Pasniegtas Pētera Grestes vārda brīvības balvas – atzinību gūst arī projekts 'Krātiņš'

6. novembrī Rīgas Ekonomikas augstskolā ("SSE Rīga") pasniegta ikgadējā Pētera Grestes vārda brīvības balva. To saņēma trīs mediju projekti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kas, pēc žūrijas domām, aizvadītā gada laikā devuši vislielāko ieguldījumu vārda brīvības aizsardzībā un žurnālistikas attīstībā. Viens no trim Latvijas nominantiem bija "Rus.Delfi.lv" projekts "Клетка"/"Krātiņš", ko veidojušas žurnālistes Olga Petrova un Diāna Čučkova.

No Latvijas izvirzītajiem kandidātiem balvu saņēma pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica", kas pēdējo gadu laikā ir paveicis lielu darbu sabiedrības labā, norādīja organizatori. "Re:Baltica" savās publikācijās pievēršas korupcijai, naudas atmazgāšanai, krievu izlūku darbam Baltijā, problēmām veselības aprūpē utt. Trešais balvas nominants no Latvijas bija Latvijas radio žurnāliste Vita Anstrate, kas veidoja plašu rezonansi izraisījušo reportāžu sēriju "Sistēmas bērni" – par situāciju Latvijas bērnunamos.

Attēlā: žūrijas priekšsēdētājs Pēteris Greste. Foto: "SSE Riga"

Projekts "Krātiņš" (oriģinālā – "Клетка") ir rakstu sērija par mātēm, kas kopā ar maziem bērniem atrodas Iļģuciema sieviešu cietumā. Projektu veidoja Olga Petrova, Diāna Čučkova, Māris Morkāns, Juris Teivāns, Natālija Šindikova, Diāna Hakova, Karīna Ļašuka, Līgija Ciekure un Egita Pandare.

Diānas Čučkovas un Olgas Petrovas reportāžas un intervijas saistīja desmitiem tūkstošu lasītāju uzmanību, projekts "Krātiņš" ir visvairāk lasītais DELFI projekts gan krievu, gan latviešu valodā. Tas nozīmē, ka gan ar projekta tēmu, gan formātu un vizuālo noformējumu trāpījām tieši mērķī. Žurnālistam vienmēr vissvarīgākais ir prast izstāstīt, parādīt personāža iekšējo pasauli un apstākļus, kuros viņš atrodas. Šajā ziņā arī 2018. gadā nekas nav mainījies. Tas nozīmē, ka labai žurnālistikai joprojām ir liela nākotne. Rus.Delfi.lv galvenais redaktors Anatolijs Golubovs

No Igaunijas projektiem balvu saņēma laikraksta "Eesti Päevaleht" žurnāliste Kadrija Ibrusa, kas veidoja rakstu sēriju par veselības aprūpes problēmām Igaunijā. Balvai nominēts bija arī feminisma jautājumiem un sieviešu tiesībām veltītais tiešsaistes projekts "Feministreerium.ee", kā arī kinokritiķis Kārels Kūrmā – platformas "DocPoint Festival" izveidotājs.

No Lietuvas nominantiem balvu saņēma lietuviešu žurnālistu biedrība – par kopīgo cīņu pret valdības virzītajiem informācijas piekļuves ierobežojumiem. Balvai nominēts bija arī pētnieciskais žurnālists Mihails Maglovs, kā arī sabiedriskā organizācija "Cilvēktiesību monitoringa institūts" (Human Rights Monitoring Institute).

Ikgadējā Grestes vārda brīvības balva Baltijā tiek pasniegta ar fonda "Anne-Marie and Gustaf Ander Foundation", Zviedrijas vēstniecības Latvijā un Igaunijā, Somijas vēstniecības Latvijā, Austrālijas vēstniecības Zviedrijā, Ziemeļvalstu ministru padomes Latvijā un UNESCO atbalstu. Žūrijas priekšsēdētājs ir latviešu izcelsmes žurnālists no Austrālijas Pēteris Greste. Savulaik viņš strādāja televīzijā "Al Jazeera" Ēģiptē, tika arestēts un turēts ieslodzījumā 400 dienas.

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.