Bērns un nauda – cik lielu brīvību dot?
Foto: Publicitātes attēli

Pavisam drīz noslēgsies mācību gads un sāksies bērnu ilgi gaidītais vasaras brīvlaiks. Vasara ir laiks, kad daudzi bērni uzsāk savas pirmās darba gaitas vai uz ilgāku laiku dodas prom no mājām, piemēram, ceļojumā, uz nometni, ciemos pie vecvecākiem uz citu pilsētu vai tml. Tas nozīmē ne vien lielāku patstāvību, bet arī atbildību par savu kabatas naudu un tās izmantošanu. Vecākiem aktuāls kļūst gan kabatas naudas apmērs, gan iespēja to vajadzības gadījumā papildināt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai uzzinātu, vai bērniem vecumā no 7 līdz 18 gadiem ir nepieciešama norēķinu karte, lai tie mācītos rīkoties ar savu naudu, maijā portālos e-klase.lv un draugiem.lv DNB banka veica aptauju, kurā piedalījās 27 144 respondenti - to vidū gan vecāki, gan bērni vecumā no 15 līdz 18 gadiem. 51% aptaujāto vecāku atbildēja, ka īpaši aktuāla norēķinu karte bērnam kļūst no 15 gadu vecuma, kas visticamāk skaidrojams ar to, ka liela daļa bērnu vasarās izvēlas strādāt.

Vasaras darbs

Iespējams, ka vecākus tas pārsteidz, taču mūsdienās bērni jau diezgan agri izrāda vēlmi strādāt, būt patstāvīgiem un uzņemties atbildību. Sākoties vasarai, liela daļa bērnu meklē iespēju strādāt un nopelnīt pašiem savu naudu. Vasaras darbs nozīmē ne vien lielāku patstāvību un atbildību, bet arī savu finanšu plānošanas apguvi un izpratni par to, ka nauda tik tiešām neaug kokos. Lai iegūtu kārotās lietas, ir jāstrādā. Taču nopelnīto var viegli un ātri iztērēt, tāpēc vispareizāk ir plānot savus tēriņus. Bankas norēķinu kartes un internetbankas lietošana var būt labs instruments, lai gan bērns, gan vecāki sekotu līdzi bērna finansēm.

Finanšu drošība prombūtnes laikā

Vasara ir arī laiks, kad daudzi bērni dodas uz nometni, ceļojumā vai ciemos pie vecvecākiem uz citu pilsētu. Prombūtnes laikā vecākiem ir grūti kontrolēt bērna finanses. Ko darīt, ja bērnam pēkšņi vajadzīga lielāka naudas summa, nekā iedots līdzi vai arī bērns naudu ir pazaudējis, vai tā ir nozagta? Kā liecina aptaujas rezultāti, ne tikai vecāki uztraucas par bērnu finanšu drošību, bet arī 15% aptaujāto bērnu naudu kartē ir novērtējuši kā drošāku nekā skaidro naudu. Šādi bērniem nav jābaidās, pat ja uzticēta ir lielāka naudas summa. Nauda ir drošībā - kontā, kā arī vajadzības gadījumā vecākiem jebkurā brīdī ir iespējams to papildināt, veicot pārskaitījumu.

Bērna patstāvība

Lai nākotnē bērns pieņemtu pareizus finanšu lēmumus un mācētu plānot savu budžetu, stabili pamati jāieliek jau bērnībā, mācot bērnam krāt un sekot līdzi saviem tēriņiem. 20% aptaujāto vecāku un 21% bērnu novērtēja, ka norēķinu karte bērnam ir lieliska iespēja kļūt patstāvīgākam un mācīties pārvaldīt savu naudu. Tāpat uz pusi vairāk bērnu nekā vecāku uzskata, ka savs bankas konts un norēķinu karte ir labs veids, kā sakrāt naudu kādam lielākam pirkumam. Norēķinu konts bērnam var kalpot kā alternatīva krājkasītei, turklāt naudu tajā var ieskaitīt arī labvēļi - vecāki, radinieki vai draugi. Varbūt tieši šī ir laba ideja un alternatīva dāvanai izlaidumā vai dzimšanas dienā?

DNB bankas pieredze rāda, ka Latvijā vecāki savus bērnus pie finanšu pārvaldības pamatiem radina savlaicīgi, pirmo kabatas naudu izsniedzot jau sākumskolas vecumā. Tāpēc DNB bankā bērni var saņemt savu maksājumu karti jau no 7 gadu vecuma un mācīties patstāvīgi rīkoties ar savu naudu, pat lietojot internetbanku.

Ja izlemsiet, ka Jūsu bērnam ir nepieciešama DNB norēķinu karte, visizdevīgāk Jums būs noformēt Ģimenes komplektu. Ģimenes programmas piedāvājumā ir apvienoti dažādi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi, un visai ģimenei tie ir pieejami par īpašu noformēšanas maksu. Turklāt esošo DNB klientu ģimenes var pieteikties Ģimenes komplektam bez noformēšanas maksas.

Uzzināt vairāk par Ģimenes komplektu un pieteikties bērna norēķinu kartes saņemšanai varat šeit.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form