Foto: LETA
Ģenerālprokuratūrā ir sākts kriminālprocess, pamatojoties uz Finanšu ministrijas (FM) iesniegumu par Ādažu novada domes darbībām.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošais dokuments, izskatot ministrijas iesniegumu par Ādažu novada domes rīcību ar SIA "Gaujas centrs" un izvērtējot iesniegumā minētos apstākļus, 7.februārī ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma nodaļas "Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā".

Kriminālprocess nosūtīts Valsts policijas Rīgas Reģiona pārvaldes Kriminālpolicijai. Izmeklēšanas uzraudzību veic Rīgas tiesas apgabala prokuratūra.

Konstatējot iespējamo pašvaldības mantas izšķērdēšanu Ādažu novada domē, FM iepriekš lūdza tiesībsargājošās institūcijas vērtēt pašvaldības noslēgtos darījumus, kā arī atbildīgo amatpersonu rīcības likumību.

Ādažu novada pašvaldībai 2010.gada 29.oktobrī tika sākts finanšu stabilizācijas process, un pērn decembrī tā saņēma finanšu stabilizācijas aizdevumu 681 000 latu apmērā, lai atmaksātu valsts budžetā aizņēmuma daļu, ko iepriekšējos gados nebija izmantojusi atbilstoši aizdevuma līgumos norādītajam mērķim.

Pašlaik Ādažu novada pašvaldība ir iesniegusi FM pieprasījumu, lai saņemtu nākamo finanšu stabilizācijas aizņēmuma daļu, kas paredzēta uzkrāto kreditoru saistību nomaksai. Domes papildu pieprasījums ir 470 000 latu.

Finanšu stabilizācijas procesa gaitā Ādažu novada pašvaldībai ir noteikta stingra finansiālās darbības uzraudzība, un tās ietvaros FM sadarbībā ar finanšu stabilizācijas uzraugu ir konstatējusi, ka novada pašvaldība finanšu stabilizācijas projektā nav uzrādījusi 2009. un 2010.gadā slēgtos darījumus, kuru finansējuma apmēri ir nesamērīgi ar pašvaldības budžeta iespējām, informēja FM.

Kopējais neuzrādīto saistību apmērs ir vairāk nekā 25 miljoni eiro (17,5 miljoni latu). Izvērtējot minētos līgumus, FM secina, ka tie ir noslēgti, neievērojot likumā par valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu noteikto. Pašvaldībām jārīkojas ar finanšu līdzekļiem un mantu lietderīgi, rīcībai jābūt tādai, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu un mantas izlietojumu, manta iegūstama īpašumā vai lietošanā par iespējami zemāku cenu, norādīja ministrijā.

Pašvaldība, pieņemot lēmumu par ilgtermiņa saistību uzņemšanos, nav ievērojusi likumā par valsts budžetu 2009.gadam noteikto aizliegumu uzņemties šādas saistības, informē FM.

Ar lūgumu vērtēt pašvaldības noslēgtos darījumus, kā arī atbildīgo amatpersonu rīcības likumību FM vērsusies Ģenerālprokuratūrā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Valsts kontrolē un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!