Eiropas Parlaments piešķīris Saharova Balvu par cilvēktiesību veicināšanu Sudānas cilvēktiesību advokātam Saliham Mahmudam Mohamedam Osmanam, ziņo EP pārstāvniecība Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Osmans ir dzimis 1957. gadā. Viņš strādā Sudānas Organizācijā pret spīdzināšanu, bez maksas kā advokāts aizstāvot cilvēktiesību pārkāpumu upurus Darfūrā, kur kopš konflikta sākuma 400 000 cilvēku nogalināti un miljoniem ar varu pārvietoti. Bezmaksas pakalpojumus advokāts tupina sniegt jau gandrīz divdesmit gadus.

"Es esmu bijis ieslodzīts un spīdzināts mana darba dēļ. Darfūras bruņotās vienības spīdzināja un ar varu pārvietoja manus ģimenes locekļus. Esmu redzējis tūkstošiem spīdzināto. Esmu redzējis simtiem sieviešu un meiteņu, kas cietušas no seksuālas vardarbības. Esmu redzējis četrus miljonus ar varu pārvietoto," saņemot Eiropas Parlamenta piešķirto apbalvojumu par domas brīvību, teica Osmans.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Hanss Gerts Poterings, pasniedzot balvu, atgādināja, ka Saharova balvu 2007. gada laureātam politiskās grupas nolēmušas piešķirt vienbalsīgi: "Tas apstiprina Eiropas Parlamenta solidaritāti ar Darfūras iedzīvotajiem un pierāda mūsu pārliecību, ka jebkurš ilgstoša miera risinājums nav iespējams bez tiesiskuma, demokrātijas un cilvēktiesībām."

Piešķirot balvu, Parlaments apliecina, ka tas tāpat kā balvas laureāts nesamierinās ar pašreizējo situāciju un prasa, lai vainīgie saņemtu sodu, norādīja priekšsēdētājs. Priekšsēdētājs atgādināja, ka Osmans riskē ar savu dzīvību ikdienā. Viņš ir viens no retajiem, kas Sudānā aizstāv sieviešu tiesības un seksuālās vardarbības upurus.

Pateicoties par Parlamenta piešķirto balvu, Osmans atgādināja par grūtībām, ar kādām kara plosītās Darfūras iedzīvotājiem jāsaskaras ikdienā: "ANO pieņēmusi vairākas rezolūcijas par situāciju Darfūrā. Diemžēl neviena no tām nav īstenota. Upuri ir vīlušies un gaida ziņas no jums, no Eiropas cilvēkiem. Jūsu pārstāvji ir stingri aizstāvējuši savas pozīcijas sarunās ar Sudānas pārstāvjiem, bet līdz šīm mēs neesam izjutuši konkrētus rezultātus."

Runāt tieši ar Eiropas politiķiem Darfūras konflikta upuru pārstāvim ir vienreizēja iespēja. "Darfūras iedzīvotāji lūdz, lai jūs viņus aizsargājat no vardarbības, kas ir viņu ikdiena," teica Osmans, norādot, ka šāda aizsardzība iespējama, izvietojot Darfūrā ES un ANO kopīgos spēkus. Turklāt "Darfūras iedzīvotāji lūdz, lai jūs atbalstītu Starptautiskās Krimināltiesas darbu, kas ir kompetentāka iestāde, lai novērstu nesodāmību".

Eiropas Parlamenta Saharova Balva nosaukta padomju disidenta Andreja Saharova vārdā. Kopš 1988. gada tā ik gadu tiek piešķirta personām vai organizācijām, kas devušas būtisku ieguldījumu cīņā par cilvēktiesībām un demokrātiju, un to pasniedz kopā ar naudas prēmiju 50 000 eiro vērtībā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form