Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Veikala ‘Burka’ dibinātāja: tērējot gudri, ik mēnesi var ietaupīt 30%

Zaļās domāšanas un dzīvesveida piekritēja un beziepakojuma veikala “Burka” dibinātāja Marija Sološenko uzskata, ka vārdu savienojums “bezatkritumu dzīvesveids” daudzus baida, jo dzīvot pavisam bez atkritumiem ir utopija. Tomēr mēs visi esam ceļā uz atkritumu samazināšanu.   

Viņa ir pārliecinājusies, ka ceļš uz dabai draudzīgāku un ilgtspējīgāku dzīvesveidu nav neiespējams un grūts. Tā pamatā ir plānošana, kas pēc tam vainagojas ar ikmēneša tēriņu ietaupījumu vismaz 30% apmērā.

Marija ieguvusi bakalaura grādu uzņēmējdarbībā un maģistra grādu finanšu vadībā. Viņa savu profesionālo karjeru veido Valsts kontrolē, kur ir starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja. Tomēr, esot bērna kopšanas atvaļinājumā, viņa apjauta, ka savu pārliecību par bezatkritumu dzīvesveidu var nest tālāk, un izveidoja beziepakojuma veikalu “Burka”. Marija atklāj, ka viņai pirmais spilgtais atskārsmes brīdis par milzīgo atkritumu apjomu, kas nonāk dabā, bijis 2015. gadā, kad mēnesi pavadījusi Indijā. Tur viņa pirmoreiz apjauta, ka atkritumi, nonākot tvertnē, tikai sāk savu dzīvi. Otrais pagrieziena punkts bija brīdis, kad viņa no lielveikala pasūtīja pārtiku uz mājām. Saliekot visus produktus savās burciņās un trauciņos, tika piekrāmēta pilna atkritumu kaste ar nevajadzīgiem iepakojumiem, un viņa atskārta, ka izmet ne tikai atkritumus, bet arī savu naudu.

Spilgtākās atziņas:


Projekts ''Dzīvo gudrāk!''

Kā dzīvot labāk? Universāla atbilde uz šo jautājumu nav iespējama. Ikdienā mēs pieņemam dažādus lēmumus, kas ietekmē mūsu dzīves kvalitāti. Ir veiksmes un vilšanās, bet meklējumi turpinās. Interviju sērija “Dzīvo gudrāk!” ar dažādiem viedokļiem, pieredzes stāstiem un gluži praktiskiem padomiem aicina aizdomāties par naudas vērtību un gūt zināšanas savas dzīves kvalitātes uzlabošanai. Domāt plašāk un raudzīties tālāk.

  • Zaļā domāšana ir apzināta rīcība un pirkumi. Tas nozīmē domāt līdzi savas izvēles un rīcības sekām, pirkt tikai tās lietas, kuras mums patiesi ir nepieciešamas, nevis tuvākajā laikā nonāks atkritumos.

  • Zaļā domāšana ir ciešā saistībā ar naudas taupīšanu, un apmēram 30% no izdevumiem ik mēnesi ir iespējams ietaupīt, ja tiek pārskatīti paradumi un tērēts gudrāk.

  • Nav nepieciešams pilns drēbju skapis un daudz jaunu lietu – tas mūs nepadara laimīgākus. Vismaz mani ne. Turklāt ne vienmēr ir jāpērk jaunas lietas, jo to labošana palīdz izvairīties no tēriņiem, kā arī saudzēt dabu, neradot atkritumus.

  • Manas paradumu maiņas atslēga ir plānošana, un es jau daudzus gadus veidoju iepirkumu sarakstus, kas palīdz izvairīties no liekiem tēriņiem, un mēneša beigās es varu palikt plusā, nevis mīnusā.

  • Es nedzīvoju tikai šodienai, iztērējot visus pieejamos līdzekļus. Tēriņus plānoju un atlieku naudu neparedzētiem gadījumiem.

  • Mana dzīve ir pierādījusi, ka mēs neesam tikai maza skrūvīte lielā mehānismā, kas neko nevar ietekmēt un mainīt.

  • Atsakoties no liekiem pirkumiem, var ievērojami ietaupīt finanšu līdzekļus, kurus daudz lietderīgāk ir izlietot emociju iegādei, piemēram, aiziet uz kādu teātra izrādi vai aizbraukt ceļojumā. Patīkamās emocijas ar jums būs kopā visu mūžu. 

Projekta ''Dzīvo gudrāk!'' veidotāji: saturs – Linda Zalāne, video un foto – Miks Siliņš un Patriks Pauls Briķis, un Kārlis Dambrāns, dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Ivo Dobrājs, projekta vadītājas – Kristīne Melne, Žanete Zīlīte, Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.