināja panākt, lai Baltkrievija iesaistītos tās vestajā karā pret Ukrainu, piektdien pauda Ukrainas iekšlietu ministra vietnieks Jevgeņijs Jeņins. "Mēs arī saprotam, ka Baltkrievijas valdība dara visu iespējamo, lai izvairītos no iešanas karā," viņš norādījis.Šodien aizvadītās Krievijas un Baltkrievijas līderu sarunas, kā arī Krievijas lidmašīnu uzbrukums Baltkrievijas ciemiem Ukrainas pierobežā, kas tiek uzskatīts par slikti maskētu provokāciju, tomēr vedina domāt, ka Baltkrievijas politiskā un militārā vadība ir piespiesta sekot Krievijai.Ukrainas Stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centrs, atsaucoties uz provizoriskiem datiem, pat min konkrētu laiku, kad Baltkrievijas spēki sāks agresiju pret dienvidu kaimiņu Ukrainu - piektdien, 11. martā, pulksten 21 vakarā.https://www.facebook.com/StratcomCentreUA/posts/305874031612584&show_text=true&width=500
Krievijas līderis Vladimirs Putins piektdien sēdēja tuvu un pat sarokojās ar citu cilvēku – Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko.
ASV prezidents Džo Baidens piektdien paziņoja, ka ASV atcels Krievijai "pastāvīgu normālu tirdzniecības attiecību" statusu. Baidens sacīja, ka piektdien kopā ar citiem NATO sabiedrotajiem G7 valstis, kā arī Eiropas Savienība kopīgi paziņos par vairākiem jauniem soļiem, lai tādējādi sodītu Krieviju par tās rīcību Ukrainā. (Sky News)
Pievērsiet uzmanību! Sarkanā krāsā iekrāsotās teritorijas iezīmē svarīgu ceļu tīklu un pilsētas, kurās un ap kurām nostiprinājušies okupantu spēki. Taču arī ar sarkanu iezīmētajās zonās aizvien ir dzīva pretošanās kustība, un tajās ir apdzīvotas vietas, kurās okupantu spēki nav rādījušies. https://www.delfi.lv/interaktivie-stasti/karte-ka-pret-krieviju-aizstavas-ukraina-11-marta-aktuala-informacija.d?id=54142100
Krievijas okupācijas spēki šodien nolaupījuši Melitopoles mēru Ivanu Fjodorovu, atsaucoties uz pagaidām nepārbaudītu informāciju, ziņo prezidenta biroja vadītāja vietnieks Kirilo Timošenko. Dažas stundas pirms mīklainās pazušanas Fjodorovs "Facebook" publiski pateicās Melitopoles uzņēmējiem par palīdzību tiem, kam tas visvairāk nepieciešams. Krievijas spēki Melitopolē ieradās jau 26. februārī, kara trešajā dienā, bet kaujas pilsētā turpinājās, un virs administratīvajām ēkām paceltie Krievijas karogi tika norauti. Savukārt 1. martā Fjodorovs paziņoja, ka pilsētā varu pārņēmuši Krievijas spēki. Kopš tā laikā pilsētā notikuši vairāki vērienīgi protesti pret okupācijas spēkiem un ziņots par vairāku cilvēku pazušanu.
Ukrainas robežsardze ziņo, ka Krievijas militārās lidmašīnas no Baltkrievijas šķērsojušas robežu Ukrainas Dubrovjicas pilsētas virzienā, pagriezušās un virs Gorodiču un Tumenas ciemiem izšāvušas raķetes pa Kopani ciematu Baltkrievijā.Vismaz viena raķete vai aviobumba nogāzusies arī Ukrainas robežas pusē.
Ja Krievija turpinās apšaudes kampaņu Ukrainā, tad ar noteiktajām sankcijām "nepietiek", piektdien paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. (CNN)
"Mēs esam atbildīgi par to, lai novērstu šī konflikta eskalāciju ārpus Ukrainas robežām un tā pāraugšanu visaptverošā karā starp Krieviju un NATO," izteicies Stoltenbergs. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ukrainas-kars-nedrikst-paraugt-visaptverosa-konflikta-starp-nato-un-krieviju-pauz-stoltenbergs.d?id=54142704
Kijivas mērs Vitālijs Kļičko paziņojis, ka Ukrainas galvaspilsētā vēl ir palikuši gandrīz divi miljoni cilvēku. (Al Jazeera)
Rietumu sankcijas ir iespēja Krievijai stiprināt savu tehnoloģisko un ekonomisko suverenitāti, piektdien paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. "Pēdējie gadi ir parādījuši, ka tur, kur rietumnieki mums uzlika ierobežojumus, mēs ieguvām jaunas kompetences un atjaunojām vecās jaunā tehnoloģiskā līmenī," sacīja Putins. "Šis ir laiks, kad ir iespēja virzīties uz tehnoloģiskās un ekonomiskās suverenitātes stiprināšanu," piebilda Putins. Putins arī sacīja, ka uzskata, ka Krievija un Baltkrievija tiks galā ar šīm grūtībām un pat "iegūs vairāk kompetenču, vairāk iespēju justies neatkarīgām, pašpietiekamām un galu galā gūs [no tām] labumu, kā tas bija iepriekšējos gados". (CNN)
Zviedrija pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā tuvākajos mēnešos plāno uzņemt 76 000 ukraiņu bēgļu, šodien paziņoja valsts migrācijas aģentūra. Aģentūra norādīja, ka prognoze ir neskaidra, un iepazīstināja ar trim scenārijiem, kas no šī brīža līdz jūnijam svārstījās no 27 000 līdz 212 000 bēgļu, kas varētu ierasties Skandināvijas valstī. (Sky News)
Ukrainas armija ziņo, ka iznīcināts vēl viens augsta ranga Krievijas virsnieks – ģenerālmajors Andrejs Kolesņikovs. https://www.facebook.com/UkrainianLandForces/posts/301032805462051&show_text=true&width=500
Ukraina karā ir sasniegusi stratēģisko lūzumu, uzskata prezidents Volodimirs Zelenskis. “Nevar pateikt, cik dienas mēs vēl atbrīvosim savu zemi, bet var teikt, ka mēs to izdarīsim, jo mēs uz to tiecamies, jo stratēģisko lūzumu mēs jau esam panākuši. Mēs jau virzāmies uz mūsu mērķi, uz mūsu uzvaru,” Zelenski citē aģentūra UNIAN.
Krievija plāno aizliegt saziņas platformu "Whatsapp" un sociālo mediju "Instagram", bet tās mātes uzņēmumu "Meta", kuras vecais nosaukums ir "Facebook", klasificēt kā ekstrēmistisku organizāciju. Lēmums tika pieņemts īsi pēc "Meta" paziņojuma, ka tā atļaus "Facebook" un "Instagram" lietotājiem izmantot naida runu Ukrainas konflikta kontekstā, vēsta Lielbritānijas interneta laikraksts "The Independent". https://www.delfi.lv/news/arzemes/facebook-atlaus-naves-velejumus-pret-putinu-un-lukasenko.d?id=54140224
Krievijas karaspēks pārgrupējas ziemeļaustrumos no Ukrainas galvaspilsētas, liecina uzņemtie satelīta attēli. Lielbritānija piektdien izteikusi minējumu, ka Maskava veiks uzbrukumu Kijivai tuvāko dienu laikā. Krievijas armija jau iebrukuma sākumā centās ieņemt galvaspilsētu no ziemeļiem, taču tālāko virzību apturēja loģistikas problēmas, sliktie ceļi un ukraiņu sīvā pretestība. (Reuters)
Krievijas tehnika pēc tikšanās ar amerikāņu prettanku raķeti “Javelin”. https://www.facebook.com/UkrainianLandForces/posts/300953175470014&show_text=true&width=500
Kremļa saimnieks Vladimirs Putins pavēlējis sarīkot teroraktu Černobiļas atomelektrostacijas (AES) teritorijā, apgalvo Ukrainas militārais izlūkdienests. Krievijas spēku kontrolētās AES teritorijā plānots radīt tehnogēnu katastrofu, kurā pēc tam vainot Ukrainu, teikts izlūkdienesta publicētajā paziņojumā. https://www.facebook.com/DefenceIntelligenceofUkraine/posts/268431225468305&show_text=true&width=500
ANO Cilvēktiesību birojs saņēmis ticamus ziņojumus, ka Krievija uzbrukumos apdzīvotām vietām Ukrainā izmanto kasešu bumbas. To nepamatota izmantošana ir pielīdzināma kara noziegumam. "Kasešu munīcijas izmantošana apdzīvotās teritorijās nav savienojama ar starptautiskajiem humāno likumu principiem, kuri regulē konfliktu norisi," vēstīja ANO Cilvēktiesību biroja pārstāve Liza Torsela. (Reuters)
Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā aizvadītajā naktī nogāzies lidmašīnas izmēra drons, ziņo raidsabiedrība BBC. Horvātijas premjerministrs Andrejs Plenkovičs paziņoja, ka drons ir Krievijas ražojuma, taču nav skaidrs, vai tas pieder Krievijas, vai Ukrainas armijai. Savukārt neoficiāli avoti ziņo, ka tas varētu būt Ukrainai piederošs PSRS perioda drons TU-141. Drons 40 minūtes lidojis virs Ungārijas, tad ielidojis Horvātijas gaisa telpā un pēc septiņām minūtēm nogāzies Zagrebā. Horvātijas prezidents Zorans Milanovičs aicina iedzīvotājus saglabāt mieru, paskaidrojot, ka konfliktu laikā gadās šādi incidenti un ka lidaparāts, domājams, netika apzināti sūtīts pret Horvātiju.
Krievija izvietos modernus ieroču kompleksus un pārvietos armijas daļas rietumu robežas aizsardzībai, paziņoja Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu.Lēmums saistīts ar to, ka NATO pastiprina savu klātbūtni Polijā un Baltijas valstīs. (LETA)
Maskava, ar propagandu mēģinot attaisnot savu trešdienas uzbrukumu dzemdību namam Mariupolē, izplatījusi nepatiesu apgalvojumu, ka pasaules medijus aplidojušajā fotogrāfijā redzamā grūtniece ir aktrise un aina ar viņas kāpšanu lejā pa atlūzu pilnām kāpnēm ir iestudēta. Pirms tam Krievija melīgi apgalvoja, ka slimnīca bijusi tukša un tajā atradusies “ekstrēmistu” bāze. Attēlā redzamā sieviete, kas nu jau esot dzemdējusi mazuli, ir blogere Marianna Podgurska, raksta BBC. Viņas “Instagram” profils pēc Kremļa apsūdzībām kļuvis par prokremlisko interneta troļļu uzbrukumu mērķi. Ukrainas aktīvisti aicina atbalstīt viņu. https://twitter.com/avalaina/status/1501981033822044170?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1501981033822044170%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Flive%2Fworld-europe-60685883
Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon den Leiena Versaļas samitā prezentējusi plānu atteikties no Krievijas naftas līdz 2027. gadam, ziņo BBC.Daļu prezentācijas viņa publicējusi mikroblogošanas vietnē "Twitter".https://twitter.com/vonderleyen/status/1502008684146274305/photo/1
Gandrīz miljons Ukrainas patērētāju palikuši bez elektrības Krievijas invāzijas dēļ, bet bez gāzes padeves ir palikuši vairāk nekā 200 tūkstoši patērētāju, piektdien ziņoja Ukrainai piederošais enerģijias piegādātājs "Energoatom".
Ukraina šodien paudusi cerību, ka būs iespējams atvērt humānos koridorus, lai evakuētu cilvēkus, ziņo Lielbritānijas raidsabiedrība "BBC News". Koridorus cer atvērt Ukrainas ziemeļu un ziemeļrietumu pilsētās, kā arī Mariupolē. Iepriekš vairāki evakuācijas mēģinājumi neizdevās, jo pamiera nosacījumi tika pārkāpti. Aplenktajā Mariupolē ir izveidojusies kritiska situācija, kurā pilsētas iedzīvotāji ir apdraudēti Krievijas apšaudes dēļ.
No Ukrainas uz ārzemēm aizbēgušo skaits sasniedzis 2,5 miljonus, liecina ANO dati. Vēl divi miljoni atraduši patvēruma vietas Ukrainas iekšienē, raksta ANO augstais bēgļu komisārs Filipo Grandi. https://twitter.com/FilippoGrandi/status/1502209903062142979?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502209903062142979%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Flive%2Fworld-europe-60685883
Eiropas Komisija plāno dubultot finansiālo atbalstu Ukrainai militārai jomai, piešķirot papildu 500 miljonus eiro, paziņoja Žuzefs Borels, Eiropas Savienības pārstāvis ārlietas un drošības jautājumos, citēja "Al Jazeera".
Video no sprādziena Dņipro: https://twitter.com/donetsk2022/status/1502144729332563968?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502144729332563968%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-russia-live-updates-satellite-imagery-shows-russian-troops-on-the-outskirts-of-kyiv-un-to-meet-over-allegations-of-biological-weapons-meta-to-allow-putin-death-posts-12541713
Putins piekrīt sūtīt 16 tūkstošus brīvprātīgos no Tuvajiem Austrumiem cīnīties Ukrainā, ziņo "The Guardian". Viņš sacīja: "Ja jūs redzat, ka šie cilvēki vēlas palīdzēt Donbasā dzīvojošajiem brīvprātīgi, ne naudas dēļ, tad mums jādod tas, ko viņi vēlas, un jāpalīdz viņiem tikt līdz konflikta zonai."Jāatgādina, ka šī gada 24. februārī Krievija iebruka visā Ukrainas teritorijā, sākot lielāko karu un bēgļu krīzi kopš Otrā pasaules kara beigām, līdz ar to Putina sacītais ir nepatiess apgalvojums. Iepriekš jau izskanēja vēstis, ka Krievija vervē sīriešus ar kaujas pieredzi cīņām pilsētās. Plašāk varat lasīt atsevišķā rakstā: https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievija-karam-ukraina-verve-siriesus.d?id=54125090
Krievija strādā pie rezerves daļu iegādes lidmašīnām no Ķīnas un citām Āzijas valstīm un vēl nav izlēmusi, vai pirkt ārvalstu lidmašīnas, kuras nomā Krievijas aviokompānijas, ziņo aģentūra "Interfax", atsaucoties uz Transporta ministrijas šodien teikto.Ministrija paziņoja, ka pašlaik ārvalstīs ir reģistrētas vairāk nekā 700 Krievijas aviokompāniju lidmašīnas, ziņoja "Interfax".
ANO augstais komisārs bēgļu jautājumos Filipo Grandi paziņojis, ka bēgļu skaits no Ukrainas sasniedzis 2,5 miljonus.No tiem aptuveni 116 000 ir trešo valstu valstspiederīgie, viņa teikto citē ziņu aģentūra AFP.Vēl divi miljoni cilvēku pārvietojušies pašas Ukrainas teritorijas robežās, viņš piebilda.
Čerņihivas apgabalā Ukrainas spēki no okupantiem atbrīvojuši piecas apdzīvotas vietas, ziņo operatīvā pavēlniecība “Ziemeļi”. Virs šīm apdzīvotajām vietām pacelti Ukrainas karogi, kaujās sagrābti divi pretinieka bruņutransportieri. Krievijas vienības neesot spējīgas pilnvērtīgi pretoties, virsnieku rindās valdot panika, ka viņus esot pametusi augstākā militāri politiskā vadība, teikts paziņojumā. https://www.facebook.com/kommander.nord/posts/2096256987221755&show_text=true&width=500
Ieslodzītais Kremļa kritiķis Aleksejs Navaļnijs savā "Instagram" kontā publicējis ziņu ar aicinājumu doties pretkara protestos gan Maskavā, gan citās Krievijas pilsētās šosvētdien. Viņš vēstīja: "Jums jādodas uz pretkara protestiem katru nedēļu pat, ja izskatās, ka visi ir vai nu aizbēguši, vai nobijušies... Jūs esat pret kara un nāves kustības mugurkauls."
Ukrainas armijas dati par Krievijas iebrucēju zaudējumiem: https://twitter.com/KyivPost/status/1502202911211900932
Tā pēc Krievijas apšaudēm izskatās Harkivā.
Ukrainas armijas Ģenerālštāba jaunākie dati par pretinieka zaudējumiem: Dzīvais spēks – vairāk nekā 12 tūkstošiTanki – 353 Bruņumašīnas – 1165 Artilērijas iekārtas – 125 Zalvju uguns sistēmas – 58 Lidmašīnas – 57 Helikopteri – 83 Autotransports – 558 Kuģi/kuteri – 3 Degvielas vedēji – 60 Izlūkošanas droni – 7
Par šī rīta uzlidojumu Luckā: Krievijas bumbvedējs izšāvis četras raķetes pa vietējo lidostu. Triecienā gājuši bojā divi karavīri, vēl seši ievainoti. Pilsētā nav nostrādājusi trauksmes sistēma. Trauksmes apziņošana nav nostrādājusi arī rīta uzlidojuma laikā Ivanofrankivskā. (Liga.net)
https://www.delfi.lv/kultura/news/culturenvironment/ar-raketem-pret-baznicam-vai-ukraina-izglabs-savas-kulturas-vertibas.d?id=54131518
Pēc okupantu uzbrukuma Dņipro pilsētai:
Okupantu spēku apšaudē Dņipro pilsētā šorīt gājis bojā viens cilvēks, ziņo amatpersonas, uz kurām atsaucas "Sky News". Valsts avārijas dienests ziņoja, ka šorīt agrā rītā netālu no bērnudārza un dzīvojamās mājas notika trīs Krievijas gaisa uzlidojumi.(Sky News)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir gatavs runāt ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču "nepiekāpsies Krievijas nostājai šo sarunu laikā", viņa vietnieks sacīja CNN.Lai gan ceturtdien Turcijas pilsētā Antālijā notikušās Ukrainas un Krievijas ārlietu ministru sarunas nekādu būtisku pavērsienu nenesa, Ukraina jau no paša sākuma nebija pārāk optimistiska, sacīja Valsts prezidenta kancelejas vadītāja vietnieks Igors Žovkva. "Tā ir patiešām laba lieta, ka viņi [abu valstu ārlietu ministri] tikās, bet diemžēl varam teikt, ka Krievijas ārlietu ministrs nav tas, kurš pieņem galīgo lēmumu. Galīgo lēmumu pārtraukt karu, noslēgt pamieru, izvest karaspēku pieņem tikai viens cilvēks," sacīja Žovkva, acīmredzot runājot par Putinu.
Jaunākā izlūkošanas informācija par konfliktu Ukrainā, ar ko dalījusies Lielbritānijas Aizsardzības ministrija. Londona ziņo, ka joprojām ir maz ticams, ka Krievija ir veiksmīgi sasniegusi tās pirmsinvāzijas plānā izvirzītos mērķus. Krievijas sauszemes spēki turpina gūt ierobežotu progresu. Loģistikas problēmas, kas kavējušas Krievijas virzību uz priekšu, joprojām pastāv, tāpat kā spēcīgā Ukrainas pretestība, informē Apvienotās Karalistes ministrija. Visticamāk, Krievija tuvākajās dienās centīsies atsākt uzbrukuma darbību un noregulēt savus spēkus. Tas, iespējams, ietvers operācijas pret galvaspilsētu Kijevu. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1502161078125355013
Zemāk minētais Loiko, kurš pievienojies Ukrainas aizstāvjiem un aicina cilvēkus ar kaujas pieredzi palīdzēt Ukrainai, 2016. gadā intervijā “Delfi” stāstīja par savu pieredzi, kā žurnālistam viesojoties smagu kauju ieskautajā Doņeckas lidostā. https://www.delfi.lv/news/arzemes/pieredze-no-elles-jeb-kopa-ar-kiborgiem-doneckas-terminala-gruvesos-delfi-saruna-ar-sergeju-loiko.d?id=47984779
Ukrainas aizstāvjiem pievienojies krievu žurnālists un rakstnieks Sergejs Loiko. “Esmu bijis liecinieks virknei karu, bet es nekad neesmu piedalījies kādā no pusēm. Tagad jūs manās rokās redzat Kalašņikova automātu. Un es vairs neesmu žurnālists, bet brīvs cilvēks. Esmu atbraucis šeit uz Ukrainu, lai to aizstāvētu pret savu dzimteni, pret Putinu – mūsdienu Hitleru,” teic 69 gadus vecais Loiko. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/videos/2337119033097058/&show_text=0&width=560
ASV Valsts departaments uzskata, ka labāk par “MiG” iznīcinātājiem, kuru nosūtīšanu Ukrainai Vašingtona noraidīja, ukraiņiem noderētu pretgaisa aizsardzības ieroči, kas izrādījušies efektīvi pret Krievijas gaisa spēkiem. (LETA)
ASV prezidents Džo Baidens piektdien plāno paziņot par vislabvēlīgākā tirdzniecības režīma atcelšanu Krievijai saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā, aģentūrai "Associated Press"(AP) kļuvis zināms no informēta avota. Pēc šī režīma atcelšanas ASV varēs noteikt ievedmuitas nodevas Krievijas precēm. (LETA)
Krievijas karaspēks ceturtdienas vakarā bombardējis pētniecisko kodoliekārtu "Neitronu avots", kas atrodas Harkivā Nacionālā zinātniskā centra "Harkivas Fizikas tehniskais institūts" teritorijā, pavēstīja Ukrainas Valsts kodolregulējuma inspekcija. (LETA)
https://www.delfi.lv/news/arzemes/lietuva-svin-neatkaribas-atjaunosanas-dienu.d?id=54140294
Sprādzieni piektdienas rītā nogranduši arī Ivanofrankivskas lidostā, paziņojis pilsētas mērs.
Krievijas Kantemirovskas tanku divīzijas 12. pulka karavīri Ukrainā ieradušies 3. martā “ar apmācību un kvalifikācijas celšanas mērķi”, liecina kāds Ukrainas rīcībā nonācis dokuments. (Liga.net)
Čerņihivas apgabalā okupantu spēki cieš zaudējumus, ir demoralizēti un padodas gūstā, ziņo Ukrainas Ģenerālštābs.
Lai papildinātu iebrucēju dzīvā spēka rezerves, Krievijā Rostovas apgabalā ieslodzītajiem tiek piedāvāts doties karot uz Ukrainu apmaiņā pret amnestiju, ziņo Ukrainas armijas Ģenerālštābs. Karot tiekot piedāvāts arī ieslodzītajiem bez militārās pieredzes. Sagrābtajās teritorijās pretinieks nodarbojas ar propagandu un cenšas panākt vienošanos ar iedzīvotajiem. Atsevišķās apdzīvotās vietās notikuši civiliedzīvotāju nāvessodi, tiek ņemti ķīlnieki un notiek laupīšanas. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/269688042010948&show_text=true&width=500
Luckas mērs Igors Poliščuks apstiprina, ka sprādzieni notikuši pie lidostas. Viņš aicina iedzīvotājus doties uz patvertnēm un nepublicēt fotogrāfijas, kas var nodot adreses un koordinātes. Ukrainas dienesti jau iepriekš ir brīdinājuši iedzīvotājus nepublicēt tīmeklī reāllaika triecienu sekas, jo tas pretiniekam var palīdzēt koriģēt uguni. https://www.facebook.com/ihor.polishchuk/posts/5098938926838404&show_text=true&width=500
https://twitter.com/akberzins/status/1501928807401357316
Vairāk par “Facebook” atkāpēm no naida runas noteikumiem. https://www.delfi.lv/news/arzemes/facebook-atlaus-naves-velejumus-pret-putinu-un-lukasenko.d?id=54140224
Dņipro ap pulksten 6.10 notikuši trīs Krievijas aviācijas uzlidojumi. Lādiņi sprāguši pie bērnudārza un daudzdzīvokļu ēkas. Trāpīts arī pa apavu fabriku, kur izcēlies ugunsgrēks. (Liga.net)
Luckā Krievijas triecieni bijuši vērsti pret lidlauku un lidmašīnu remonta rūpīcu, ziņo BBC Ukrainas dienests. Minētajā rūpnīcā tiek remontēti lidmašīnu reaktīvie dzinēji. Pēc sprādzieniem, kas Luckā nogranduši ap pulksten 6 no rīta, pilsētā apturēta divu katlu māju darbība, ziņo “Liga.net”.
Pirmo reizi kopš Krievijas iebrukuma sākuma pēdējās pusstundas laikā sprādzieni nogranduši Dņipro un Luckā. Lucka atrodas valsts ziemeļrietumos, bet Dņipro ir svarīga pilsēta valsts centrālajā-austrumu daļā pie Dņepras upes. Līdz šim šīs pilsētas nebija pieredzējušas tiešas apšaudes. (BBC)
Arī Ķīna popularizē Krievijas iepriekš paustos nepatiesos apgalvojumus, ka ASV ir finansējušas bioloģisko ieroču izstrādi Ukrainā.Pekinas ārlietu ministrs paudis, ka Vašingtonai ir jāpieņem "daudzpusēja pārbaude" iespējamajā ASV kontrolētajā bioieroču laboratorijā karadarbības skartajā valstī. (CNN)Jau vēstīts, ka apgalvojums, ka Ukraina ar ASV palīdzību ražo bioloģiskos ieročus, nav patiess.Turklāt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iepriekš norādīja, ka viņš šos nepatiesos Krievijas paziņojumus uztver ar bažām: "Mēs it kā gatavojam ķīmisko uzbrukumu. Tas mani ļoti uztrauc, jo vairākkārt esam pārliecinājušies: ja vēlaties zināt Krievijas plānus, paskatieties, par ko Krievija apsūdz citus,” paudis prezidents.
Sociālais medijs “Twitter” turpmāk Baltkrievijas valsts mediju kontiem pievienos zīmogus, ar kuriem apzīmēs, ka medijs strādā kvalitatīvi un sniedz patiesu informāciju. Vairāk par to, kā šie zīmogi izskatās, var lasīt šeit.
Neliels kopsavilkums par pēdējo diennakti: Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nakts uzrunā noraidīja Krievijas varasiestāžu jaunākos apmelojumus, ka Ukraina izstrādājot ķīmiskos un masu iznīcināšanas ieročus, norādot, ka tas rada bažas par Krievijas plāniem ķerties pie šādiem līdzekļiem Ukrainā. Pirms tam ASV paziņoja, ka Maskavas apgalvojumi par “ASV atbalstītām ķīmisko ieroču laboratorijām” Ukrainā ir “viltus karoga” operācija, lai mēģinātu attaisnot Krievijas iespējamo ķeršanos pie šādiem ieročiem. Satelīta attēli liecina, ka Krievijas spēki turpina lēnu virzību uz Kijevu un ir pārdislocēti mežos. Iebrucēji ielenc vairākas pilsētas. Tāda taktika jau radījusi humāno krīzi Mariupolē, kur trūkst pārtikas un ūdens. Krievijas un Ukrainas ārlietu ministru tikšanās ceturtdien Turcijā beidzās bez rezultātiem, vienošanās par uguns pārtraukšanu nav panākta. “Facebook” un “Instagram” īpašnieks kompānija “Meta” paziņojusi, ka atvieglo naida runas noteikumus savās platformās. Noteiktās valstīs uz laiku būs pieļauta viedokļu paušana, kas ietver naida runu pret Kremļa saimnieku Putinu un Krievijas armiju. Savukārt naida runa pret Krievijas civiliedzīvotājiem joprojām būs aizliegta.
Labrīt, cienījamie lasītāji! Turpinām sekot notikumiem Ukrainā. Par to, kas notika aizvadītajā naktī un pa dienu, var lasīt teksta tiešraides arhīvā šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievi-nesekmigi-lenc-kijivu-un-maina-versiju-par-mariupoles-dzemdibu-nama-apsaudi-teksta-tiesraide.d?id=54135798

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form