Foto: AP/Scanpix/LETA
Polijā vairākās pilsētās ir notikuši protesti pret stingrāku abortu likumu pēc tam, kad kādas ģimenes juriste saistīja šo likumu ar 30 gadus vecas grūtnieces nāvi slimnīcā.

Sieviete nomira 22. septembrī, bet viņas ģimenes juriste Jolanta Budzovska tikai nesen izteikusies par to.

Polijā aborts tagad ir atļauts vienīgi izvarošanas vai incesta gadījumos, kā arī tad, ja grūtniecība apdraud mātes veselību vai dzīvību.

Slimnīca ir paziņojusi, ka ārsti un vecmātes darīja visu iespējamo un visu tās lēmumu pamatā bija rūpes par mātes un embrija veselību, tomēr ģimenes juriste apgalvo, ka stingrāku abortu ierobežojumu dēļ ārsti gaidījuši pārāk ilgi, lai rīkotos.

Klusi protesti pret gandrīz pilnīgu abortu aizliegumu notika Krakovā, Varšavā un Gdaņskā.

Sieviete bija 22. grūtniecības nedēļā, kad viņa tika aizvesta uz slimnīcu Pščinas pilsētā pie Katovices valsts dienvidos. Embrijam trūka amniotiskā šķidruma un, kā tviterī rakstīja Budzovska, ārsti gaidīja embrija nāvi.

Ir ziņots, ka māte savā īsziņā rakstījusi, ka viņai pastiprinās drudzis un viņa uztraucas par septiskā šoka sākšanos. Septiskā šoka dēļ viņa pēc tam nomira, atstājot vīru un meitu. Protestētāji vainoja pērn pieņemtu abortu likumu, kas aizliedz grūtniecības izbeigšanu embrija defektu gadījumos.

Ģimenes juriste paziņoja, ka pacientes nāve ir sekas Konstitucionālā tribunāla spriedumam par gandrīz pilnīgu abortu aizliegumu, jo viņas ārsti, baidoties no sekām grūtniecības izbeigšanas gadījumā, gaidījuši embrija nāvi.

"Es domāju, ka šis spriedums ir slimnīcām sarežģījis [grūtniecības izbeigšanu], jo medicīnas darbinieki tagad ir nobijušies," britu raidsabiedrībai BBC pavēstīja Sieviešu un ģimenes plānošanas federācijas pārstāve Antonina Levandovska. "Viņi nepārzina šo likumu sīkumos, viņi tikai zina, ka ir abortu aizliegums, un baidās rīkoties."

Konservatīvā juristu organizācija "Ordo Iuris" paziņoja, ka likums ir ļoti vienkāršs un ka ārstu pirmais pienākums bija glābt pacienti. Ģimenes advokāte piekrita, ka šajā gadījumā būtu bijusi iespējama grūtniecības izbeigšana atbilstoši likumam, bet pieļāva, ka ārsti sprieduši nepareizi.

Slimnīca paziņoja, ka visu lēmumu pamatā bija rūpes par mātes un embrija veselību, bet piebilda, ka aborta juridiskā statusa izvērtēšana ir atsevišķs jautājums. "Ir jāuzsver, ka visi mediķu lēmumi tika pieņemti, ievērojot Polijā spēkā esošos juridiskos noteikumus un uzvedības normas."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!