Ukrainā karot atgriezušies 320 000 pilsoņu. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievijas iebrukums Ukrainā ceturtdien aizsāk jau ceturto asiņaino nedēļu, Kremlim turpinot savu līdz šim nepiepildīto plānu par kaimiņvalsts pakļaušanu. Trešdien jau tā Krievijas spēku apšaudēs smagi cietušajā Mariupolē sabombardēts arī teātris, kurā slēpās cilvēki, savukārt ASV prezidents Džo Baidens Putinu nosauca par kara noziedznieku un solīja Ukrainai vēl 800 miljonu dolāru vērtu militāro palīdzību. Turpinām sekot notikumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • ASV prezidents Džo Baidens Kremļa saimnieku Vladimiru Putinu nosauca par "kara noziedznieku" un sola 800 miljonu dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai. Kremlis Baidena izteikumus nodēvēja par "nepieņemamu un nepiedodamu retoriku".
  • Aplenktajā un apšaudēs jau tā smagi cietušajā Mariupolē trešdien bombardēts teātris, kura slēpās ap 1000 cilvēku.
  • Čerņihivā Krievijas apšaudē nogalināti 13 cilvēki, kas stāvēja rindā pēc maizes.
  • Video uzrunā ASV Kongresam Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis atkārtoti aicināja noteikt lidojuma aizlieguma zonu virs Ukrainas un pieprasīja vēl plašākas ekonomiskās sankcijas pret Krieviju.
  • Lielbritānijas izlūkošana secina, ka Krievija izmanto vecākus un mazāk precīzus ieročus, kas ir mazāk militāri efektīvi un, visticamāk, nodarīs kaitējumu mierīgajiem iedzīvotājiem.
  • Ukrainas prezidenta padomnieks apgalvo, ka Ukrainas armija sāk pretuzbrukumus okupantiem vairākos virzienos.


Krievijas iebrukums Ukrainā (22. diena)
Cienījamie "Delfi" lasītāji, šovakar teksta tiešraidi par Krievijas asiņaino iebrukumu Ukrainā un ar to saistītajiem notikumiem pārtraucam. Rīt no rīta mūsu komanda turpinās sekot notiekošajam, lai informētu par svarīgāko.
Ukrainā kopš kara sākuma atgriezušies vairāk nekā 320 000 pilsoņu, lielākoties vīrieši, lai cīnītos pret Krievijas okupācijas spēkiem, ziņo Ukrainas robežsardze.
Krievijas spēki ieņēmuši Luhanskas apgabala Rubižni, liecina propagandas video, kurā tie pārņem administrācijas ēku un paceļ "Luhanskas tautas republikas" karogu. Līdz ar Rubižnes ieņemšanu Krievijas spēki arī no ziemeļiem pietuvojušies Luhanskas apgabala pagaidu administratīvajam centram Severodonetskai, kuru jau lenca no austrumiem. https://twitter.com/aldin_ww/status/1504557716282429448
No deviņiem humāniem koridoriem darbojies tikai astoņi, sacījusi Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka. Ceturtdien, 17. martā, ar humāno koridoru palīdzību izdevies evakuēt 3810 cilvēkus, kā arī tika nogādāti pārtikas produkti un medikamenti 40 tonnu apmērā. (Unian) Salīdzinājumam, trešdien no Krievijas spēku ieņemtajām un ielenktajām pilsētām un apgabaliem evakuēts ievērojami vairāk bēgļu - ap 60 000.
Krievijas vēstnieks ANO Vasīlijs Ņebenzja ANO Drošības padomē paziņoja, ka Mariupoles teātrī "ukraiņu nacionālistu grupējums" "Azov" civiliedzīvotājus turējis par ķīlniekiem un gatavojies "asiņainai provokācijai". Vienlaikus viņš apgalvoja, ka teātris nekad neesot bijis Krievijas mērķis, kā arī vainoja Rietumu žurnālistus nepareizu ziņu izplatīšanā. Cita starpā Ņebenzja apgalvoja, ka Krievija saņēmusi vairāk nekā 2,5 miljonus Ukrainas iedzīvotāju lūgumu piešķirt viņiem patvērumu. Līdz šim Izteikts vairākums Mariupoli pametušo gan vēlējušies doties uz Ukrainas spēku kontrolētajām teritorijām, ne sekot iebrucēju noteiktajam "evakuācijas ceļam" uz Krieviju.
Slovākija esot gatava dot pretgaisa raķešu sistēmas S-300, līdz ko tā saņemšot aizvietojumu, ziņojis Slovākijas aizsardzības ministrs Jaroslavs Nads. (Liga Novini)
Odesas pārvaldes pārstāvis Sergejs Bratčuks šodien izplatījis paziņojumu, ka, lai gan kopš agra rīta Melnajā jūrā pie apvāršņa redzama Krievijas flotes kuģu grupa, agresora gatavošanās iebrukumam vai cita veida manevri nav novēroti. "Tas ir psiholoģisks spiediens un nekas vairāk," paziņojis Bratčuks.
Ukraina ceturtdien, 17. martā, izveidojusi nacionālo informācijas biroju, kura galvenais uzdevums ir apzināt Ukrainas karagūstekņus, bojā gājušos, bezvēsts pazudušos un Krievijas nelikumīgi aizturētos Ukrainas pilsoņus, tostarp civiliedzīvotājus. (Unian)
Ātrās ēdināšanas ķēde "Burger King", kā arī mazumtirdzniecības veikalu tīkls "Marks & Spencer" norādījuši, ka nespēj panākt sava zīmola iestāžu darbības pārtraukšanu. "Burger King" skaidrojis, ka Krievijā franšīzes ķēdi ar 800 bistro uztur vietējais uzņēmums, kas atteicies pārtraukt darbību. Ierasti šādus strīdus varētu risināt ar valsts iestāžu starpniecību, bet Krievijas gadījumā tas nav iespējams. "Marks & Spencer" 48 veikali savukārt ir Turcijā reģistrēta franšīzes turētāja rokās, kurš arī neplāno pārtraukt darbību. (Sky News)
Kijivā raķešu apšaudes rezultātā gājusi bojā Ukrainā pazīstama un plaši atzīta aktrise Oksana Švece. (Liga Novini)
Dienu pirms ASV prezidenta Džo Baidena tikšanās ar Ķīnas kolēģi Sji Dziņpinu Baltais nams paziņojis, ka tam ir "lielas bažas", ka Ķīna varētu nodrošināt Krievijai militāro aprīkojumu. Ķīnas pārstāvji jau iepriekš līdzīgas bažas nodēvējuši par nomelnošanu, taču Baltā nama pārstāve Džena Psaki atzīmēja, ka Ķīnas nespēja nosodīt Krieviju "runā par kaut ko citu". ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens iepriekš skaidri brīdinājis, ka Ķīnas nostāšanās Krievijas pusē tai dārgi izmaksās. (Sky News)
Starptautiskā maksājumu sistēma "Paypal" sākusi strādāt Ukrainā, ļaujot veikt interneta pasūtījumus un pārskaitīt līdzekļus, rakstījis Ukrainas medijs "Liga Novini"
Ukrainas vēstnieks Andrejs Melniks asi atbildējis uz Vācijas kanclera Olafa Šolca aicinājumu neapvainot Krievijas iedzīvotājus par kara izraisīšanu, raksta aģentūra "Unian". "Tie ir krievi, ne citplanētiešu piloti, kuri bombardē Ukrainas pilsētas, nogalinot sievietes un bērnus," viņš norādījis.
Krievvalodīgās Harkivas mēra Igora Terehova uzruna pilsētniekiem pēc kārtējās smagu apšaužu un uzlidojumu dienas:"Dārgie varoņi, šodien 22. kara diena. Kara, kuru Krievijas Federācija izvērsa pret Ukrainu. Harkivas pilsēta turas 22 dienas," viņš atzīmēja. Uzrunā viņš pateicās visiem, kuri palīdz noturēt pilsētu, jo īpaši godinot glābēju, kurš gājis bojā, dzēšot ugunsgrēku tirgū, kas izcēlies pēc apšaudes. "Mēs esam kopā! Mēs esam harkivieši! Mēs noteikti uzvarēsim!"https://t.me/kharkivlife/29985
Krievijas prezidents Vladimirs Putins patiesībā nevēlas mieru, paziņojis Itālijas premjerministrs Mario Dragi, pieļaujot sankciju pastiprināšanu. "No Putina puses nav vēlmes izbeigt karu. Tur ir vēlme pēc kara," norādīja Dragi. (Sky News)
Krievija joprojām vēlas lenkt Kijivu un no aizmugures uz fronti pārved vairāk artilēriju, tostarp tālās darbības artilēriju, novērojušas ASV drošības iestādes. "Viņi nepārprotami cenšas, īpaši Kijivas apkaimē, uzlabot savu spēju trāpīt pilsētai no tālienes," paziņojis Pentagona pārstāvis. (CNN)
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens ceturtdien paziņojis, ka piekrīt prezidenta Džo Baidena izteikumiem, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir kara noziedznieks, jo Krievijas spēki Ukrainā turpina uzbrukumus civilajiem rajoniem. Viņš arī norādīja, ka ASV eksperti dokumentē iespējamos kara noziegumus Ukrainā. "Viņi pastiprinājuši bombardēšanu ar mērķi salauzt tautas gribu. Vakar prezidents Baidens teica, ka, viņaprāt, Ukrainā ir pastrādāti kara noziegumi. Personīgi es piekrītu. Tīša mērķēšana uz civiliedzīvotājiem ir kara noziegums," atzīmēja valsts sekretārs. (CNN)
"[Krievijas] prezidenta [Vladimira] Putina neizprovocētā un apkaunojošā kara dēļ miljoni ir spiesti bēgt no savām mājām, turpinās infrastruktūras, slimnīcu, teātru un skolu iznīcināšana," paziņojumā norādīja G7 valstu ārlietu ministri. https://www.delfi.lv/news/arzemes/g7-kara-noziegumus-ukraina-pastradajusie-tiks-saukti-pie-atbildibas.d?id=54160264
Ceturtdienas pievakarē Ukrainas spēki iznīcinājuši Krievijas spēku kolonnu, kas centusies lenkt Izjumu. https://twitter.com/zloy_odessit/status/1504488756459487232
Krievijas spēki nolaupījuši kārtējo vietējā līmeņa vadītāju. Šodien savā birojā sagūstīts un prettiesiski aizvests Veļikoburluckas ciema vecākais Viktors Tereščenko.
Ceturtdien Krievijas smagā artilērija iznīcinājusi vairākas ēkas Kijivas ziemeļu pievārtē Višhorodas apgabala Novi Petrivcos. Apšaudes rezultātā sagrauta viena daudzdzīvokļu ēka un bojātas vairākas blakus esošās ēkas. Krievijas spēki šajā uzbrukumā noslepkavojuši divgadīgu bērnu un vēl četrus cilvēkus savainoja. https://twitter.com/ua_ridna_vilna/status/1504491213629665280
Mariupolē no sagrautās teātra ēkas, kurā bija patvērušies ap 1300 cilvēki, pārsvarā sievietes un bērni, cilvēki drupas novāc un izkļūst saviem spēkiem. Nekādas glābšanas operācijas pilsētā nav iespējamas, atklājis Donetskas apgabala bijušais vadītājs Sergijs Taruta. Pilsētā vairs nefunkcionē nekādi dienesti, turklāt nepārtrauktās artilērijas apšaudes un pilsētā notiekošās kaujas to padara bīstamu.
Francijas prezidents Emanuels Makrons pārvēlēšanas cīņā cita starpā runā par nepieciešamību palielināt ieguldījumus Francijas armijā, kas jau ir Eiropas Savienības spēcīgākais militārais spēks un viena no nedaudzām armijām pasaulē, kas spēj pozicionēt spēkus globāli. "Mums ir jāpalielina ieguldījumi [Bruņotajos spēkos], lai varētu stāties pretī augstas intensitātes karam, kāds var atgriezties mūsu kontinentā," ceturtdien uzsvēra Makrons. (BFM TV)
Krievijas Čečenijas Republikas līderis Ramzans Kadirovs mānījies, izplatot video, kurā šķietami Kijevas tuvumā piedalās operācijas plānošanā, eksperimentā noskaidrojis ukraiņu medijs "Pravda". Žurnālisti, uzdodoties par kolēģiem no Kremļa vadītās "RIA Novosti", čečenu autoritārajam līderim aizsūtījuši raksta uzmetumu pārlasīšanai. Viņš saiti atvēris, kā rezultātā iegūta viņa atrašanās vietas lokācija, kas izrādījusies Čečenijas galvaspilsēta Groznija.
Ukraiņi ziņo arī par panākumiem ielenktās Čerņihivas frontē, kur izdevies trofejā iegūt vienu artilērijas raķešsistēmu "Uragan", bet citu – iznīcināt. Trešdien, 16. martā, Čerņihivā krievu karaspēks ar artilēriju kopumā nogalinājuši 53 cilvēkus. Šorīt savukārt ziņots par kāda 68 gadus veca ASV pilsoņa nāvi Krievijas spēku apšaudes rezultātā, bet ap pulksten 16.30 artilērijas apšaudē nogalināti četri cilvēki, ziņo pilsētas prokurors Sergijs Vasiļina.
https://www.delfi.lv/interaktivie-stasti/karte-ka-pret-krieviju-aizstavas-ukraina-17-marta-aktuala-informacija.d?id=54160166
Ukrainas spēki atguvuši kontroli pār nelielo Posada-Pokrovskes ciemu uz dienvidiem no Mikolaivas Hersonas apgabalā, daļēji iznīcinot un atspiežot Krievijas artilēriju tālāk no pilsētas, kuru Krievijas spēki cenšas lenkt kopš marta sākuma.
Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa intervijā Igaunijas sabiedriskajam radio trešdien atzīmējusi, ka Rietumiem nevajadzētu publiski teikt, ka tie nekādā gadījumā neiejauksies Ukrainā, kā to, piemēram, vairākkārt darījis ASV prezidents Džo Baidens."Par sarkanajām līnijām nav panākta vienošanās. Man nepatīk, ja tiek atklāti pateikts, ka mēs nekādā gadījumā neiejauksimies," sacīja Kallasa, "labākais veids, kā panākt mieru, ir sūtīt skaidru signālu, ka nepieciešamības gadījumā Rietumiem būs jāiejaucas, lai novērstu lielāku katastrofu." Igaunijas prezidente skaidroja, ka līdzšinējā rietumvalstu līderu retorika Putinam var radīt "nesodāmības sajūtu". (Estonian World)
"Es aicinu visus Eiropas Parlamenta deputātus atzīt, ka Putins ir kara noziedznieks, tāpat kā to izdarīja ASV," izteicies Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs. (BBC)
Lēmumā Saeima pauž stingru atbalstu Ukrainai, tās aizstāvjiem un tautai cīņā pret Krievijas uzsākto agresijas karu, apstiprinot Latvijas nelokāmo atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai. https://www.delfi.lv/news/national/politics/saeima-vienbalsiga-balsojuma-aicina-slegt-ukrainas-gaisa-telpu.d?id=54159278
Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušoglu paziņojis, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un Krievijas līderis Vladimirs Putins varētu tikties, ja pastāvēs nosacījumi konflikta atrisināšanai. Uzstājoties kopā ar Čavušoglu preses konferencē Ļvivā, Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba sacīja, ka viņi ir vienojušies koncentrēt savus spēkus uz Putina un Zelenska tikšanās panākšanu. (BBC)
Šveices slepenajās bankās patlaban atrodas līdz pat 213 miljardiem dolāru Krievijas naudas, lēš šīs valsts finanšu nozares asociācija, jo Rietumvalstu piemērotās sankcijas pret Krieviju šobrīd ļauj ekskluzīvi ieskatīties līdz šim nepieejamajās Šveices naudas glabātuvēs. https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/sveices-bankas-noslepta-krievijas-klientu-nauda-aptuveni-213-miljardu-dolaru-apmera.d?id=54159462
Beļģijas karalis Filips un karaliene Matilde nolēmuši uzņemt ukraiņu bēgļus. Beļģijas karaliskās ģimenes pārstāvji britu raidorganizācijai BBC ir apstiprinājuši, ka divas monarhijai piederošas mājas tiks nodotas trim ukraiņu ģimenēm. Viena no mājām atrodas Briselē, bet otra - Valonijā.
Krievijas bruņoto spēku īstenoto noziegumu aculiecinieki aicināti pieteikties, rakstot uz Ukraina@vdd.gov.lv vai zvanot pa diennakts tālruni 67208964 un norādot savu kontaktinformāciju. https://www.delfi.lv/news/national/criminal/latvija-vaks-pieradijums-krievijas-noziegumiem-ukraina-vdd-liecibam-ludz-atsaukties-beglus.d?id=54159346
Arnolds Švarcnegers mikroblogošanas vietnē "Twitter" dalījies ar savām domām par karu Ukrainā un aicinājis uz miermīlīgu konflikta risinājumu. "Jūsu dzīves, ekstremitātes, nākotnes tiek upurētas karam, kuru nosoda visa pasaule." Visu uzrunu varat apskatīt zemāk: https://twitter.com/Schwarzenegger/status/1504426844199669762?cxt=HHwWhMCq8c6P5uApAAAA
Lai arī Uzbekistāna ir cieša Krievijas sadarbības partnere, Taškenta neatbalsta karu Ukrainā, ceturtdien Uzbekistānas ārlietu ministrs Abdulazis Kamilovs paziņojis valsts parlamentam. (The Guardian)
Vācijā ieradušies vairāk nekā 187 000 bēgļu, kas bēg no kara Ukrainā, informējusi Vācijas Iekšlietu ministrija. (CNN)
Izmeklējošās žurnālistikas vietnes "Bellingcat" vadītājs Hristo Grozevs tviterī rakstījis, ka trīs neatkarīgi avoti ziņo, ka FSB aizturējis Krievijas Rosgvardijas (Krievijas iekšējās armijas vienības, kas Ukrainā cietusi milzīgus zaudējumus) priekšnieka vietnieku ģenerāli Romānu Gavrilovu. Aizturēšanas iemesls nav skaidrs, piebilst Grozevs. "Pēc viena avota teiktā, viņu aizturēja FSB militārās pretizlūkošanas nodaļa par "militārās informācijas noplūdi, kas izraisīja cilvēku bojāeju", savukārt divi citi avoti saka, ka [iemesls] esot "nelietderīga degvielas izšķērdēšana"". https://twitter.com/christogrozev/status/1504441427929047041
Veronika Belocerkovska, pazīstama kulinārijas grāmatu autore Krievijā, esot saukta pie atbildības par "Instagram" lietotnē publicētajiem komentāriem. Krievija nesen pieņēmusi likumu, kas aizledz kritizēt Kreivijas iebrukumu Ukrainā - pretējā gadījumā var tikt piemērots sods līdz 15 gadiem cietumā. (Sky News)
Saskaņā ar jaunu ziņojumu karš Ukrainā var samazināt pasaules ekonomikas izaugsmi par vairāk nekā vienu procentpunktu pirmajā gadā pēc iebrukuma. Ekonomiskās attīstības organizācija (OECD) norāda, ka ietekme var izraisīt arī "dziļu recesiju" Krievijā. (BBC)
ASV prezidents Džo Baidens piektdien tiksies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, lai apspriestu Krievijas invāziju Ukrainā un citus jautājumus. (The Guardian)
Vašingtona izskata iespējas palīdzēt Ukrainas bēgļiem satikt savus ģimenes locekļus ASV, ziņojusi raidsabiedrība CNN. ASV iekšienē palielinās spiediens uz Baidena administrāciju, lai tā dara vairāk Ukrainas bēgļu palīdzībai.
Krievijas valsts televīzijas žurnāliste, kura tiešraidē sarīkoja protestu pret karu, britu raidorganizācijai BBC pastāstīja, ka "nevarēja palikt malā". "Es ļoti gribēju parādīt Rietumos dzīvojošajiem, ka krievi ir pret karu. Ne visi krievi ir tādi [kas atbalsta karu]," sacīja Marina Ovjaņņikova. Ovjaņņikova, kurai saskaņā ar Krievijas protestu likumiem tika uzlikts naudas sods 30 000 rubļu (243 eiro) apmērā, sacīja, ka zināja, ka viņa tiks arestēta.
Krievijai vakardien, 16. martā, izdevies samaksāt procentu maksājumu, tādējādi izvairoties no maksātnespējas. https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/krievija-veikusi-procentu-maksajumus-117-miljonu-dolaru-apmera-izvairoties-no-defolta.d?id=54158526
Vācijas kanclers Olafs Šolcs paziņojis, ka NATO neiesaistīsies Ukrainas karā, bažoties, ka šāda rīcība varētu saasināt karu. "Mūsu galvenais pienākums ir aizstāvēt dalībvalstis." (CNN)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nav mainījis savu nostāju, ka Ukrainas starptautiskās robežas ir jāatzīst tādas, kādas tās bija, kad 1991. gadā sabruka Padomju Savienība, sacīja prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs."Viņa [Zelenska] galvenā pozīcija nav mainījusies," nacionālajā televīzijā sacīja Arestovičs. (Al Jazeera)
Rietumi neizdarīja pietiekami daudz, lai apturētu Vladimiru Putinu, argumentējusi Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa. "[Rietumos] bija pārāk daudz pašapmierinātības. Mēs nedarījām pietiekami daudz, lai stātos pretī Vladimiram Putinam, un tagad mēs redzam, ka notiek šie šausminošie noziegumi, kas pārkāpj starptautiskās tiesības," viņa saka. Trasa uzsver, ka Apvienotā Karaliste ir "vadījusi" centienus piegādāt Ukrainai ieročus un noteikt sankcijas pret Krieviju. Viņa norāda, ka vēlas redzēt stingrākas sankcijas pret Krieviju attiecībā uz banku sektoru, kā arī naftu un gāzi. "Ja viņam [Putinam] veiksies Ukrainā, mēs, visticamāk, redzēsim vēl lielākus postījumus visā Austrumeiropā," viņa piebilst. (BBC)
Apvienotā Karaliste uz Poliju nosūtīs raķešu sistēmu "Sky Saber" un 100 karavīrus, paziņojis Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless. (Sky News)
Populārais krievu humorists Maksims Galkins pēc Kremlim netīkamu uzskatu paušanas no Krievijas ir emigrējis. Kopš tika paziņots par sociālā tīkla "Instagram" bloķēšanu Krievijas lietotājiem, arī viņš pārgājis uz "Telegram" vietni. Galkins tajā pasmējies par Krievijas plāniem izveidot "Instagram" analogu "Rossgram". https://www.delfi.lv/izklaide/divaina-pasaule/sensacijas/humorists-galkins-iesmej-par-krievija-toposo-instagram-analogu-rossgram.d?id=54158384
ANO Drošības padome ceturtdien rīkos sanāksmi par humāno situāciju Ukrainā. Aicinājumu rīkot sanāksmi izteikušas vairākas valstis, tostarp ASV, Lielbritānija un Francija. (CNN)
Čerņihivas apgabala vadītājs paziņojis, ka Ukrainas ziemeļu pilsēta “cieš lielus zaudējumus”, jo tā ir pakļauta ilgstošiem Krievijas spēku uzbrukumiem. "Ienaidnieks turpina sistemātiskus artilērijas un gaisa triecienus pret mūsu reģionālo centru, iznīcinot civilo infrastruktūru," rakstīja Vjačeslavs Čauss. (CNN)
Tilts pie Ukrainas-Rumānijas robežas. Robežsargi atstājuši rotaļlietas ukraiņu bērniem, kuri ir spiesti pamest savas mājas Krievijas iebrukuma dēļ. https://twitter.com/franakviacorka/status/1504402981332164610
Krievija noraidījusi ANO Starptautiskās tiesas lēmumu un nepakļaušoties pavēlei izbeigt karadarbību, sakot, ka Rietumu mediji izplatot "drausmīgu dezinformāciju" par konfliktu. (Sky News)
Krievijas zaudējumi kopš invāzijas sākuma. Šie ir Ukrainas publicētie dati, to precizitāti nevaram pārbaudīt. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1504398200324734978
Ceturtdien ir panākta vienošanās par deviņiem evakuācijas ceļiem, kas ved no dažādām Ukrainas pilsētām, tostarp aplenktās dienvidaustrumu pilsētas Mariupoles, paziņoja Ukrainas valdība. Šie koridori ir paredzēti, lai nodrošinātu drošu humānās palīdzības nonākšanu pilsētās un drošu iespēju pamest pilsētas iedzīvotājiem, kuri vēlas doties prom. (CNN)
"Vladimirs Putins cenšas radīt šķelšanos savā valstī, lai atbrīvotos no atbildības par sekām, ko izraisījis iebrukums Ukrainā. Tagad jāgaida un jāskatās, kāda būs šīs runas ietekme uz Krievijas sabiedrību," komentējot agresora Putina uzrunu, kurā viņš cita starpā Rietumiem simpatizējošus krievus raksturojis kā "nodevējus", raksta BBC žurnālists Stīvs Rozenbergs.
Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas mājaslapa tikusi uzlauzta, un tur bijusi publicēta informācija par patieso situāciju Ukrainā. Dažus mirkļus vēlāk mājaslapa kļuvusi nepieejama. https://twitter.com/nexta_tv/status/1504391196491358221/photo/1
"Vispirms ir jāpārtrauc uguns. Tikai pēc tam ir iespējamas sarunas, jo tās nav nekādas sarunas, kad pie deniņiem tiek turēta pistole," norādījis Ledriāns. https://www.delfi.lv/news/arzemes/francijas-arlietu-ministrs-apsudz-krieviju-par-sarunu-imitaciju-ar-ukrainu.d?id=54158238
Krievijas postošajā iebrukumā Ukrainā katru dienu iet bojā arvien vairāk cilvēku, tiek iznīcinātas gan militārās bāzes, gan dzīvojamās ēkas, gan pilsētu centri. Starp izpostītajiem objektiem ir arī sporta infrastruktūra. https://www.delfi.lv/sports/news/futbols/jurija-gagarina-varda-nosauktais-stadions-cernihiva-krievijas-armijas-iznicinats.d?id=54151006
Krievijas vēstniecība Moldovā lūgusi krievus iesūtīt notikumus, kuros krievi tikuši "diskriminēti" vai "bijuši agresijas upuri." Eksperti lēšot, ka Moldova varētu būt Krievijas nākamais mērķis pēc Ukrainas, un, ja krievi Moldovā iesūtīs lūgtos piemērus, to varētu izmantot kā attaisnojumu tālākam iebrukumam. (Sky News) https://twitter.com/MichaelBirdUK/status/1504370877131022338?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1504370877131022338%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-russia-war-latest-news-putin-zelenskyy-peace-talks-nato-live-updates-12541713
Cilvēki, kuri bija patvērušies Mariupoles teātrī, sākuši pamest bombardēto ēku. Vakardien, 16. martā, Krievijas armija bombardējusi teātri, kurā no karadarbības bija patvērušies vairāki simti iedzīvotāju. (CNN)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ikdienas video uzrunā izteicis, ka pasaulei oficiāli jāatzīst, ka Krievija ir kļuvusi par teroristu valsti, kā arī aicinājis Rietumu līderus ieviest lidojuma aizliegumu zonas virs Ukrainas un jaunas sankcijas pret Krieviju. (The Guardian)
Ukrainas spēki kaujā ieguvuši lietojamu kājnieku kaujas mašīnu un prettanku lielgabalu “Rapira”, jo “okupanti apkaunojoši bēga”, teikts armijas Ģenerālštāba paziņojumā. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/274364538209965&show_text=true&width=500
Melitopoles mērs Ivans Fjodorovs, kurš sešas dienas pavadīja okupantu gūstā, bet tad tika atbrīvots apmaiņā pret deviņiem sagūstītiem Krievijas obligātā militārā dienesta karavīriem, ierakstījis pirmo video uzrunu kopš atbrīvošanas. Mērs pateicas iedzīvotājiem, kas viņu atbalstīja un prezidentam Volodimiram Zelenskim par viņa ātru atbrīvošanu. “Esmu pilnīgi drošs par to, ka mēs drīz pacelsim mūsu Ukrainas karogu virs Melitopoles centrālā laukuma. Bet tie, kas to noņēma, pavisam noteikti vairs nedzīvos mūsu brīnišķīgajā pilsētā. Slava Ukrainai!”
Vairāk nekā 1000 sieviešu un bērnu atrodas patvertnē bombardētajā Mariupoles teātrī, sacīja deputāts no šīs Ukrainas dienvidu pilsētas. Okupanti pret teātra ēku vakar veica uzbrukumu, un upuru skaits nav zināms. Deputāts Dmitro Gurins, kura vecāki ir iesprostoti pilsētā, BBC sacīja: "[Teātra] ēka ir sagrauta, mums ir vairāk nekā 1000 sieviešu un bērnu patvertnē, pagrabā." “Pirms dažām minūtēm saņēmām informāciju, ka bumbu patvertnē cilvēki izdzīvoja." "Mēs vēl nezinām par ievainotiem vai nogalinātiem cilvēkiem. Bet izskatās, ka vairums no viņiem ir izdzīvojuši un viss ir kārtībā."
Nevainīgu civiliedzīvotāju bojāeja kopš Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainā tagad ir ikdiena. Ceturtdienas rīts Kijevā – vīrietis pie savas mātes mirstīgajām atliekām. Sieviete gāja bojā, kad daudzstāvu ēkai uzgāzās notriektas Krievijas raķetes atlūzas. (Reuters/Scanpix/LETA)
https://twitter.com/DelfiLV/status/1504380132278026243
Vakardienas uzbrukumā teātrim Mariupolē, kur, domājams, patvērās simtiem civiliedzīvotāju, esot vairāki izdzīvojušie. Patvertne teātra ēkā spējusi izturēt triecienu, sacīja vietējā mēra biroja amatpersona. Tomēr par upuru skaitu jauna informācija nav sniegta. (Sky News)
Krievijas Ārlietu ministrija ziņojusi, ka sarunas ar Ukrainu par militārām, politiskām un humanitārām problēmām turpinās tiešsaitē. Ceturtdien, 17. martā, atsākušās sarunas pēc vakardienas, kad Krievija sacījusi, ka Ukrainas neitralitātes statuss tiekot "nopietni apspriests". (Sky News)
Ukrainas iekšlietu ministra padomnieks Vadims Deņisenko lēs, ka Ukrainā notriekta jau trešdaļa Krievijas kara lidmašīnu. “Saskaņā ar mūsu aprēķiniem, mēs esam notriekuši aptuveni vienu trešdaļu lidmašīnu, kas ir Krievijai. Tas ir, 21 dienas laikā Krievija zaudējusi trešdaļu savu lidmašīnu,” citē aģentūra UNIAN.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzrunājot Vācijas parlamentu, izteicis asu kritiku Reitumiem. Viņš sacīja, ka Krievijas spēkiem pulcējoties pie Ukrainas robežas pirms iebrukuma, Rietumu līderi rīkojās pārāk lēni un nav gājuši pietiekami tālu, lai atturētu Krieviju. "Viss, kas jums rūpēja, bija ekonomika," viņš teica. Tagad Eiropā ir "mūris" starp brīvību un brīvības trūkumu, norādīja Zelenskis. Ukrainas prezidents mudināja Vāciju uzņemties vadošo lomu un izbeigt karu. (Sky News)
Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Polijā no Ukrainas ieradušies vairāk nekā 1,9 miljoni bēgļu, trešdien paziņoja valsts robežsardzes aģentūra. (CNN)
Profesionālo karjeru noslēgušais Ukrainas tenisists Aleksandrs Dolgopolovs pēc šaušanas prasmju apgūšanas devies uz Ukrainas galvaspilsētu Kijivu, lai cīnītos par savas dzimtenes brīvību, sociālajā vietnē "Instagram" paziņoja sportists. https://www.delfi.lv/sports/news/other_kinds/teniss/ukrainas-tenisa-zvaigzne-dolgopolovs-izgajis-apmacibas-un-devies-aizstavet-dzimteni.d?id=54157456
"'Ķīna nekad neuzbruks Ukrainai. Mēs palídzēsim ekonomiski. Šajā situācijā, kurā jūs atrodaties, mēs strādāsim atbildīgi," pirmdien teicis Ķīnas vēstnieks Ukrainā Fans Ziarons. "Ķīna ir draudzīga valsts ukraiņu tautai. Kā vēstnieks, es varu teikt, ka Ķīna vienmēr būs labuma nesējs politiski un ekonomiski Ukrainai." (CNN)
Spānijas varasiestādes Katalonijas ostā Tarragonā aizturējušas milzu jahtu "Crescent", kas pieder Krievijas naftas uzņēmuma "Rosņeftj" ģenerāldirektoram Igoram Sečinam, kurš iekļauts Eiropas Savienības (ES) sankciju sarakstā. (LETA)
Ukrainas pārākums ir slēpņu taktika, kur prasmīgi tiek izmantoti no Rietumiem saņemtie prettanku ieroči, kā arī veiksmīga bezpilota lidaparātu pielietošana, analizē Pudāns. Viņu pašu pārsteidzis, cik vāji iebrucēji izmanto izlūkošanu, ja kolonnas iebrauc slēpņos, par spīti Krievijas izslavētajām elektroniskās karadarbības spējām: “Šoreiz viņi kaut kā neredz ne slēpņus ne bezpilota lidaparātus spēj apturēt.” Par šo un citām pulkveža atziņām skatieties raidījuma “Komandcentrs” ierakstā. https://www.delfi.lv/video/raidijumi/komandcentrs/zemessardzes-pulkvedis-krievijas-ofensivu-kave-dziva-speka-trukums.d?id=54156588
Krievijas valdības mājaslapas tiek pakļautas kiberuzbrukumiem, ziņojusi Maskavas sponsorēta ziņu aģentūra "TASS". Kremļa, aviokompānijas "Aeroflot" un bankas "Sberbank", kā arī citu institūciju mājaslapas piedzīvojušas tehniskas problēmas pēdējo nedēļu laikā. (The Guardian)
Čerņihivas apgabala gubernators ir apstiprinājis, ka vakar pilsētā nogalināti 53 cilvēki. (Sky News)
Polijas ārlietu ministra vietnieks Marcins Pržidačs raidorganizācijai BBC sacījis, ka uzbrukums teātrim Mariupolē, ir vēl viena zīme, ka Vladimira Putina spēki ķeras pie brutālākas taktikas. Pržidačs saka, ka piekrīt ASV prezidenta Džo Baidena raksturojumam par Krievijas līderi kā "kara noziedznieku". (BBC)
ANO Starptautiskā tiesa Hāgā trešdien piespriedusi Krieviju apturēt tās iebrukumu Ukrainā, ņemot vērā, ka tiesa nebija atradusi pierādījumus, lai atbalstītu Krievijas attaisnojumu karam, tostarp apgalvojumu, ka ukraiņi veic genocīdu pret Ukrainā dzīvojošiem krieviem. https://www.delfi.lv/news/arzemes/ano-starptautiska-tiesa-pieprasa-krievijai-apturet-iebrukumu-ukraina.d?id=54156766
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis šodien uzrunās Vācijas parlamenta deputātus. Trešdien Ukrainas līderis sniedza uzrunu ASV Kongresam.
Krievijas iebrukums ir apstājies visās frontēs, ceturtdien ziņojusi Lielbritānijas Aizsardzības ministrija. "Krievijas spēkiem izdevies veikt minimālu virzību uz zemes, jūrā vai gaisā pēdējo dienu laikā un tie turpina ciest smagus zaudējumus." "Ukrainas pretestība paliek tikpat sīva un labi koordinēta. Liela daļa Ukrianas teritorijas, tostarp lielākās pilsētas, paliek ukraiņu kontrolē." https://twitter.com/DefenceHQ/status/1504336242997174274?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1504336242997174274%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theguardian.com%2Fworld%2Flive%2F2022%2Fmar%2F17%2Frussia-ukraine-war-latest-kremlin-anger-after-biden-calls-putin-a-war-criminal-us-to-send-more-military-aid-live
Krievijas raķete trešdien naktī trāpījusi izglītības centrā Merefā, Harkivas apgabalā, ziņojusi Ukrainas valdība. Pagaidām nav zināma sīkāka informācija par cietušajiem. (The Guardian)
Trešdien Krievijas okupētajā Skadovskas pilsētā, karaspēks izmantojis asaru gāzi pret protestētājiem, kuri demonstrējuši pret pilsētas mēra un divu amatpersonu apcietināšanu. Šī ir pirmā reize, kad Krievijas armija izmanto asaru gāzi pret ukraiņiem okupētajās teritorijās kopš iebrukuma sākuma 24. februārī. (CNN)
Vladimirs Putins trešdien televīzijas uzrunā raksturojis Rietumiem simpatizējošus krievus kā "nodevējus"."[Šie cilvēki] nevar dzīvot bez austerēm un dzimumu vienlīdzības," norādot uz to, ka Rietumu vērtības, tostarp LGBTQ tiesības, ir samaitātas. (CNN)
Kijivā aizdegusies daudzstāvu ēka, kurai uzkritušas notriektas Krievijas raķetes atlūzas. Zināms par vienu bojāgājušo un trīs ievainotajiem.
Ķīnas vēstnieks ASV Ciņs Gans dievojas, ka Pekina nav zinājusi par Maskavas plāniem iebrukt Ukrainā, bet, ja būtu zinājusi – mēģinātu iebrukumu novērst. To viņš uzrakstījis “Washington Post” slejā. “Ļaujiet man paskaidrot: apgalvojumi, ka Ķīna zināja, piekrita vai klusējot atbalstīja šo karu, ir tīra dezinformācija. Visi šie paziņojumi kalpo tikai tam, lai noveltu vainu un aplietu Ķīnu ar dubļiem,” raksta vēstnieks. Viņš skaidro, ka Ķīna ir lielākais tirdzniecības partneris kā Krievijai, tā Ukrainai, kā arī lielākā jēlnaftas un dabasgāzes importētāja pasaulē. Krievijas iebrukuma brīdī Ukrainā atradušies vairāk neka seši tūkstoši Ķīnas pilsoņu. “Konflikts starp Krieviju un Ukrainu Ķīnai nenāk par labu. Ja Ķīna zinātu par neizbēgamo krīzi, mēs darītu visu iespējamo, lai to novērstu,” taisnojas vēstnieks. Iepriekš ASV brīdināja, ka Ķīnas saskarsies ar sekām, ja palīdzēs Krievijai karā pret Ukrainu. Pirms tam “Financial Times” ziņoja, ka Krievija lūgusi Ķīnai palīdzību. Pekina un Maskava šīs ziņas noliedza. https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/03/15/china-ambassador-us-where-we-stand-in-ukraine/
Mariupolē neviena ēka nav palikusi neskarta, 80-90% pilsētas ir sagrauta, informē pilsētas mēra vietnieks Sergejs Orlovs. Pilsētā, sākoties ielenkumam, atradušies 350-400 tūkstoši cilvēku. Pieejamu dzeramā ūdens avotu pilsētā ir maz. Privātmājās var izmantot akas, taču citur ļaudis izmantojot pat nefunkcionējošajā apkures sistēmā esošo ūdeni, vāc to no peļķēm, vai kausē sniegu (kamēr bija sniegs), stāsta Orlovs. 13. martā pilsētā bija fiksēti 2358 bojāgājušie, taču tie ir tikai tie, kuru ķermeņi atrasti uz ielām. Cik bojāgājušo vēl ir zem sagrauto ēku drupām – nav zināms. https://forbes.ua/inside/intervyu-mariupol-16032022-4685
Japānas Aizsardzības ministrija ziņo par četriem Krievijas karakuģiem, kas, iespējams, ved karavīrus un kaujas mašīnas uz Ukrainu. Kuģi šķērsojuši Cugaru šaurumu, kas savieno Japāņu jūru ar Kluso okeānu. (CNN) Britu Aizsardzības ministrijas otrdien publiskoja informāciju, ka smago zaudējumu dēļ Krievija uz Ukrainu pārvieto spēkus no Tālajiem Austrumiem, Klusā okeāna flotes un Armēnijas.
Krievijas apšaudēm pakļautajā Mariupolē humānā situācija ir graujoša. Nav ne elektrības, ne apkures, nedarbojas ūdensvads, pilsētai netiek piegādāta pārtika, medikamenti un pirmās nepieciešamības preces. Arī cilvēku evakuācija rit gausi. Ielenkuma sākumā Mariupoli pamest nebija iespējams, bet pēdējās dienās ir panākts zināms progress un pilsētu ir atstājuši vairāk nekā 30 000 civiliedzīvotāju. Ceturtdien 13 autobusi ar aptuveni 300 cilvēkiem izvesti uz Krieviju, ziņo BBC. Ukrainas amatpersonas ziņo, ka pilsētā gājuši bojā vismaz 2400 civiliedzīvotāju.
“Facebook” māteskompānija “Meta” trešdien atklājusi un izdzēsusi dziļviltojuma tehnoloģiju (“deep fake”) video, kurā viltota Volodimira Zelenska uzruna. Šajā video Zelenskis aicinājis ukraiņus nolikt ieročus, taču viltojums bijis nekvalitatīvs un viegli atklājams. Zelenskis jau trešdien paziņoja, ka tiek izplatītas viltus ziņas un ka viņš nekad nav aicinājis Ukrainu nolikt ieročus, bet mudina to darīt okupantu karavīriem.
Naktī notikušā video uzrunā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Krieviju nodēvēja par “valsti teroristi”: “Pasaulei ir oficiāli jāatzīst, ka Krievija ir kļuvusi par valsti teroristi.” (BBC)
ASV trešdien pasludinātās militārās palīdzības programmas ietvaros uz Ukrainu sūtīs 100 tā saucamos “kamikadze dronus”, atsaucoties uz saviem avotiem ASV valdībā, ziņo aģentūra AP. Tā esot mugursomā nēsājama ieroču sistēma “Switchblade 300”, kas paredzēta precīziem triecieniem pa pretinieka dzīvo spēku. Sistēma saglabā savu precizitāti kilometriem lielā attālumā. Kā tas darbojas – vairāk video.
Trešdien ziņots, ka Ukrainai ir izdevies atbrīvot iepriekš okupantu nolaupīto Melitopoles mēru Ivanu Fjodorovu. Viņš gūstā atradās vairāk nekā piecas dienas. Izrādās, atbrīvošana panākta, samainot viņu pret deviņiem sagūstītiem Krievijas karavīriem, atklāja Ukrainas prezidenta preses sekretārs. Gūstekņi bijuši 18 – 19 gadus veci obligātā dienesta karavīri. (BBC)
Satelīta attēli atklāj arvien jaunus postījumus Ukrainas pilsētās. Attēlā privātmāju rajons Čerņihivā. (EPA/Scanpix/LETA
Mariupolē trešdien sabombardētajā teātrī esošo cilvēku liktenis pagaidām nav skaidrs. Tiek lēsts, ka apšaudes brīdī tur bijuši ap 1200 cilvēku.
Par svarīgāko līdz šim: Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā. ASV prezidents Džo Baidens Kremļa saimnieku Vladimiru Putinu nosauca par “kara noziedznieku” un sola 800 miljonu dolāru vērtu militāro palīdzību Ukrainai. Kremlis Baidena izteikumus nodēvēja par “nepieņemamu un nepiedodamu retoriku”. Aplenktajā un apšaudēs jau tā smagi cietušajā Mariupolē trešdien bombardēts teātris, kura slēpās ap 1000 cilvēku. Čerņihivā Krievijas apšaudē nogalināti 13 cilvēki, kas stāvēja rindā pēc maizes. Video uzrunā ASV Kongresam Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis atkārtoti aicināja noteikt lidojuma aizlieguma zonu virs Ukrainas un pieprasīja vēl plašākas ekonomiskās sankcijas pret Krieviju. Lielbritānijas izlūkošana secina, ka Krievija izmanto vecākus un mazāk precīzus ieročus, kas ir mazāk militāri efektīvi un, visticamāk, nodarīs kaitējumu mierīgajiem iedzīvotājiem. Ukrainas prezidenta padomnieks apgalvo, ka Ukrainas armija sāk pretuzbrukumus okupantiem vairākos virzienos.
Labrīt, cienījamie lasītāji! Turpinām sekot notikumiem Ukrainā. Par to, kas notika vakar, varat lasīt teksta tiešraidē šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/zelenskis-uzruna-asv-kongresam-vai-debesu-slegsana-virs-ukrainas-cilveku-glabsanai-ir-par-daudz-prasits-teksta-tiesraide.d?id=54153736

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form