Eiropas Komisija (EK) pirmdien aicināja Eiropas Savienību (ES) izdarīt spiedienu, lai aizliegums starptautiskajai tirdzniecībai ar Atlantijas zilajām tunzivīm stātos spēkā nākamā gada laikā, informē EK pārstāvniecība Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Komisija ir ļoti nobažījusies, ka Atlantijas zilo tunzivju pārzveja, ko galvenokārt izraisa starptautiskā tirdzniecība, būtiski apdraud šīs zivju sugas krājumus.

Priekšlikums tiks apspriests ar dalībvalstīm, lai sagatavotu ES kopējo nostāju nākamajā sanāksmē, kas veltīta Konvencijai par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES) un kas no 2010. gada 13. līdz 25. martam norisināsies Dohā (Katarā).

Komisija ir ļoti nobažījusies par Atlantijas zilo tunzivju slikto aizsardzības statusu un atzīst, ka pieprasījuma galvenais veicinātājs ir starptautiskā tirdzniecība.

Lai gan šīs situācijas atrisināšanai Starptautiskā Atlantijas tunzivju saglabāšanas komisija (ICCAT) kopš 2006. gada ir veikusi virkni pasākumu, Komisija, balstoties uz jaunākajiem pieejamajiem zinātniskajiem datiem, uzskata, ka Atlantijas zilā tunzivs ir jāiekļauj CITES I pielikumā.

CITES I pielikumā ir sugas, kurām draud izmiršana un kuru tirdzniecība ir īpaši stingri jāreglamentē un jāatļauj tikai izņēmuma gadījumos. Zilās tunzivs iekļaušana I pielikumā nozīmētu aizliegumu starptautiskai tirdzniecībai ar šo zivju sugu.

Tomēr Komisija ierosina, ka iekļaušanai I pielikumā nevajadzētu stāties spēkā nekavējoties. CITES sanāksme Dohā norādītu, ka 12 mēnešu laikā par iekļaušanas stāšanos spēkā būtu jāizlemj CITES pastāvīgajai komitejai. Pastāvīgajai komitejai 2010. gada novembra sanāksmē savs lēmums būs jāpamato ar jaunāko pieejamo zinātnisko informāciju par to, kādā stāvoklī ir krājumi, un jānovērtē ICCAT pieņemto pasākumu piemērotība.

Ja aizliegums stāsies spēkā, Komisija gādās par to, lai amatierzvejas uzņēmumiem būtu atļauts apgādāt ES tirgu ar zivīm, kuru nozveja veikta dalībvalstu iekšzemes ūdeņos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form