Pagājušajā mēnesī Valsts policijas (VP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas likumsargi par viltus ziņas izplatīšanu, kā rezultātā tika traucēts Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) darbs, aizturēja kādu sievieti. Viņa šī gada sākumā sociālajos medijos izplatīja viltus informāciju, apgalvojot, ka jebkuram iedzīvotājam, ierodoties NVA un aizpildot anketu, ir iespēja saņemt 130 eiro. Tādējādi tika radīta sabiedriskā rezonanse un traucēts iestādes darbs, portālu "Delfi" informēja VP pārstāve Gita Gžibovska.

Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess.

Pamatojoties uz NVA iesniegumu policijā, tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231. panta pirmās daļas ˗ par huligāniskām darbībām, kas tika konstatētas 2021. gada janvārī, proti, par rupju sabiedriskās kārtības traucēšanas faktu, kas izpaudās NVA darba traucēšanā.

Tika konstatēts, ka sociālajos medijos tiek izplatīts video, kurā kāda persona izplata klaji nepatiesu informāciju, paziņojot, ka jebkuram cilvēkam, ierodoties NVA, ir iespēja aizpildīt jau sagatavotas anketas un saņemt 130 eiro. Izplatot šo informāciju, tika būtiski apgrūtināta NVA darbība un traucēts iestādes darbs, pārsvarā saistībā ar iedzīvotāju pastiprinātu interesi par izplatītajā video minētajiem pakalpojumiem, kurus NVA patiesībā nesniedz.

Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki, nolūkā iegūt plašāku izmeklēšanai nepieciešamo informāciju, veica datu analīzi, kā arī interneta vides izlūkošanu. Tā rezultātā tika noskaidrota persona, kura bija veikusi minētās noziedzīgās, huligāniskās darbības, proti, izveidojusi viltus ziņas un tās izvietojusi interneta vietnē.

Šī gada maijā par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturēta 1986. gadā dzimusi sieviete. Izmeklēšanas laikā iegūtais pierādījumu kopums deva pamatu atzīt personu par aizdomās turēto un pārtraukt noziedzīgo nodarījumu. Aizdomās turētajai personai tika piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saitīti ar brīvības atņemšanu.

VP atgādina, ka par viltus ziņu izplatīšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību vai bezkaunībā, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru, iestāžu, uzņēmumu vai organizāciju darbu, var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods. Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa regulāri veic interneta monitoringu, nolūkā fiksēt likumpārkāpumus, un atkarībā no situācijas veic darbības šādu likumpārkāpumu pārtraukšanai un vainīgo saukšanai pie likumā paredzētās atbildības.

Valsts policija aicina iedzīvotājus kritiski izvērtēt dažādos apšaubāmos interneta resursos pieejamās ziņas un nedalīties ar nepārbaudītu informāciju! Valsts iestāžu oficiālajai informācijai ir iespējams sekot līdzi iestāžu mājaslapās un oficiālajos sociālo tīklu kontos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!