Skandāla dēļ šogad nepiešķirs Nobela prēmiju literatūrā
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Šogad netiks piešķirta Nobela prēmija literatūrā, piektdien paziņoja Zviedrijas Akadēmija, kas piešķir balvas, bet ir ieslīgusi seksuālas uzmākšanās skandāla radītā krīzē.

Balvas piešķiršana atlikta uz gadu, paziņoja akadēmija. Lēmums pieņemts sakarā ar to, ka akadēmija pēc apsūdzībām seksuālā varmācībā un finanšu pārkāpumos atrodas tādā stāvoklī, ka nav spējīga izvēlēties uzvarētāju.

Kā teikts akadēmijas paziņojumā, lēmums "pieņemts, ņemot vērā šobrīd novājināto akadēmiju un sarukušo sabiedrības uzticību akadēmijai". Kopš 6. aprīļa seši akadēmijas locekļi, tai skaitā pastāvīgā sekretāre Sara Daniusa, ir paziņojuši, ka vairs nepiedalīsies tās darbībā. Kopumā pavisam astoņi akadēmijas locekļi vairs nav aktīvi.

Visi 18 Zviedrijas Akadēmijas locekļi tiek iecelti uz mūžu un līdz šim saglabāja savu statusu pat tad, ja vairs aktīvi nepiedalījās tās darbībā.

Trīs akadēmijas locekļi Šells Espmarks, Klāss Estergrens un Pēters Englunds 6. aprīlī paziņoja par aiziešanu no tās pēc akadēmijas balsojuma, kurā netika savākts pietiekams balsu skaits Katarīnas Frostensones izslēgšanai no akadēmijas. Frostensones vīrs Žans Klods Arno tiek apsūdzēts seksuālā uzmācībā un Nobela prēmijas literatūrā laureātu vārdu noplūdināšanā.

12. aprīlī šī skandāla radītās krīzes dēļ par aiziešanu no akadēmijas paziņoja tās pastāvīgā sekretāre (vadītāja) Sara Daniusa un šajā skandālā iesaistītā akadēmijas locekle Katarīna Frostensone. Stokholmas Universitātes literatūras profesore Daniusa 2015.gadā kļuva par pirmo sievieti Zviedrijas Akadēmijas pastāvīgā sekretāra amatā. 28.aprīlī par aiziešanu ko akadēmijas paziņoja žurnāliste un rakstniece Sara Stridsberga. Vēl divas akadēmijas locekles Kerstina Ekmane un Lota Lotasa jau vairākus gadus ir atvaļinājumā.

Zviedrijas Akadēmija decembrī aizliedza Frostensones vīram Arno apmeklēt Nobela banketu pēc zviedru laikraksta "Dagens Nyheter" novembrī publicētiem 18 sieviešu apgalvojumiem, ka viņš tām seksuāli uzbrucis vai izvarojis. Arno, kurš ir kāda Stokholmas kultūras centra vadītājs, noliedz, ka būtu veicis šādus uzbrukumus, kuri esot notikuši no 1996. līdz 2017. gadam.

Akadēmija ir pārtraukusi jebkādus sakarus ar Arno un grantu maksāšanu viņam, kā arī novembrī sākusi iekšēju izmeklēšanu, tajā izmantojot juristu firmas pakalpojumus. Frostensone tiek apsūdzēta noteikumu par interešu konfliktu pārkāpšanā, jo nebija izpaudusi to, ka viņa bija sava vīra vadītas izrāžu vietas līdzīpašniece, bet vīrs bija saņēmis finansējumu no akadēmijas.

Tags

Nobela prēmija Zviedrija

Comment Form