Uz saturu

Lielo ideju mazā laboratorija – viena traka ar datu apstrādi apsēsta sestdiena

Agrā 5. marta rītā ap 50 datu apstrādes entuziastu – programmētāji, žurnālisti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, vienkārši sociāli aktīvi cilvēki – pulcējās slavenā Latvijas uzņēmuma "Infogr.am" telpās, lai piedalītos "Datu skola", "Open Data Latvia" un DELFI organizētajā pasākumā ar jocīgo nosaukumu "Hakatons".

Dalībnieki sadalījās grupās un strādāja ar dažādām datu bāzēm, lai mēģinātu atbildēt uz interesantiem jautājumiem, ko apkopota un savstarpēji salīdzināta statistika liecina par veselības aprūpes, korupcijas, reģionālās attīstības, nekustamā īpašuma tirgus un citām jomām Latvijā.

Hakatons (no vārdiem "hakeris" un "maratons") ir pasaulē plašu popularitāti guvis pasākums, kura laikā tiek mēģināts kaut ko "uzprogrammēt". Šajā gadījumā – no milzīga apjoma datiem korekti izvilkt atbildes uz sabiedrībai svarīgiem jautājumiem. Hakatona sākumā tie, kam ir idejas, ko pētīt, tās pastāsta publiski, un tie datu apstrādes speciālisti, kuriem ir iemaņas, kā šīs idejas realizēt, piesakās tajā komandā, kuras ideja viņiem katram šķiet simpātiskākā.

DELFI žurnālisti piedalījās ar veselām piecām idejām – tostarp par to, kā nekustamā īpašuma tirgu iespaido likumu izmaiņas par termiņuzturēšanās atļaujām, par to, kāda ir ārzonās reģistrētu uzņēmumu ietekme uz Latvijas tautsaimniecību, un citas.

Skaidrs, ka ne jau DELFI ir vienīgie, kam rūp jauno tehnoloģiju izmantošana analītiskas žurnālistikas vajadzībām. Hakatonā piedalījās arī mūsu kolēģi no laikraksta "Diena", žurnāla "Ir", "Re:Baltica" un citiem medijiem. Lielākā daļa mūsu nozarē saprot, ka, jo mēs saviem lasītājiem vēstīsim padziļinātāku informāciju, jo sabiedrība būs zinošāka un gudrāka savos lēmumos. Ne velti DELFI sauklis skan "Lai spriestu, jāzina!"

Komandas sāka savu darbu. Priekšā milzu datu bāzes ar tūkstošiem ierakstu. Vesela aizraujoša, neatklāta pasaule. Kā uzdot pareizu jautājumu datiem, lai varētu apstiprināt vai apgāzt dažādas interesantas hipotēzes, kas radušās žurnālistu galvās – piemēram, ka zemāka dzimstība ir tajos novados, kur mazāka uzņēmējdarbība. Vai ka mazāk ceļa satiksmes negadījumu tur, kur biežāk labo šosejas…

Pulksten vienos visi uz mirkli atraujas no iesāktās datu analizēšanas, lai cienātos ar DELFI sarūpētajām picām. Un atkal uz priekšu! Tikai vēlā vakarā visas komandas vēsta par saviem rezultātiem. Skaidrs, ka paveicamie uzdevumi bijuši darbietilpīgi un skaļi potenciālie ziņu virsraksti vēl nav radušies. Tāpēc komandas vienojas darbus turpināt arī ārpus "hakatona", un tuvākajās nedēļās, iespējams, vairākos medijos redzēsim publikācijas, kuras būs balstītas uz "hakatonā" iesākto datu apstrādi, kas vēlāk noslīpēta.

Neviens no pasākuma dalībniekiem par šādi pavadīto sestdienu nesūdzas un neprasa algu. Tas tiek darīts tāpēc, ka cilvēkiem patīk brīvo laiku veltīt sabiedriski nozīmīgām problēmām, vienlaikus trenējot un attīstot paša prāta spējas.

Pēc pasākuma vienojamies, ka par "hakatonā" sadarīto informēsim plašāku sabiedrisko organizāciju pārstāvju loku, pašvaldības, valsts iestādes – visus, kuriem varētu šķist noderīgi pielietot datu apstrādes idejas dzīvē. Un kāpēc gan lai nesanāktu tā, ka 5. marta pasākumā dzima kāda ideja, kas ar laiku palīdzēs izmainīt kādu likumu vai sabiedrisko domu, jo ar datiem tiks kaut kas pierādīts, un beigu beigās Latvija kļūtu labāka vieta, kur dzīvot!

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.