Lukašenko Baltkrievijas valdībai uzdod organizēt naftas piegādes caur Baltijas valstu ostām
Foto: Sputnik/Scanpix

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko ceturtdien uzdeva valsts valdībai meklēt iespējas piegādāt naftu caur Baltijas valstu ostām.

"Es jau sen esmu izvirzījis uzdevumu, un mums tas ir jāatrisina - atklāt alternatīvu naftas piegādi caur Baltijas valstu ostām. Ja lietuvieši nav ar mieru - vienoties ar latviešiem un iepirkt šo naftu. Pārstrādāt Novopolockas naftas pārstrādes rūpnīcā un nodrošināt Baltijas republikas," sacīja Lukašenko sanāksmē par valsts sociālekonomisko attīstību 2019.gadā.

Pēc Lukašenko teiktā, Baltijas valstīm tas būšot izdevīgāk nekā tagad, kad tās pērk naftas produktus par pasaules cenām.

"Var vienoties tā, ka tā būs mūsu kopīgā nafta, kuru mēs pārstrādājam modernizētajā Novopolockas naftas pārstrādes rūpnīcā. Vēl jo vairāk, mums ir dažas iespējas šajā ziņā," piebilda Baltkrievijas prezidents.

Baltkrievijas valsts naftas koncerna "Belņeftehim" vadītājs Andrejs Ribakovs pēc sanāksmes sacīja žurnālistiem, ka koncernā izveidotā darba grupa pastāvīgi pēta alternatīvas iespējas piegādāt naftu Baltkrievijai.

"Šis jautājums mums vienmēr ir "karstajā" rezervē. Pašlaik vispremiālākā, protams, ir Krievijas nafta. Taču no gada gadā tā zaudēs premialitāti, [tās cena] tuvosies pasaules cenai. Nav noslēpums, ka atsevišķos gados mēs piegādājām alternatīvu naftu caur Baltijas valstīm. Šie kanāli nav iesaldēti. Mēs pastāvīgā režīmā monitorējam šīs iespējas. Pašlaik tādas ir," teica Ribakovs.

Krievijai veicot tā dēvēto nodokļu manevru - sešu gadu laikā pakāpeniski atceļot eksporta nodevu un vienlaikus paaugstinot derīgo izrakteņu ieguves nodokli, naftas cena Krievijas iekšējā tirgū pietuvināsies pasaules cenām. Baltkrievija kā Eirāzijas ekonomiskās zonas dalībniece naftu var iegādāties par Krievijas iekšējā tirgus cenām.

Ceturtdienas sanāksmē Lukašenko paziņoja, ka, īstenojot eksporta nodevas samazināšanu, Krievija riskē zaudēt vienīgo sabiedroto rietumu virzienā - Baltkrieviju.

"Nevajag uzskatīt, ka tā ir katastrofa. Ja Krievijas vadība izvēlēsies tādu virzības ceļu, vienīgā sabiedrotā rietumu virzienā zaudēšanu, tā ir viņu izvēle. Mēs taču viņus nevaram piespiest," sacīja Baltkrievijas prezidents. Viņš arī uzsvēra, ka pašlaik nevar būt ne runas par Baltkrievijas un Krievijas apvienošanos.

"Pārāk daudz šodien - es analizēju situāciju gan mūsu sabiedrībā, gan Krievijā - ir runu par divu valstu apvienošanos. (..) Mēs ar Krievijas prezidentu [Vladimiru Putinu] viennozīmīgi noteicām, ka šodien darba kārtībā tāda jautājuma nav - par apvienošanos," teic Lukašenko.

Tags

Aleksandrs Lukašenko Baltkrievija Krievija

Comment Form