Uz saturu
Foto: DELFI

DELFI ar projektu ‘Atmaskots’ iesaistās cīņā pret dezinformāciju

Maija sākumā pie lasītājiem ceļu sāk jauns DELFI projekts “Atmaskots”, kas veidots sadarbībā ar Austrumeiropas politikas pētījumu centru. Tajā varēs lasīt un klausīties atmaskojošus materiālus par dezinformāciju, kas apzināti tiek izplatīta Latvijai naidīgos medijos un sociālajos tīklos, aicinot arī lasītājus nebūt vienaldzīgiem un ziņot.

Projekts “Atmaskots” ir loģisks sadarbības turpinājums ar Austrumeiropas politikas pētījumu centru (APPC), kura analītiskie materiāli par dezinformāciju portālā DELFI lasāmi kopš 2016. gada. Tajos tirzāti Kremļa rupora gan medijos Krievijā, gan Latvijā paustie maldi par Latviju, atklājot izplatītākos propagandas paņēmienus un kanālus, ar kuru palīdzību tiek sēts naids un šķelta sabiedrība.

Vairāk nekā pirms gada šāds projekts “Demaskouk” (“Atmaskots”) tika uzsākts Lietuvas DELFI, un šopavasar nu tam pievienojas arī Latvijas un Igaunijas portālu kolēģi. Latvijas redakcijā “Atmaskots” sadaļu koordinēs ārzemju ziņu žurnālists Ansis Īvāns, kurš specializējies starptautiskās politikas, “karsto punktu” un drošības jautājumos. Viņš vairākkārt veidojis reportāžas no Ukrainas, ziņojis no Afganistānas un Izraēlas, bet par rakstu sēriju no karadarbības zonas Donbasā 2016. gadā tika nominēts Latvijas Žurnālistu asociācijas izcilības balvai.

Savukārt sadaļas vizuālo identitāti veidojis DELFI dizainers un mākslinieks Oskars Dreģis. Tajā redzams Tālavas taurētājs – drošsirdīgais ziņotājs no Rūdolfa Blaumaņa daiļdarba, kurš pamanīja tuvojošos naidnieku un izglāba savus tautiešus.

Lasītāji jau būs pamanījuši, ka aprīļa vidū iesaistījāmies arī starptautiskajā faktu pārbaudes tīklā IFCN un reizi nedēļā publicējam rakstus, kuros atmaskojam sociālajā tīklā “Facebook” klejojošas melīgas ziņas. Abas šīs jaunās iniciatīvas palīdzēs gan Latvijas sabiedrībai būt gudrākai un atpazīt melus, gan DELFI misijai – rūpēties par spriestspējīgu sabiedrību.

DELFI galvenais redaktors Ingus Bērziņš

Sadaļā “Atmaskots” reizi nedēļā būs pieejami APPC pētnieku veidoti materiāli un podkāsti gan par aktuālajām Krievijas propagandas sazvērestībām un manipulācijas metodēm, gan par lasītāju iesūtītiem novērojumiem publiskajā telpā par konkrētiem dezinformācijas gadījumiem.

APPC ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir dot ieguldījumu Latvijas ārpolitikas attīstībā, stiprinot Latvijas ekspertīzi par Krievijas dažādajām ārpolitikas izpausmēm. Līdz šim centra pētnieki, sadarbojoties ar kolēģiem Igaunijā, Lietuvā, Moldovā, Gruzijā, Ukrainā un citās valstīs, veltījuši uzmanību Krievijas reģionālajai ārpolitikai, tās attiecībām ar Baltijas valstīm un Eiropas Savienību, īpaši pievēršoties tās “maigās varas” mehānismu izpētei.

Pirmo "Atmaskots" sērijas rakstu var lasīt šeit

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.