Krievijas iebrukums Ukrainā. 33. diena (28.03.2022) Teksta tiešraides arhīvs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās ja 33. dienu. Šonedēļ Turcijā ieplānots nākamais Ukrainas un Krievijas sarunu raunds un prezidents Volodimirs Zelenskis paudis gatavību apspriest savas valsts neitralitāti, taču tas ukraiņiem būtu jāizlemj referendumā un valsts drošība jāgarantē vēl trešajām pusēm. Savukārt Ukrainas izlūkdienests ziņo par Kremļa plāniem sadalīt Ukrainu līdzīgi kā Dienvidkoreja un Ziemeļkoreja. Turpinām sekot notikumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Šonedēļ Turcijā notiks Ukrainas un Krievijas miera sarunu nākamā kārta. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis par savām prioritātēm tajās sauc valsts suverenitāti un teritoriālo integritāti. Zelenskis arī atzinis, ka ir gatavs pārrunāt iespēju Ukrainai pieņemt neitralitātes statusu.
  • ASV prezidents Džo Baidens noliedz, ka aicinātu uz režīma maiņu Krievijā. Sestdien uzrunas laikā Varšavā viņš teica, ka Putins "nevar palikt pie varas". Jau pēc šīs uzrunas Baltais nams noliedza, ka tas būtu bijis aicinājums uz režīma maiņu.
  • Krievijas spēki cietuši smagus zaudējumus un atvilkuši daļu spēku no Kijivas apgabala, paziņojis Ukrainas armijas Ģenerālštābs. Uz Krievijas sabiedroto Baltkrieviju atvilktas divas bataljonu taktikās grupas.
  • Ukrainas militārais izlūkdienests informē, ka Kremlis tagad cenšas sadalīt Ukrainu līdzīgi, kā starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju ir sadalīta Korejas pussala.
  • Pagājušajā nedēļā Krievijas paziņojumi, ka tā koncentrējas uz Donbasa "atbrīvošanu" un ieņemt lielās pilsētas neesot Maskavas mērķis, domājams, liecina par Kremļa stratēģijas maiņu, mēnesi kopš kara sākuma nespējot panākt ne valdības gāšanu Ukrainā, ne lielo pilsētu ieņemšanu.
  • Svētdien turpinājās Krievijas raķešu uzbrukumi Ukrainas pilsētām. Raķetes kritušas Luckā, Harkivā, Žitomirā un Rivnē.

Krievijas iebrukums Ukrainā. 33.diena (28.03.2022)
Cienījamie "Delfi" lasītāji, šovakar teksta tiešraidi par Krievijas asiņaino iebrukumu Ukrainā un ar to saistītajiem notikumiem pārtraucam. Rīt no rīta mūsu komanda turpinās sekot notiekošajam, lai informētu par svarīgāko.
Pirmdien no ielenktajām teritorijām, galvenokārt Mariupoles, kā arī Berdjanskas ar privātajiem auto un autobusiem evakuēti ap 3200 cilvēku, vēsta Ukraiņu medijs "Babel". Tas ir salīdzinoši neliels skaits, ņemot vērā, ka iepriekš dienā izdevies no atsevišķām pilsētām evakuēt pat desmitiem tūkstošus cilvēku. Mariupole, kur situācija ir visskaudrākā, jau pirms vairākām nedēļām tika ziņots, ka cilvēki pat cīnās par degvielu, lai ar retajiem vēl darba kārtībā esošajiem transportlīdzekļiem vispār varētu pamest Krievijas gandrīz iznīcināto pilsētu.
Krievijas prasības atzīt Krimas aneksiju un Donbasa neatkarību ir "ļoti maksimālistiskas" un "nav reālas", intervijā CNN paziņojis Turcijas prezidenta pārstāvis Ibrahims Kalins. "Tās ir sarkanās līnijas ukraiņiem Krimā un Donbasā. Un tas arī ir pareizi, jo šis jautājums tieši attiecas uz Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti," viņš paskaidrojis.
Somijas kompānija "Nokia", kura jau agrāk paziņojusi, ka pamet Krievijas tirgu, Krievijas specdienestiem gan atstājusi kādu tiem ļoti vērtīgu, bet citiem bīstamu rīku – tā dēvēto operatīvo izmeklēšanas darbību sistēmu, kas ļauj noklausīties telefona sarunas, pārtvert e-pastus un īsziņas, kā arī izsekot cita veida saziņu internetā, vēsta "The New York Times". Medijs atklāj, ka somu uzņēmuma pārstāvji zinājuši, kā šī tehnoloģija Krievijā var tikt izmantota, bet līdz šim pievēruši uz to acis peļņas dēļ.
Ukrainas austrumu pilsētas Harkivas "Instagram" zvaigzne kaķis Stepans pēc saimnieku mājas apšaudes un dzīvošanas pagrabā caur Ļvivu ir nonācis Francijā. Viņa saimnieki vēršoties pie sava kaķa galvenā trumpja – mierīgās vienaldzības – apbrīnotājiem, līdz šim savākuši līdzekļus vairāk nekā 10 000 ASV dolāru apmērā. Tie visi tiks novirzīti vairākām Ukrainas dzīvnieku aizsardzības un palīdzības organizācijām. View this post on Instagram A post shared by Степан (@loveyoustepan)
ASV prezidents Džo Baidens ir iesniedzis rekordlielu miera laika valsts aizsardzības budžeta pieprasījumu 813 miljardu dolāru (740 miljardu eiro) apmērā, ziņo "Sky News". Pērn aizsardzības budžets bija 778 miljardi ASV dolāru (708 miljardi eiro). Ievērojamais palielinājums galvenokārt tiek pamatots ar Krievijas agresiju Ukrainā. No šiem līdzekļiem Pentagonam jeb ASV Aizsardzības ministrijai paredzēti 773 miljardi dolāru (703,5 miljardi eiro), bet Federālajam Izmeklēšanas birojam – 40 miljardi dolāru (36,4 miljardi eiro). Pārējie līdzekļi valsts drošības palielināšanai piešķirti Enerģētikas un citām ministrijām jeb departamentiem.
Oligarha Romāna Abramoviča, kā arī vismaz divu ukraiņu puses sarunu vedēju simptomi, kas mudinājuši domāt par ķīmisku uzbrukumu tomēr varētu būt vides faktoru, ne toksiska ieroča izraisīti, atsaucoties uz ASV izlūkdienestu informāciju, raksta "Reuters".
Krievijas oligarhs Romāns Abramovičs personīgi Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nodevis Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska rakstītu zīmīti ar iespējamajiem kompromisiem, kurus Ukrainas valdība bijusi gatava iet, vēsta britu medijs "The Times". Atbilstoši britu žurnālistu avotu teiktajam, Putins esot atbildējis: "Pasaki viņam, ka es viņus iznīcināšu."
Bērni ir puse no visiem Eiropas Savienībā (ES) iebraukušajiem 3,8 miljoniem bēgļu no Ukrainas, pirmdien paziņojusi ES iekšlietu komisāre Ilva Johansone. (CNN)
ASV prezidents Džo Baidens neatkāpjas no saviem iepriekš plašas diskusijas raisījušajiem izteikumiem, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins nevar palikt pie varas, vēsta CNN "Es neatkāpšos," pirmdien Baltajā namā sacīja prezidents Baidens, uzsverot, ka neaicina uz politiskā režīma maiņu Krievijā. Viņš paskaidroja, ka paudis emocionālu viedokli: "Es paužu morālo sašutumu par Putina izturēšanos un rīcību. (..) Es par to neatvainojos."
Krievijā kāds protestētājs plakāta vietā izvēlējies protestēt ar "MIR" maksājumu karti, tvīto Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija līdzgaitniece Ļubova Soboļa. Ironiskā kārtā "MIR" ir Krievijas ieviestā alternatīva "Visa" un "Mastercard" maksājumu sistēmām, kuras pēc Krievijas iebrukuma paplašināšanas kaimiņvalstī, tajā darbību ir ierobežojušas. Vienlaikus vārds "mir" jeb "miers" ir skaidrs protests pret karu, un ar šādu vēstījumu kopš masveidīgā iebrukuma sākuma 24. februārī Krievijas pilsētās aizturēti jau tūkstošiem cilvēku. https://twitter.com/SobolLubov/status/1508512354568388614
Ukrainas Bruņotie spēki atkarojuši okupantiem Trostjaņecas pilsētu Ukrainas ziemeļaustrumos starp Sumiem un Harkivu, atsaucoties uz ASV aizsardzības amatpersonu, vēsta "Sky News". Pilsētai Krievijas spēki uzbruka jau pirmajā ofensīvas dienā 24. februārī, bet to ieņēma 1. martā.
https://twitter.com/Resetins/status/1508470351239553027
Kara būtiskākās aktualitātes, atbilstoši Ukrainas militārā ģenerālštāba ieskatiem: - Krievija zaudējumu dēļ Krievijā vervējot brīvprātīgos, kuru uzdevums būšot kārtības uzturēšanā okupētajās teritorijās; - Krievija turpina pulcēt spēkus ap galvaspilsētu Kijivu, bet jaunas pozīcijas nespēj ieņemt; - Ielenktās Mariupoles aizstāvji noturas pozīcijās; - Krievijas spēku okupētās Hersonas iedzīvotāji turpina protestus un pilsētā tiek ievestas arvien jaunas Krievijas Nacionālās gvardes vienības; - Krievija no Dienvidosetijas uz Krimu pārdislocējusi 150 algotņus karošanai Ukrainā, karotāji tiek vervēti arī pašā 2014. gadā okupētajā Krimā.
Krievijas spēku kontrolētajiem ceļu posmiem kļūstot garākiem, militārie konvoji uz tiem kļūstot par vieglāku mērķi. Video redzams Ukrainas speciālo uzdevumu vienības sagatavots uzbrukums militārās Krievijas tehnikas kolonnai ar maskētiem, no attāluma vadāmiem spridzekļiem, kuri iepriekš uzstādīti uz ceļa posma. Vieta un laiks netiek precizēti. https://twitter.com/RALee85/status/1508459829446299648
Krievija ir gatava atteikties no saviem galvenajiem valūtas ienākumiem – dabas resursu pārdošanas Eiropas valstīm.Ja ES valstis nepirks gāzi rubļos, gāzes piegādes tiks pārtrauktas, brīdinājis Krievijas Federācijas padomes loceklis Ivans Abramovs. Par to raksta starptautisko attiecību pētnieks un "ForeignPolicy" autors Semjuels Ramani.Ramani atzīmē, ka līdzīgi par gāzes bezmaksas nedošanu vai "paneiropeisku labdarību" runājis arī Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs.
Vācijas iekšlietu ministrijas pirmdienas pēcpusdienā ziņo, ka Krievijas agresīvais karš pret Ukrainu ir krimināls noziegums. "Ikviens, kurš publiski atbalstīs šo agresijas karu, var tikt saukts pie atbildības. Tas attiecas arī uz simbola "Z" demonstrēšanu. Federālās drošības aģentūras izvērtē šī simbola izmantošanu," norāda ministrijas pārstāvji.
Iespējamo Ukrainas-Krievijas miera sarunu dalībnieku saindēšanu komentējis arī Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks, atzīmējot, ka šobrīd klīstot daudz sazvērestību teoriju."Visi sarunu grupas dalībnieki šodien strādā kā parasti. Informācijas laukā šobrīd ir daudz spekulatīvas informācijas, dažādas sazvērestības teorijas, vienas vai otras informatīvas spēles elementi. Tāpēc vēlreiz atkārtošu, ka sarunu grupu dalībnieki strādā ierastajā režīmā," uzsvēris Podoļaks. (Babel)
Krievijas spēki pirmdien kontrolpunktā apturējuši un prettiesiski aizturējuši Heņičeskas padomes deputātu Oleksiju Konovalovu, raksta Hersonas apgabala padomes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Soboļevskis. Konovalovs bijis iekļauts īpašā sarakstā, atklājusi viņa sieva, kura nav aizturēta. Pašu Heničeskas apkārtni okupanti sagrāba jau pirmajā plašās ofensīvas dienā. Oficiāli kontrole pār pilsētu tika pasludināta 27. februārī. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=808444513444706&id=100028374940771&show_text=true&width=500
Dažādos video redzams, ka Krievijas pusē bruņutehniku aizvien biežāk nomaina šāda veida militārais transports – pikapi bez bruņām un ar ložmetējiem vai pretgaisa aizsardzības lielgabaliem. Agrāk tādi bieži redzēti konfliktos Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā.https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1508446811563999235
Pēc iespējamās saindēšanās Krievijas oligarhs Romāns Abramovičs, kurš Krievijas-Ukrainas miera sarunās esot piedalījies tulka statusā, uz vairākām stundām zaudējis redzi. Viņš notikušā incidenta dēļ Turcijā saņēmis medicīnisku palīdzību, atsaucoties uz anonīmu avotu, vēsta "The Wall Street Journal". Jau ziņots, ka saindēšanās pazīmes bijušas arī diviem sarunu dalībniekiem, kuri pārstāvējuši Ukrainas pusi.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ziņo, ka apspriedies ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu. Viņš atklāj, ka cita starpā sarunā pateicies par Azerbaidžānas sniegto humāno palīdzību un gatavību nodrošināt degvielu graudaugu sējai.
Ikviens, kurš uzskata, ka viņa četrriteņu palīgs vēl noderīgāks varētu būt Ukrainas frontē, aicināts atsaukties. Nākamā auto piegāde Ukrainas aizstāvjiem tiekot organizēta 1. aprīlī.https://www.facebook.com/intars.pavlovics/posts/5173728949352009
Tieslietu ministrs pauda pārliecību, ka jautājums par pieminekli ir pielīdzināms jautājumam par Latvijas enerģētisko neatkarību: "Latvija ir dīvaini izturējusies un izlikusies, ka nav problēmu ar energoresursu atkarību Krievijas, nav problēmu ar vietu, kas ir platforma piektajai kolonnai un kur pulcējas Latvijai naidīgi spēki." https://www.delfi.lv/news/national/politics/koalicija-parspriedusi-uzvara-parka-esosa-pieminekla-pastavesanas-turpmakos-variantus.d?id=54191668
Kopumā trīs delegācijas locekļi, kas naktī no 3. uz 4. martu piedalījās miera sarunās starp Ukrainu un Krieviju, piedzīvojuši simptomus, kādi ir raksturīgi pēc saindēšanās ar ķīmiskajiem ieročiem. Noprotams, ka divi bijuši Ukrainas puses pārstāvji. Savukārt trešais upuris bijis Krievijas uzņēmējs Romāns Abramovičs, vēsta "Bellingcat".
Mariupoles aplenkuma laikā gājuši bojā ap 5000 cilvēku, tostarp 210 bērni, raksta pilsētas mērijas pārstāvji. Bojātās vai iznīcinātās ēkas veido vairāk nekā 90% no kopējā Mariupoles dzīvojamā fonda. Pirms blokādes Mariupoli izdevās pamest apmēram 140 000 cilvēku, pēc tam vēl ap 150 000 cilvēku tika evakuēti. Savukārt Krievija uz savu teritoriju deportējusi ap 30 000 vietējo iedzīvotāju. Attiecīgi tiek lēsts, ka pilsētā joprojām palikuši ap 170 000 cilvēku
"Carlsberg" grupa pamet Krievijas tirgu, vēsta uzņēmuma pārstāvji. Kompānija 9. martā paziņoja, ka pārskatīs grupas klātbūtni Krievijas tirgū. "Izvērtējot situāciju, mēs esam pieņēmuši būtisku lēmumu – nekavējoties apturēt jebkādu darbību Krievijā, kas, mūsuprāt, ir pareizākā rīcība šajā situācijā," pauž uzņēmumā. Uzņēmums Krievijā 2021. gadā sasniedzis peļņu 682 miljonu Dānijas kronu (aptuveni 91,7 miljonu eiro) apmērā.
Attiecībā uz Irpiņas atbrīvošanu varasiestādes gan brīdina iedzīvotājus pilsētā vēl neatgriezties. Blakus esošajās Bučā un Hostomeļā turpinās aktīvas kaujas, bet pašā Irpiņā Ukrainas spēki turpinot tīrīšanas – ejot no mājas uz māju, meklējot, vai nav izveidoti diversantu slēpņi vai atsevišķi nošķirti Krievijas karavīri.
Ukrainas pretgaisa aizsardzība Harkivas apgabalā pirmdien no rīta notriekusi bezpilota lidmašīnu, bet ap pusdiviem pēcpusdienā – Krievijas Gaisa spēku kara lidmašīnu, ziņo Ukrainas Gaisa spēku virspavēlniecības pārstāvji.
Irpiņa, pilsēta, kura atrodas tuvu Ukrainas galvaspilsētai, tikusi atbrīvota no Krievijas okupācijas spēkiem. To video formātā vietnē "Telegram" paziņoja Irpiņas mērs Oleksandrs Markušins. (Sky News)
Krievijas valdība esot konfiscējusi Šveices uzņēmuma "Audemars Piguet" luksusa klases rokas pulksteņus, kuri ir vairāku miljonu ASV dolāru vērti. Šveice, neskatoties uz gadiem ilgi piekopto neitralitātes politiku, arī ieviesusi sankcijas pret Maskavu saistībā ar Krievijas invāziju Ukrainā.(BBC)
Itālijas premjerministrs Mario Dragi ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski pārrunājis jaunākās Maskavas uzsāktā kara aktualitātes. Dragi paudis Itālijas "pilnīgu vēlmi sniegt ieguldījumu starptautiskajā darbībā, lai izbeigtu karu un veicinātu ilgstošu Ukrainas krīzes risinājumu". (Sky News)
Lai palīdzētu cilvēkiem no Ukrainas vieglāk sagatavoties dzīves veidošanai Latvijā, un tiem, kuri vēlas šīs lietas ziedot, kustība "Gribu palīdzēt bēgļiem" kopā ar labdarības organizācijām ir izveidojusi karti, kurā pieejama informācija par dažāda veida palīdzību. https://www.delfi.lv/news/national/politics/ukrainas-beglu-atbalstam-latvija-izveido-palidzibas-organizaciju-karti.d?id=54190498
Krievija nevēloties mainīt Ukrainas valdību, realizējot to, ko Vladimirs Putins nodēvējis par "īpašo militāro operāciju" valstī, raksta ziņu aģentūra "Interfax", atsaucoties uz Drošības padomes priekšnieka Nikolaja Patruševa pirmdien teikto.Patruševs sacīja, ka Rietumu pieņēmumi, ka režīma maiņa ir Krievijas mērķis, esot neprecīzi. (Sky News)
Ukraina aicina pasaules valstis mainīt Krievijas vēstniecību adresi, pārsaucot ielas, uz kurām atrodas Maskavas pārstāvniecības ēkas, par "Ukrainas ielu". https://twitter.com/MFA_Ukraine/status/1508429317348503560?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1508429317348503560%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-news-live-smoke-rises-over-western-border-city-biden-calls-putin-a-butcher-uk-detains-oligarchs-jets-12541713
G7 valstis noraida Krievijas prasību par importēto gāzi maksāt rubļos, pirmdien paziņoja Vācijas ekonomikas, enerģētikas un klimata ministrs Roberts Hābeks. (LETA)
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sacījis, ka "patlaban tiek izstrādāts prezidenta [Vladimira Putina] rīkojums", kas aizliegs "nedraudzīgo" valstu pilsoņiem iebraukt Krievijas teritorijā . "Nedraudzīgās valstis" ir ASV, Lielbritānija, Japāna, Austrālija, visas ES dalībvalstis un citas. https://twitter.com/maxseddon/status/1508422569875103752
Aktuālā karte: kā Ukraina aizstāvas pret Krieviju. https://www.delfi.lv/interaktivie-stasti/karte-ka-pret-krieviju-aizstavas-ukraina-28-marta-aktuala-informacija.d?id=54190116
Krievijas neatkarīgais laikraksts "Novaja Gazeta" pārtrauks savu darbību līdz brīdim, kad beigsies "speciālā operācija Ukrainā". Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Krievijas komunikācijas uzraudzības dienests "Roskomandzor" devis otro oficiālo brīdinājumu par laikraksta darbībām. (The Guardian)
Vācijas kanclers Olafs Šolcs sacījis, ka iebrukums Ukrainā ir "atgriešanās pie imperiālisma". "Mums visiem ir jāsagatavojas tam, ka mums ir kaimiņš, kurš pašlaik izmanto vardarbību. Un mums ir jānovērš, ka tas kļūst par prakses kodeksu," svētdienas vakarā sabiedriskās televīzijas sarunu šova "Anne Vila" laikā sacīja Šolcs. (CNN)
Sarakstā ir spiegu vārds, uzvārds un tēvavārds, darbavieta, pastāvīgā dzīvesvietas adrese, pases dati, izmantoto automašīnu markas, modeļi un reģistrācijas numuri un tamlīdzīga informācija. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ukrainas-izlukdienests-publice-sarakstu-ar-620-eiropa-stradajosiem-krievijas-spiegiem.d?id=54190212
Turcija ir viena no vairākām valstīm, kas varētu piedāvāt Kijivai drošības garantijas kā daļu no jebkuras vienošanās ar Krieviju, lai izbeigtu karu Ukrainā, paziņojusi augsta ranga Ukrainas amatpersona. "Turcija ir viena no tām valstīm, kas nākotnē varētu kļūt par mūsu drošības garantiem," sacīja Zelenska biroja vadītāja vietnieks Igors Žovkva. (Al Jazeera)
Sarunas starp Krievijas un Ukrainas delegācijām Turcijā varētu sākties otrdien. Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka maz ticams, ka sarunas sāksies pirmdien, bet tās varētu sākties otrdien. Viņš sacīja, ka Krievijas delegācija pirmdien dosies uz Turciju. Tikšanās klātienē "ļauj vadīt sarunas mērķtiecīgāk, stingrāk un jēgpilnāk," viņš teica. (BBC)
Ukrainas ekonomikas ministre Jūlija Sviridenko ziņojusi, ka karadarbības dēl Ukrainas zaudējumi lēšami 564 miljardu ASV dolāru apmērā. Iznīcināti vai bojāti tikuši kopumā 8 tūkstoši kilometru gari ceļu posmi un 10 miljoni kvadrātmetru dzīvojamās platības. (The Guardian)
"Maitas lai padzīvo, drīz viņus iznīcināsim," sociālajos tīklos Usiks reaģēja uz saņemto ziņu par to, ka Krievijas okupanti iebrukuši viņa īpašumā un tur izvietojuši tankus un BTR. https://www.delfi.lv/sports/news/3-puslaiks/ukrainu-boksera-usika-maju-okupejusi-agresori.d?id=54189622
Personas, kuras izmanto simbolu "Z", atbalstot Krievijas iebrukumu Ukrainā, Vācijā varētu tikt sauktas pie kriminālatbildības, paziņojusi valsts Iekšlietu ministrija. Varas iestādes Berlīnē un Bavārijā paziņojušas, ka sodīs par šādām darbībām. Burts "Z" tiek izmantots uz Krievijas militārajiem transportlīdzekļiem, kas piedalās konfliktā, un ir pieņemts kā simbols kara atbalstam. (Sky News)
Nīderlandes alus darītava "Heineken" paziņojusi, ka pārtrauc darbību Krievijā, kļūstot par kārtējo Rietumu firmu, kura paziņojusi, ka pamet Krievijas tirgu pēc Maskavas iebrukuma Ukrainā. "Mēs esam secinājuši, ka "Heineken" īpašumtiesības uz biznesu Krievijā vairs nav ne ilgtspējīgas, ne dzīvotspējīgas pašreizējā vidē," teikts uzņēmuma izplatītajā paziņojumā. (BBC)
Vēl par Baidena izteikumiem vizītes laikā Polijā, kur viņš paziņoja, ka Putins “nevar palikt pie varas”. Pazīstamais ASV ārpolitisko jautājumu analītiķis Ričards Hāss svētdien, reaģējot uz Baltā nama saimnieka komentāriem, tviterī rakstīja: "Prezidenta komentāri padarīja sarežģītu situāciju vēl sarežģītāku un bīstamu situāciju vēl bīstamāku." "Putins to uztvers kā apstiprinājumu tam, kam viņš visu laiku ir ticējis. [Baidena izteikumi bija] Slikts disciplīnas pārkāpums, kas rada risku paplašināt kara darbību un tās ilgumu," sacīja Hāss. Vēlāk Hāss uzteica Baltā nama paziņojumu, ka ASV nevēlas panākt režīma maiņu Krievijā. https://twitter.com/RichardHaass/status/1507797051463057418
Kremlis ir nobažījies par ASV prezidenta Džo Baidena izteikumiem par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, pirmdien sacīja Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs. Baidens sestdien vizītes laikā Polijā sacīja, ka Putinam vairs nevajadzētu palikt pie varas. Baltā nama amatpersonas vēlāk steidza skaidrot Baidena komentārus, sakot, ka prezidents nav aicinājis panākt režīma maiņu Krieviju. Taču Baidena komentāru radītā "politiskā viesuļvētra" vairs nebija apturama, un izpelnījās asu kritiku no Maskavas puses. "Šie paziņojumi noteikti rada bažas," pirmdien sacīja Peskovs regulārā sarunā ar žurnālistiem, raksta CNN. "Mēs turpināsim cieši uzraudzīt ASV prezidenta izteikumus. Mēs tos rūpīgi ņemam vērā un turpināsim to darīt," viņš piebilda.
Krievijas spēki pārgrupējas, taču nespēj nekur virzīties uz priekšu Ukrainā, apgalvoja Ukrainas aizsardzības ministra vietniece. Hanna Maljara sacīja, ka Krievijas spēki cenšas nostiprināt savas jau esošās pozīcijas un mēģina izlauzties cauri Kijivas aizsardzībai, taču viņiem "nav cerību ieņemt galvaspilsētu". "Šodien ienaidnieks pārgrupē savus spēkus, taču viņi nevar virzīties uz priekšu nekur Ukrainā," viņa paziņoja. (BBC)
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzskata, ka Vladimira Putina un viņa Ukrainas līdera Volodimira Zeļenska tikšanās šobrīd, būtu "neproduktīva". Sarunā ar Serbijas medijiem Lavrovs piebilda, ka jebkurai abu līderu tikšanās reizei jānotiek tad, kad abas puses būs tuvāk vienošanās panākšanai par galvenajiem jautājumiem. Par gaidāmajām sarunām starp Ukrainu un Krieviju Turcijā Lavrovs piebilst, ka vēlas, lai sarunas būtu "auglīgas". (BBC)
Maskava apgalvo, ka miera pārrunas starp Krieviju un Ukrainu notiktu Turcijā otrdien, 29. martā. Svētdien Krievijas prezidents Vladimirs Putins sazinājās ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu, lai sarunātu tikšanos starp abām pusēm. Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs komentējis, ka patlaban nav iespējams organizēt tikšanos starp Volodimiru Zelenski un Vladimiru Putinu. (The Guardian)
Krievijas spēki turpina uzbrukumus Ukrainas austrumos, dodoties Izjumas virzienā, ziņo Ukrainas neatkarīgā ziņu aģentūra UNIAN. Izjuma ir stratēģiski svarīga pilsēta, ņemot vērā, ka caur to iet šoseja, kura savieno Ukrainas lielpilsētu Harkivu un Donbasa reģionu, kuru kontrolē Krievijas atbalstītie separātisti.
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņojis, ka viņa valsts attiecības ar Ķīnu šobrīd ir "visspēcīgākajā līmenī". Kamēr Rietumu valstis ir mēģinājušas izolēt Krieviju ar bargām sankcijām, Ķīna ir atteikusies nosodīt Maskavas iebrukumu Ukrainā. Pekina ir arī uzturējusi normālu ekonomisko un tirdzniecības politiku ar Krieviju. (Sky News)
80 tūkstoši Kijivas iedzīvotāju esot bez elektrības karadarbības dēļ, ziņo Kijivas pilsētas administrācija. (UNIAN)
Ukrainas ostas pilsēta Mariupole atrodas uz humānās katastrofas sliekšņa, un tā ir pilnībā jāevakuē, paziņojis tās mērs. Pilsētā bez elektrības iesprostoti aptuveni 160 000 civiliedzīvotāju, paziņoja Mariupoles mērs Vadims Boičenko. Viņš piebilda, ka 26 autobusi varētu evakuēt civiliedzīvotājus, bet Krievijas spēki nav piekrituši izveidot drošu maršrutu cilvēku izvešanai no pilsētas. (BBC)
Krievijas karaspēks kopš kara sākuma Ukrainas Harkivas apgabalā nogalinājis 346 civiliedzīvotājus, arī 16 bērnus, pirmdien paziņojusi policija. Apgabalā turpinās pilsētu un reģiona civiliedzīvotāju apšaude. (LETA)
Ukrainas armija vietnē "Facebook" publicējusi kārtējo ziņojumu par Krievijas zaudējumiem karā. No 24. februāra līdz 28. martam zaudējumi ir: - ap 17 000 karavīri; - 586 tanki; - 1694 bruņumašīnas; - 302 artilērijas sistēmas; - 95 mīnmetēji; - 54 pretgaisa raķešu sistēmas; - 123 lidmašīnas; - 127 helikopteri; - 1150 mašīnas; - 7 kuģi; - 73 autocisternas; - 66 bezpilota droni; - 21 speciālā militārā tehnika; - 4 balistisko raķešu palaišanas sistēmas. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/282429330736819
Ukrainā šodien neatvērs humānās palīdzības koridorus, izlūkdienestiem ziņojot par iespējamām Krievijas "provokācijām" maršrutos. Koridori jau iepriekš izmantoti, lai civiliedzīvotāji varētu evakuēties no īpaši bīstamajām zonām. Taču Kjiva regulāri apsūdzējusi Krieviju par šo maršrutu apšaudi. (Sky News)
Svētdien Kijiva paziņoja, ka Ukraina pasniegšot "miera balvas" tiem uzņēmumiem, kuri pārtrauca sadarbību ar Krieviju. Andrejs Jermaks, Ukrainas prezidenta biroja vadītājs, lēmumu pamatojis ar to, ka "[uzņēmumi, kuri pameta Krieviju] ir pelnījuši ukraiņu un pasaules atzinību" un ka "vienaldzība un klusēšana ir līdzdalība [karā]". (CNN)
Oļegs Ustenko, Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska padomnieks ekonomikas jautājumos, kritizējis valstis un uzņēmumus, kas joprojām izmanto Krievijas naftu. Viņš sacīja, ka, neskatoties uz Amerikas embargo Krievijas naftai, Eiropa "joprojām nedara to pašu". Situāciju raksturojot kā "pilnīgi nepieņemamu", viņš turpināja: "Mēs iesūdzēsim tiesā visus, kas finansēja mūsu cilvēku nogalināšanu." (Sky News)
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī Ukrainu ir pametuši 3,8 miljoni iedzīvotāju, pirmdien ziņoja ANO. Bez tam 6,5 miljoniem iedzīvotāju nācies pamest savas mājas, bet 13 miljoni nav spējuši izbēgt no karadarbības zonas. (UNIAN)
Krievi konflikta pirmajā daļā virzījās uz priekšu no pārāk daudz punktiem vienlaicīgi, un tagad tie ir nonākuši tādā stāvoklī, ka var nodrošināt tikai vienu asi, pa kuru doties un mēģināt tikt pie militāriem panākumiem, britu raidsabiedrība BBC klāstījis militāro jautājumu eksperts un domnīcas "Royal United Services Institute" pētnieks Džeks Vatlings. Šobrīd šķiet, ka Krievijas prioritāte ir sakaut Ukrainas spēkus Donbasā, ja tas ir iespējams, turpināja Vatlings. Kad viņi noslēgs kaujas Mariupolē, viņi, visticamāk, nostiprinās asi pret Harkivu, piebilda eksperts.
Ukrainas spēki ziņo, ka Krievijas vienības cenšas izlauzties cauri Kijivas aizsardzībai no ziemeļrietumiem un austrumiem, sagrābjot ceļus un ciemus. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1508336576954253313
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sniedza atbildi uz Krievijas centieniem cenzēt viņa interviju ar neatkarīgiem krievu žurnālistiem. Zelenskis sacījis, ka Maskava baidās no neatkarīgiem žurnālistiem, jo viņi stāsta patiesību par notikumiem Ukrainā. "Mūsu spēcīgās valsts spēcīgie tautieši, šodien es atkal un atkal pārliecinājos, ka mēs esam tikuši daudz tālāk par Krievijas Federāciju," viņš sacījis svētdienas videouzrunā. (CNN)
Pati Maskava nav slēpusi, ka neizslēdz kodolieroču izmantošanu, atgādina pētnieks. Ja Krievijas vara nopietni izskatītu kodolscenāriju, politiskā un militārā vadība savlaicīgi tiktu paslēpta, domā Grozevs. https://www.delfi.lv/news/arzemes/militaras-izgasanas-gadijuma-putins-varetu-izskirties-par-kodoltriecienu-doma-bellingcat-petnieks.d?id=54188380
Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja (ICRC) paziņojusi, ka joprojām nespēj nosūtīt palīdzību uz aplenkto Mariupoles pilsētu, raksta BBC. Ukrainas dienvidos esošā ostas pilsēta jau nedēļām ilgi cieš no brutāliem okupantu uzbrukumiem. Humānā situācija Mariupolē ir pavisam katastrofāla - tur iesprostotajiem iedzīvotājiem trūkst pārtikas, dzeramā ūdens un citu nepieciešamo resursu.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis veltījis slavinošus vārdus Lielbritānijas premjeram Borisam Džonsonam un Apvienotajai Karalistei par tās reakciju uz Krievijas iebrukumu. Intervijā medijam "Economist" Zelenskis sacīja, ka "Lielbritānija noteikti ir mūsu pusē" un "neveic līdzsvarošanas darbības". "Jā. Godīgi sakot, Džonsons ir līderis, kurš palīdz vairāk," norādīja Ukrainas prezidents. "[Citu] Valstu vadītāji reaģē atbilstoši tam, kā rīkojas viņu vēlētāji. Šajā gadījumā Džonsons ir piemērs," izteicās Zelenskis. (Sky News)
Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas jaunākajā ziņojumā par situāciju Ukrainā norādīts, ka pēdējo 24 stundu laikā būtisku izmaiņu Krievijas spēku izvietojumā nav. Visvairāk okupanti ieguvuši aplenktās Mariupoles apkārtnē, kur turpinās smagas kaujas un Krievija cenšas pārņemt ostu. Okupantu spēkus turpina iedragāt loģistikas problēmas, morāles trūkums un ukraiņu sīvā pretestība. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1508309235859443718
Kijivas ieņemšanas pilnīgas izgāšanās gadījumā Kremļa saimnieks Vladimirs Putins varētu izšķirties par kodoltriecienu, taču viņš viens nevar palaist raķetes, TV kanāla “Ukraina 24” ēterā skaidro “Bellingcat” pētnieciskais žurnālists Kristos Grozevs. Pati Maskavas nav slēpusi, ka neizslēdz kodolieroču izmantošanu. Ja Krievijas vara nopietni izskatītu kodolscenāriju, politiskā un militārā vadība savlaicīgi tiktu paslēpta, domā Grozevs. Lidojumu dati liecina, ka no publiskās dzīves pazudušais aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu slēpjas slepenā bunkurā pie Ufas, papildina Grozevs. Savukārt Putins slēpjoties citā bunkurā aiz Urāliem. Avoti Krievijas specdienestos vēl pirms kara sākuma decembrī un janvārī stāstījuši, ka Putins savā tuvākajā lokā lielījies par gatavību pielietot kodolieročus. “Tie paši cilvēki tagad teic, ka Kijivas ieņemšanas pilnīgas izgāšanās gadījumā viņš varētu dot tādu rīkojumu,” stāsta Grozevs. Vienlaikus raķeti ar kodolgalviņu viņš nevarot palaist vienpersoniski. “Bet viņš nevar pielietot kodolieročus ar nosacīto sarkano pogu. Sarkanā poga eksistē, bet ir pieci cilvēki, kuriem ķēdītē jāizpilda visi šie rīkojumi līdz tam, lai raķete ar kodolgalviņu izlidotu. Mūsu avoti ir pārliecināti, ka no šiem pieciem vismaz daži nepildīs pavēli. Viņš [Putins] saprot, ka tāds risks pastāv, tāpēc diez vai dos tādu pavēli,” domā Grozevs.
No brīvdienām: "Mums ir jāgatavojas, ka būs vēl viens mēģinājums - protams, jau ne tik masīvs un vērienīgs kā pirms mēneša -, bet ievest šeit svaigus spēkus, lai mēģinātu visos virzienos - Doneckas, Luhanskas apgabali, no ziemeļiem - Harkivas virziens, Izjuma un, neapšaubāmi, tas ir Kijivas apgabals un Kijivas pilsēta," sacīja Denisenko. https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievijas-armija-sakusies-kadru-tirisana.d?id=54187438
Ukrainas Bruņotie spēki aizvadītajā diennaktī notriekuši četras Krievijas militārās lidmašīnas, pirmdien pavēstīja Ukrainas gaisa spēki. Notriekts arī viens helikopters, divi bezpilota lidaparāti un divas spārnotās raķetes. (LETA)
ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskars" pasniegšanas ceremonija laikā ieturēta klusuma minūte Ukrainas atbalstam Krievijas iebrukuma laikā. https://twitter.com/ABC/status/1508257454529953794
Krievijas iebrukums Ukrainā izraisīs badu Tuvajos Austrumos, paredz Starptautiskā Valūtas fonda direktore Kristalina Georgijeva, raksta “Economic Truth”. Tas savukārt var izraisīt nestabilitāti šajā reģionā. Ukraina ir nozīmīga lauksaimniecības produkcijas ražotāja, no kuras piegādēm lielā mērā atkarīgas vairākas Tuvo Austrumu un Āfrikas valstis. Taču kara dēļ piegādes var apsīkt, kas var izraisīt cenu celšanos un ēdamā trūkumu jau tā pārtikas drošības ziņā nestabilās valstīs.
Desmiti tūkstoši civiliedzīvotāju bez gāzes, elektrības un krāna ūdens ir iesprostoti Čerņihivas pilsētā. Čerņihiva ir viena no pirmajām Ukrainas pilsētām, kas piedzīvoja Krievijas spēku uzbrukumu, okupantiem no Baltkrievijas virzoties uz Kijivu. Mēneša laika Čerņihiva nav kritusi, taču ir nogriezta no pārējās Ukrainas. (BBC)
Ukrainas spēki jau 12. reizi devuši triecienu pa okupantu pozīcijām Hersonas apgabala Čornobaivkas lidlaukā, naktī no svētdienas uz pirmdienu paziņoja Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs. Čornobaivka jau kļuvusi slavena ar to, ka Ukrainas spēki iznīcina tur izvietoto Krievijas tehniku, taču okupanti atkal un atkal izmanto šo lidlauku spēku izvietošanai.
Īss kopsavilkums: Šonedēļ Turcijā notiks Ukrainas un Krievijas miera sarunu nākamā kārta. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis par savām prioritātēm tajās sauc valsts suverenitāti un teritoriālo integritāti. Zelenskis arī atzinis, ka ir gatavs pārrunāt iespēju Ukrainai pieņemt neitralitātes statusu. ASV prezidents Džo Baidens noliedz, ka aicinātu uz režīma maiņu Krievijā. Sestdien uzrunas laikā Varšavā viņš teica, ka Putins “nevar palikt pie varas”. Jau pēc šīs uzrunas Baltais nams noliedza, ka tas būtu bijis aicinājums uz režīma maiņu. Krievijas spēki cietuši smagus zaudējumus un atvilkuši daļu spēku no Kijivas apgabala, paziņojis Ukrainas armijas Ģenerālštābs. Uz Krievijas sabiedroto Baltkrieviju atvilktas divas bataljonu taktikās grupas. Ukrainas militārais izlūkdienests informē, ka Kremlis tagad cenšas sadalīt Ukrainu līdzīgi, kā starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju ir sadalīta Korejas pussala. Pagājušajā nedēļā Krievijas paziņojumi, ka tā koncentrējas uz Donbasa “atbrīvošanu” un ieņemt lielās pilsētas neesot Maskavas mērķis, domājams, liecina par Kremļa stratēģijas maiņu, mēnesi kopš kara sākuma nespējot panākt ne valdības gāšanu Ukrainā, ne lielo pilsētu ieņemšanu. Svētdien turpinājās Krievijas raķešu uzbrukumi Ukrainas pilsētām. Raķetes kritušas Luckā, Harkivā, Žitomirā un Rivnē.
Labrīt, cienījamie lasītāji! Krievijas iebrukuma Ukrainā 33. dienā turpinām sekot notikumiem.

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form