Foto: NASA
Svētdienas vakarā vai pirmdienas rītā uz Zemes nogāzīsies tonnu smaga savu laiku nokalpojuša zinātniskā satelīta fragmenti, ziņo Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA).

Kā norādīts aģentūras paziņojumā, šobrīd vēl nav skaidrs, kur fragmenti nokritīs. Eksperti iepriekš teikuši, ka draudi cilvēkiem ir minimāli.

Kā rāda datoros izstrādātie scenāriji, Zemi nesadegušā veidā varētu sasniegt fragmenti, kuru kopējā masa sasniegtu ap 200 kilogramiem.

Gravitācijas lauka un okeānu cirkulācijas pētījumu zonde (GOCE) tika palaista kosmosā 2009.gadā un fiksēja katrā minūtē notikušās variācijas ar gravitācijas iespaidu uz planētu.

Tās sniegtie dati zinātniekiem bija nepieciešami, lai uzlabotu izpratni par okeānu kustībām.

GOCE sākotnēji strādāja 260 kilometru augstumā, bet pēc tam tā orbīta tika samazināta līdz 224 kilometriem, kas bija jebkad zemākā zinātniskā satelīta orbīta.

350 miljonus eiro vērtā misija bija paredzēta uz 20 mēnešiem, taču GOCE nokalpoja divreiz vairāk par sākotnēji ieplānoto termiņu.

Kā pirms satelīta nogādāšanas kosmosā izteicās zinātnieki, tas īpaši izcēlās ar savu ārējo izskatu. Lielākā daļa pavadoņu ir neglītas kastes, bet GOCE zinātnieki dēvēja par visskaistāko jebkad uzbūvēto satelītu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!