Krimas parlamentu ieņēmuši prokrieviski kaujinieki; pieaug spriedze reģionā (teksta tiešraides arhīvs)
Foto: AFP/Scanpix

Krimas parlamenta un valdības ēkas ceturtdien no rīta ieņēmuši bruņoti cilvēki, kas virs ēkām Ukrainas karoga vietā pacēluši Krievijas karogus, vēsta Ukrainas mediji.

Aģentūra UNIAN norāda, ka ēku ieņēmēji ir prokrievisko spēku pašaizsardzības vienības. Tikmēr Krimā stihiski tiek veidotas krievvalodīgu pašaizsardzības grupas, kas dodas uz Simferopoli, ziņo aģentūra "RIA Novosti".

Simferopoles centrs ir apķēdēts, sabiedriskā transporta satiksme šajā pilsētas daļā ir apturēta. Milicija skaļruņos aicina iedzīvotājus nenākt ārā uz ielas, ziņo "Korrespondent.net".

Uzbrucēji ēkās ieradušies ap četriem rītā un izveduši ārā tur esošos cilvēkus. Iestādes apsargājošajiem miličiem ļauts paturēt viņu dienesta ieročus.

Krimas parlamenta un valdības ēku ieņēmuši vairāk nekā 120 bruņoti cilvēki, ēkā ienesti ieroči, tostarp granātmetēji un ložmetēji, ar kuriem pietiek mēnesi ilgai aizsardzībai, Augstākajā Radā paziņoja partijas UDAR deputāts, bijušais Krimas premjers Sergejs Kunicins.

Ceturtdien Kijevā apstiprinātā jaunā pagaidu valdība norāda, ka nedrīkst pakļauties provokācijām un konflikts Kijevā jārisina sarunu ceļā bez asinsizliešanas.

Satraukumu radīja arī fakts, ka Simferopoles virzienā devās Krievijas bruņutransportieru kolonna, kas vēlāk apstājusies un braukusi atpakaļ uz savu bāzi. Krievijas militāristu pārvietošanās Krimā ārpus līgumā noteiktajām teritorijām tiks uzskatīta par "militāru agresiju", brīdina Ukrainas pagaidu prezidents Aleksandrs Turčinovs.

Kaujinieki parlamenta ēkā ielaiduši deputātus, bet vēlāk Krimas parlaments paziņoja, ka tiks rīkots referendums par pussalas turpmāko statusu. Tas varētu notikt 25. maijā. Krimas parlamenta paziņojuma norādīts, ka "nekonstitucionālā apvērsumā" varu Ukrainā ar "bruņotu bandu atbalstu" sagrābuši "radikāli nacionālisti" un miers Krimā ir apdraudēts.

Par parlamentā notiekošo ir maz informācijas, jo ēku ieņēmušie kaujinieki žurnālistu ēkā neielaiž, bet deputātiem sakaru ierīces liek atstāt pie ieejas.

Tikmēr Krievija paziņoja, ka aizsargās savu pilsoņu tiesības.

Spriedze Krimā
https://www.delfi.lv/news/world/other/krievija-sola-ieverot-ar-ukrainu-noslegtos-ligumus-par-melnas-juras-floti.d?id=44256929
Ukrainas gāztais prezidents Viktors Janukovičs piektdien uzstāsies preses konferencē Krievijas pilsētā Rostovā pie Donas, informē ziņu aģentūras.
Uz Simferopoli dodas Ukrainas pagaidu prezidents Aleksandrs Turčinovs, informē “Korrespondent”.
Krimas Autonomās Republikas parlamenta deputāti nobalsojuši par referenduma, kurā noteiks turpmāko autonomijas statusu, rīkošanu, ziņo “Korrespondent”.
1. martā Kijevā plānota pilsētas sakopšanas talka.
Ukrainas Centrālā vēlēšanu komisija paziņo, ka referendumam par Krimas autonomijas statusu nav likumiska pamatojuma, jo Ukrainā nav likuma, par vietēja mēroga referendumu rīkošanu.
Radikālā protestētāju kustība “Labējais sektors” norāda, ka negrasās doties uz Krimu un aicina iedzīvotājus saglabāt mieru un nepakļauties provokācijām.
Николя. pic.twitter.com/F7N9sf92Ws— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 27, 2014
Janukoviča paziņojumu šodien medijiem izplatījis Krievijas prezidenta preses dienests, no kāda “informēta avota” uzzināja aģentūra UNIAN.
Jaunās pagaidu valdības aizsardzības ministrs Igors Teņuks plāno tuvākajā laikā doties uz Krimu. Tikmēr jaunā valdība uzsver, ka konflikts tiks atrisināts sarunu ceļā.
Video: Krievijas bruņutransportieri šorīt Krimā
Interesting that Interfax news agency (@interfaxua, @interfax_news) writes "President Viktor Yanukovych" without "ex" or "former."— Christopher Miller (@ChristopherJM) February 27, 2014
Krievijas Valsts domes starptautisko lietu komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs Krimu salīdzina ar Kosovu. “Ja tautas griba var būt varas avots Kosovā un Kijevā, tad to nevar liegt Krimas tautas vairākumam,” viņš raksta mikroblogošanas vietnē “Twitter”.
“Tagad pats galvenais ir nepieļaut asinsizliešanu un nekādā gadījumā nereaģēt uz parlamenta ēku ieņēmušo personu provokācijām,” paziņoja jaunā premjera pirmais vietnieks Vitālijs Jarema. Viņš norāda, ka situācija tiek apzināti sakaitēta, lai izraisītu masveida nekārtības, tomēr konflikts ir jārisina sarunu ceļā.
Pentagons: ASV uzmanīgi seko Krievijas vakar sāktajām militārajām mācībām pie Ukrainas robežām. ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels uzsver, ka Vašingtona atbalsta Ukrainas teritoriālo vienotību un sagaida to pašu no Maskavas.
Ļvovā izveidots nemieru laikā sagrābto ieroču nodošanas punkts. Cilvēki, kuri brīvprātīgi nodos nelikumīgi iegūtos ieročus, nebūs pakļauti kriminālajai vai administratīvajai sodīšanai, norāda amatpersonas.
Krimas parlaments nevar nobalsot par referenduma rīkošanu, jo nav ieradies pietiekams deputātu skaits, ziņo UNIAN. Vairāk informācijas iegūt ir sarežģīti, jo parlamentu ieņēmušie bruņotie cilvēki pie ieejas savāc visu deputātu sakaru līdzekļus, bet žurnālistus ēkā nelaiž, skaidro UNIAN.
Bijusī Viktora Janukoviča padomniece Anna Germana uzskata, ka eksprezidenta paziņojums, kurā viņš norāda, ka joprojām ir Ukrainas prezidents un lūdz Krievijas aizsardzību, visdrīzāk nav īsts. Viņa ar “Radio Svoboda” starpniecību aicina Janukoviču nekļūt par Krievijas vai kādas citas valsts marioneti un nesaviļņot situāciju Ukrainā.
https://www.delfi.lv/news/world/other/par-ukrainas-premjeru-iecelts-jacenuks.d?id=44256517
Kijeva: Par Ukrainas pagaidu valdības premjeru iecelts partijas “Batkivščina” līderis Arsēnijs Jaceņuks.
Referendums par “Krimas Autonomās Republikas pilnvaru paplašināšanu” varētu notikt 25. maijā, paziņoja Krimas parlamenta priekšsēdētājs Vladimirs Konstantinovs. Viņš uzsver, ka Krimas parlaments turpina strādāt ikdienas režīmā, piebilstot, ka ceturtdien “radikālo elementu” provocēta konflikta dēļ parlaments nevarēja noturēt sēdi.
I'm concerned about developments in #Crimea. I urge #Russia not to take any action that can escalate tension or create misunderstanding— AndersFogh Rasmussen (@AndersFoghR) February 27, 2014
Pie Krimas parlamenta jau pulcējas ap 2000 prokrievisko demonstrantu, vēsta “Korrspondent”. Pro-Russia protesters outside #Crimea parliament. "We've been waiting for this moment for 20 yrs. United Russia!" pic.twitter.com/nXDSM84aa3— Mark Lowen (@marklowen) February 27, 2014
Atbalstīt Krimas krievvalodīgos Sevastopolē ieradies slavenais krievu bokseris un politiķis Nikolajs Valujevs. “Draugi, Krievija ir ar jums,” sociālajā tīklā “Twitter” rakstīja sportists. Russia's deterrent? Nikolai Valuyev former boxer & now Russian MP arrives in Sevastopol to "support" Russian speakers pic.twitter.com/UR9VWUmOFy— Tony Connelly (@tconnellyRTE) February 27, 2014
Ukraina vērsīsies pēc palīdzības pie NATO, ja atklāsies, ka Krimā darbojas Krievijas specvienība, paziņoja premjerministra vietnieka amata kandidāts Vitālijs Jaremka. Par to ziņo “Korrespondent”.
Partijas “Batkivščina” deputāts Genādijs Moskaļs apgalvo, ka Krimas specvienības “Berkut” kaujinieki ir sadumpojušies un kopā ar cilvēkiem, kas ieņēmuši parlamenta ēku, naktī izveidojuši kopīgus posteņus uz ceļiem.
No Krievijas ostas Novorosijskā uz Sevastopoli tiek pārvietoti papildus Krievijas armijas spēki, atsaucoties uz bijušo Ukrainas drošības die
Prāgā no riepām radīts mākslas darbs Ukrainas atbalstam Композиция из шин в Праге на Вацлавской площади в поддержку #Євромайдан'а pic.twitter.com/wx0zEQ9bgL— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 27, 2014
Елкин. pic.twitter.com/fy7aDAm460— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 27, 2014
Uz to pašu aicina arī Eiropas Savienība.
Baltais nams aicina reģiona spēlētājus cienīt Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību.
Krievijas Ārlietu ministrija paziņojumā par savu pilsoņu aizsardzību norāda, ka ir “satraukta” par “plaša mēroga cilvēktiesību pārkāpumiem, uzbrukumiem un vandālismu Ukrainā”.
Krievija paziņo, ka “bez kompromisa” aizstāvēs savu pilsoņu tiesības Ukrainā.
Krimas parlamenta paziņojuma norādīts, ka “nekonstitucionālā apvērsumā” varu Ukrainā ar “bruņotu bandu atbalstu” sagrābuši “radikāli nacionālisti” un miers Krimā ir apdraudēts.
Krimas parlaments paziņo, ka rīkos referendumu par autonomijas turpmāko statusu.
https://www.delfi.lv/news/world/other/janukovics-atrodas-kremla-sanatorija-zino-mediji.d?id=44255905
Pie Krimas parlamenta ēkas izlauzušies aptuveni 200 cilvēki ar Krievijas karogiem, ziņo UNIAN.
Pie Krimas parlamenta Баррикады. pic.twitter.com/HquOUNavYl— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 27, 2014
Krimas parlamenta ieņēmēji vēlas, lai Krimā tiktu sarīkots referendums par pussalas nākotni - palikt Ukrainas sastāvā vai pievienoties Krievijai, vēsta Krievijas laikraksts “Izvestija”. Krievu žurnālistiem izdevies ar iebrucējiem sarunāties caur nobloķētajām ēkas durvīm. Tikmēr iepriekš ziņots, ka citu valstu žurnālistu grupā caur durvju izsisto stiklu iebrucēji iemetuši trokšņa granātu.
Šis paziņojums varētu liecināt, ka Janukovičs atrodas Krievijā.
“Saistībā ar to, ka Janukovičs ir vērsies pie Krievijas Federācijas varas iestādēm ar lūgumu nodrošināt viņa personīgi drošību, paziņojam, ka šis lūgums ir apmierināts Krievijas teritorijā,” pastāstīja aģentūras avots.
Krievija ir apmierinājusi gāztā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča lūgumu nodrošināt viņa aizsardzību, ziņo aģentūra “RIA Novosti”
https://www.delfi.lv/news/world/other/janukovics-pazino-ka-joprojam-ir-prezidents-ludz-krievijas-aizsardzibu.d?id=44255513
“Krima ir Krievija” - uzraksts pie parlamenta ēkas. Sign says "Crimea is Russia" RT @SvobodaRadio: Несколько фото из Симферополя http://t.co/PL8RLML9qX pic.twitter.com/vJelFaOqpr— RFE/RL (@RFERL) February 27, 2014
NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens aicina Krieviju atturēties no rīcības, kas var saasināt situāciju Krimā. “Esmu satraukts par notikumiem Krimā. Es aicina Krieviju neveikt nekādas darbības, kas var pāraugt spriedzē vai radīt nesaskaņas,” savā “Twitter” kontā raksta Rasmusens.
Kāds aculiecinieks laikrakstam “Delo” pastāstīja, ka Krievijas bruņutransportieru kolonu, kas devusies Simferopoles virzienā, apturējis autoinspekcijas postenis. Karavīri paskaidrojuši, ka viņiem notiek plānveida mācībās, tad apgriezušies un devušies pretējā virzienā.
https://www.delfi.lv/news/world/other/asv-krievijas-militara-iejauksanas-ukraina-bus-briesmiga-kluda.d?id=44254795
Ukrainas Ārlietu ministrija ir izsaukusi Krievijas vēstnieku Ukrainā Andreju Vorobjevu.
Ukrainas Ārlietu ministrija pieprasa Krieviju nekavējoties sākt divpusējas sarunas par situāciju Krimā, atgādinot, ka Krievija 1994. gada Budapeštas memorandā ir uzņēmusies saistības ievērot Ukrainas neatkarību, suverenitāti un esošās robežas.
Krievijas armijas bruņutransportieri, kas atradās uz ceļa Simferopole – Armjanska, ir apgriezušies un dodas atpakaļ savas bāzes virzienā, ziņo UNIAN. Krimas valdība līdz šim nav saņēmusi paskaidrojumus par šiem manevriem.
Reaģējot uz notikumiem Krimā, Ukrainā sacelta trauksme visās iekšējā karaspēka vienībās un milicijā, paziņoja Iekšlietu ministrs Arsens Avakovs. “Provokatori dodas maršā”, piebilst ministrs.
Par Krimas parlamenta un valdības ēkas ieņemšanu sākts kriminālprocess, paziņojusi Ģenerālprokuratūra.
Krievijas Melnās jūras kara flotes preses dienests nevar paskaidrot, kāpēc Krimā uz ceļa atrodas septiņi Krievijas bruņutransportieri, ziņo “Korrespondent”.
Russian defence ministry says fighter jets on combat alert on western borders (Interfax/Reuters) #Ukraine— euronews (@euronews) February 27, 2014
Krimas parlamenta un valdības ēku ieņēmuši vairāk nekā 120 bruņoti cilvēki, ēkā ienesti ieroči, tostarp granātmetēji un ložmetēji, ar kuriem pietiek mēnesi ilgai aizsardzībai, Augstākajā Radā paziņoja partijas UDAR deputāts, bijušais Krimas premjers Sergejs Kunicins.
Par trešdienas notikumiem Krimā: https://www.delfi.lv/news/world/other/krimas-tatari-dedzina-krievijas-karogu-un-ielauzas-parlamenta.d?id=44252365
Sadursmēs, kas trešdien Simferopolē notika pie parlamenta ēkas, cietuši 35 un gājuši bojā divi cilvēki, ziņo Krimas veselības ministrija.
Partijas “Svoboda” līderis Oļegs Tjagņiboks uzskata, ka notikumi Krimā ir Kremļa provokācija.
Tikmēr Kijevā parlamentā tuvojas balsojums par jauno valdību. Pie ēkas pulcējas cilvēki. People are gathering in front of Parliament building in Kiev, Ukraine they say to "to put pressure on MPs". pic.twitter.com/fJ4Xr7OFfg— Yulia Bragina (@YuliaSkyNews) February 27, 2014
Еще техника. pic.twitter.com/Sd9qCh89MN— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 27, 2014
Uzbrucēji ir bruņojušies ne tikai ar triecienšautenēm, bet arī granātmetējiem un sprāgstvielām, norāda Turčinovs.
Krimas Autonomās Republikas parlamenta un valdības ēkas sagrābšana tiks uzskatīta par “noziegumu pret Ukrainu”, paziņo pagaidu prezidents Aleksandrs Turčinovs.
Krievijas militāristu pārvietošanās Krimā ārpus līgumā noteiktajām teritorijām tiks uzskatīta par “militāru agresiju”, brīdina Ukrainas pagaidu prezidents Aleksandrs Turčinovs.
Vēlāk no rīta uzbrucēji parlamenta ēkā sākuši ielaist deputātus, žurnālistus informēja kāds avots parlamentā. “Viņi ielaidīs deputātus darba zālē. Paši saprotat, kāpēc,” dodot mājienu, ka deputāti sēdē var lemt par Krimas statusu.
Aktīvisti sociālajā tīklā "Twitter" ziņo, ka pie Simferopoles redzēta Krievijas militārā transporta kolonna. Uz šo vietu jau devušies Ukrainas drošības dienesta darbinieku, lai "nepieļautu sabiedriskās kārtības traucēšanu", drošībnieki informējuši medijus. Bruņutransportieri it kā paredzēti Krievijas militāro objektu apsargāšanai, uzzinājuši vietējie mediji.
Pats premjers piedalījās sarunās ar iebrucējiem, tomēr tās beigušās bez rezultātiem. Kaujinieku pārstāvis paziņojis, ka nav pilnvarots vadīt pārrunas un izvirzīt prasības. Premjers viņiem nodevis savu telefona numuru, ziņo UNIAN.
Bruņoti uzbrucēji militāra stila apģērbā ēkās ieradušies ap četriem rītā un bez agresijas izpausmēm izveduši ārā tur esošos cilvēkus, norāda Krimas premjers Mogiļevs. Iestādes apsargājošajiem miličiem ļauts paturēt viņu dienesta ieročus.
Sākam teksta tiešraidi par notikumiem Krimā

Jau vēstīts, ka trešdien pie Krimas parlamenta pulcējās tūkstošiem Krimas tatāru, kuri pieprasīja Ukrainas nedalāmības saglabāšanu. Laukumā izcēlās sadursmes ar prokrievisko spēku atbalstītājiem, kas plivināja Krievijas karogus un nēsāja melni oranžās Georga lentes. 

Sadursmēs cietuši 35 un gājuši bojā divi cilvēki, ceturtdien paziņoja vietējā Veselības ministrija.

Pārsvarā krievu apdzīvotā Melnās jūras pussala rada vislielākās bažas par tās iespējamo atdalīšanos no Ukrainas pēc prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas un proeiropeiskās opozīcijas nākšanas pie varas.

Krimas parlaments no novembra notiekošo pret Janukoviča valdību vērsto protestu laikā aicināja prezidentu ieviest ārkārtas stāvokli un likvidēt protestus Kijevas centrā. Tāpat Krimā ir izskanējuši aicinājumu lūgt Krievijas aizsardzību.

Krimas ostas pilsētā Sevastopolē atrodas Krievijas Melnās jūras flotes bāze. Tieši uz Krimu devies gāztais Janukovičs, kad viņam neizdevās pamest valsti no Doņeckas lidostas. Vairāk par Janukoviča bēgšanas maršrutu var lasīt šeit

Source

www.DELFI.lv

Tags

Protesti Ukrainā Ukraina
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form