Snaiperiem Kijevā bija pavēle šaut gan uz protestētājiem, gan uz miličiem, atklāj deputāts
Foto: Reuters/Scanpix

Ukrainas parlamenta deputāts un milicijas ģenerālleitnants Genādijs Moskaļs, kurš pārstāv jaunajā valdošajā koalīcijā esošo partiju "Batkivščina" ("Tēvzeme"), paziņojis, ka gada sākumā, mēģinot apspiest protestus Kijevā, gāztā prezidenta Viktora Janukoviča režīms īstenojis vēl PSRS laikā izplānotās operācijas "Vilnis" ("Volna") un "Bumerangs" ("Bumerang").

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmā no šīm operācijām bijusi paredzēta masu nekārtību apspiešanai, un to īstenojusi Iekšlietu ministrija, bet otra bijusi pretterorisma operācija, un to savukārt īstenojis Ukrainas Drošības dienests (UDD), kas uzskatāms par PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) mantinieku.

Ukrainas neatkarības gados iepriekš vienu reizi tikusi īstenota tikai operācija "Vilnis", 2007.gadā Aipetri kalnā Krimā nojaucot Krimas tatāru patvaļīgi uzceltās būves. Līdz šim tā arī nav dots juridisks novērtējums šiem notikumiem, norādījis Moskaļs.

Operācija "Bumerangs" tā arī nav tikusi ne reizi īstenota, taču pret Janukoviča režīmu vērstās demonstrācijas devušas varasiestādēm iemeslu, pielietot PSRS VDK izplānotās metodes, intervijā laikrakstam "Zerkalo Ņedeļi" norādījis deputāts.

Viņš piebildis, ka īpašās operācijas laikā snaiperiem dota pavēle šaut ne tikai uz protestētājiem, bet arī uz miličiem. "Tika darīts viss konflikta eskalācijai, lai attaisnotu spēka pielietošanu "Eiromaidana" izklīdināšanai. Tūlīt pēc tam parādījās naidīgās prasības prezidentam no austrumu, dienvidu un Krimas apgabalu padomēm īstenot apņēmīgus pasākumus, rīkoties stingri utt. Tas ir, šīs lietas bija savstarpēji saistītas un precīzi izplānotas," atzinis Moskaļs.

Viņš piebildis, ka bijušas vairākas snaiperu grupas – UDD vienība "Alfa" un iekšlietu karaspēka vienība "Sokol" ("Vanags").

"Pavēli pielietot ieročus Iekšlietu ministrijas īpašo uzdevumu vienībām varēja dot tikai [bijušais iekšlietu ministrs Vitālijs] Zaharčenko, un viņš pats savā 20.februāra paziņojumā atzinies, ka devis tādu pavēli," norādījis deputāts.

Savukārt vienībai "Alfa" pavēli varējis dot vai nu bijušais UDD priekšnieks Aleksandrs Jakimenko vai arī viņa pirmais vietnieks.

"Tomēr atļauju uzsākt operācijas "Vilnis" un "Bumerangs" deva personīgi Janukovičs," uzsvēris Moskaļs.

Viņš noraidījis arī jaunā iekšlietu ministra Arsēna Avakova pieņēmumus, ka snaiperi esot pārstāvējuši kādu "trešo spēku", tas ir, bijuši no kādas ārvalsts.

"Manis publiskotajos dokumentos par spēka operāciju uzsākšanu nosauktas konkrētu Ukrainas īpašo uzdevumu vienību snaiperu grupas," uzsvēris deputāts. "Tur arī norādīti to dislokācijas punkti, atbildīgo uzvārdi, kas sakrīt ar pārtvertajām radio sarunām."

Kā norādījis Moskaļs, ir precīzi noskaidrots, ka laikā, kad tika slepkavoti cilvēki, kaujas pozīcijās atradās ukraiņu snaiperi.

"Kāpēc šīm snaiperu grupām nav atņemti ieroči, nav veiktas ballistiskās ekspertīzes, nav izņemta dokumentācija, kurā norādīts, kas tajā dienā saņēmis šautenes? Vairums no šiem tiešajiem pierādījumiem jau ir iznīcināts, lai gan tos varēja un vajadzēja dokumentēt," ir neizpratnē deputāts.

Kā ziņots, par to, ka vieni un tie paši snaiperi šāvuši gan uz protestētājiem, gan uz miličiem, telefonsarunā ar Eiropas Savienības (ES) augstāko pārstāvi Ketrinu Eštoni minējis arī Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets.

Šīs sarunas nelikumīgi iegūtais ieraksts ticis publiskots tīmeklī, un Krievijas oficiālā propaganda to centusies izmantot, lai protestētāju apšaušanā mēģinātu vainot opozīcijas līderus un radītu šķitumu, ka šādās domās ir arī ES amatpersonas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Krievija Krima Protesti Ukrainā Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form