Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Zīmola ‘Mini Mode’ īpašniece: Bērnam ir jāiemāca gan krāt, gan apdomīgi tērēt

Bērnu apģērbu zīmola “Mini Mode” īpašniece Kristīne Līpiņa ir pārliecināta, ka vecāku uzdevums ir bērnam jau no mazotnes sākt mācīt, kā veidojas attiecības ar naudu, kādēļ ir jāstrādā un kā ir iespējams sakrāt, lai nebūtu jāaizņemas, jo tā, viņasprāt, ir pirmā zīme, ka cilvēks dzīvo pāri saviem līdzekļiem. Viņasprāt, finanšu pratībā vaļa jāļauj racionalitātei, nevis emocionalitātei.

Kristīne savu zīmolu izveidoja pirms 17 gadiem, un pa šo laiku viņa ir guvusi ne vienu vien mācību un uzkrājusi uzņēmējdarbības pieredzes bagāžu. Kristīne ar padomiem nebārstās un tos savai nu jau pieaugušajai meitai Tīnai dod tikai tad, kad viņa pēc tiem jautā, jo tas nozīmē, ka ir radusies interese izprast lietu kārtību, piemēram, par to, kā veidot grāmatvedību vai ar ko atšķiras pašnodarbinātas personas no autoratlīdzības saņēmējiem. 

Spilgtākās atziņas:


Projekts ''Dzīvo gudrāk!''

Kā dzīvot labāk? Universāla atbilde uz šo jautājumu nav iespējama. Ikdienā mēs pieņemam dažādus lēmumus, kas ietekmē mūsu dzīves kvalitāti. Ir veiksmes un vilšanās, bet meklējumi turpinās. Interviju sērija “Dzīvo gudrāk!” ar dažādiem viedokļiem, pieredzes stāstiem un gluži praktiskiem padomiem aicina aizdomāties par naudas vērtību un gūt zināšanas savas dzīves kvalitātes uzlabošanai. Domāt plašāk un raudzīties tālāk.

  • Vecākiem ir bērnam jāstāsta, ka piens ledusskapī tāpat vien nerodas, un jāpaskaidro, kāpēc viņi iet uz darbu. Ne tikai ar vecāku piemēru, bet arī izteiktajiem vārdiem bērns iegūst zināšanas, kas viņam palīdzēs turpmākajā dzīvē.

  • Par naudu ir vērts runāt brīdī, kad bērns to dzird un spēj uztvert.

  • Naudas tērēšanā un taupīšanā teorijai, praksei un personīgajam piemēram ir jāsakrīt. Vecākiem ir jārāda bērniem savs personīgais piemērs visas dzīves laikā.

  • Es nāku no ģimenes, kas nebija ļoti turīga. Mani vecāki dzīvoja no algas līdz algai un krāja naudu, lai varētu atļauties kaut ko vairāk. Viņi man bija labs piemērs, kā var sakrāt no salīdzinoši nelielas algas, rēķinot, kur tērēt un kur ne, un es caur vecāku piemēru sapratu, kā kas rodas un kāda ir naudas vērtība.

  • Dzīves laikā iemācīties krāt var, bet liela nozīme ir iedzimtības faktoram. Es varu ļoti viegli sakrāt naudu, un man to ir grūtāk iztērēt. Man šķiet, ka manai meitai tas ir iedzimts no manis, man nav bijis vajadzības ar viņu runāt par to, kā sakrāt naudu. Drīzāk es esmu viņu iedrošinājusi kaut ko iztērēt vairāk, jo ir arī jādzīvo un jābauda.

  • Skaidrs, ka nauda ir jānopelna, un to, ka vecāki iet uz darbu, lai pelnītu naudu, zina katrs bērns. Tomēr es meitai neesmu maksājusi par ikdienas mājas darbu veikšanu, jo dzīvot ģimenē nozīmē savstarpēju sadarbību – mēs viens otram palīdzam.

  • Ne visiem bērniem izdodas piespiest sevi mācību ziņā izdarīt maksimāli daudz, līdz ar to kā laba motivācija viņiem kalpo papildu kabatas nauda, kuru piešķir vecāki.

  • Ir lietas, kuras nevajag rēķināt tikai naudā, tādas, kas nāk no labas sirds. Tomēr jādomā līdzi, lai mēs nepaliekam par objektiem, kurus cilvēki sāk izmantot, tāpēc ka mums ir pārāk laba sirds. Jāsaglabā veselais saprāts, un, galvenais, jādomā līdz un jāanalizē katra situācija.

  • Vajadzētu dzīvot tā, lai nevajadzētu aizņemies naudu, jo tas nozīmē jau dziļāku problēmu – ka neesi kaut ko sarēķinājis, ka tu dzīvo pāri saviem līdzekļiem. Ja atteiksies no kādām lietām, dažus mēnešus varbūt nāksies dzīvot diskomfortā un kaut kam nepietiks naudas, bet pēc tam jau viss atrisināsies.

  • Naudas aizņemšanās ir kā apburtais loks, jo, kad saņemsi algu, nāksies atdot parādus. Manuprāt, galvenais ir iemācīties dzīvot tā, lai nevajadzētu aizņemties, jo tā ir problēma, kas ir jārisina.

Projekta ''Dzīvo gudrāk!'' veidotāji: saturs – Linda Zalāne, video un foto – Miks Siliņš un Patriks Pauls Briķis, un Kārlis Dambrāns, dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Ivo Dobrājs, projekta vadītājas – Kristīne Melne, Žanete Zīlīte, Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.