Pirmajā tiesas sēdē Vecrīgas grautiņu krimināllietā varētu ierasties vismaz 123 cilvēki
Foto: F64

Rīgas apgabaltiesā 15.novembrī uz pirmo tiesas sēdi 13.janvāra Vecrīgas grautiņu krimināllietā varētu ierasties vismaz 123 cilvēki.

Lietu atklātā tiesas sēdē skatīs tiesnese Irēna Logina. Viņas palīdze pastāstīja, ka lietu skatīs Abrenes ielas tiesas nama konferenču zālē un citu iespēju plašākām telpām tiesai pagaidām nav.

Tiesai pagaidām nav ziņu, cik lietas dalībnieku varētu ierasties, taču ir uzaicināti 68 apsūdzētie, kā arī cietušie jeb kopumā 123 cilvēki. "Pagaidām pieteikušies arī seši advokāti, taču mēs nezinām, cik viņu būs," norādīja palīdze.

Prioritāte atrasties tiesas zālē būs lietas dalībniekiem. "No sākuma ies zālē tie, kurus mēs aicinājām, un, ja klausītājiem būs vietas, tad būs," sacīja palīdze. Viņa gan nevarēja atbildēt, kā tiesa rīkosies, ja zālē nepietiks vietas klausītājiem un žurnālistiem. "Nemāku pagaidām atbildēt. Ja kaut kas nesanāks, būs jādomā tālāk, pagaidām tiesas sēde noteikta 15.novembrī," uzsvēra palīdze.

Tiesu administrācijas (TA) pārstāve Līva Rancāne pavēstīja, ka pagaidām TA nav saņēmusi no tiesas lūgumus par nepieciešamām palīgierīcēm, piemēram, mikrofona.

Tāpat TA nav saņēmusi lūgumu pēc plašāku telpu nodrošināšanas. Ja šādi lūgumi tiks saņemti, administrācija lems, kā palīdzēt.

Ņemot vērā, ka tiesas sēdi apmeklēs ne tikai lietas dalībnieki, bet arī klausītāji un žurnālisti un tur būs drūzmēšanās, Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis nekomentēja, kā policija nodrošinās kārtību tiesā un vai ir paredzēts pat atsevišķs plāns kārtības nodrošināšanai.

Iedzīvotājus apmeklēt tiesas sēdi paziņojumā presei aicinājusi biedrība "13.janvāris", kuras valdē darbojas grautiņu lietā apsūdzētie Andris Maziks, Ansis Ataols Bērziņš un Ingus Zaharčenoks.

"Tā kā tiesas sēde izsludināta kā atklāta, biedrība "13.janvāris" aicina revolucionāro notikumu atbalstītājus ierasties uz tiesas sēdi, tādējādi paužot savu atbalstu politiski apsūdzētajiem un samazinot lietas tendenciozas izskatīšanas risku," teikts biedrības paziņojumā.

Lietā Andris Maziks, Gunārs Klīmanis, Edgars Markots, Ansis Ataols Bērziņš, Jānis Vanags, Rolands Siliņš, Romāns Raimers, Žamšids Turdibajevs, Lauris Krasņikovs, Ingus Zaharčenoks, Lauris Tijons, Jānis Tijons, Juris Kļova, Ivo Romanovskis, Raimonds Romanovskis, Arturs Einemanis, Aleksejs Petrovs, Sergejs Oļševskis, Jānis Vīnavs, Vadims Gorbatjuks, Edgars Gorbaņs, Aleksejs Arhipovs, Endijs Šulmeisters, Ronalds Podziņš, Sergejs Vasiļausks, Benedikts Valatkaitis, Vilnis Rozenbergs, Zigmunds Lācis, Ivars Jumītis, Kaspars Ješkins, Andris Grauss, Teimurs Mansimovs, Pāvels Maksimenko, Jānis Zommers, Ingars Stepanovičs, Jevgēnijs Seja, Māris Grope, Raimonds Krūze, Klāvs Korņejevs, Edgars Vaivods, Silvesters Audris, Aigars Petkēvics, Jānis Nabokins, Artūrs Stilve, Oļegs Smirnovs, Aleksejs Borisenkovs, Edgars Vendlands, Raimonds Spruģēvics, Vjačeslavs Koruškins, Roberts Bogdāns, Oļegs Smirnovs, Deivids Savičs, Juris Marnavskis, Edgars Bogdanovs, Oļegs Moškovcevs, Vasilijs Ļebedevs, Eduards Smoļaks, Kārlis Cunskis, Ivars Saksons, Jurijs Sibikins, Andrejs Stepaņiščevs, Eduards Pūce, Artūrs Trumsiņš, Ruslans Ivanovs, Oskars Bergmanis, Mārtiņš Šķēle, Viktors Vasiļjevs, Aivars Zeltiņš apsūdzēti par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, kuras saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai vardarbību pret personu, vai pretošanos varas pārstāvjiem.

Sods par šāda nozieguma izdarīšanu ir brīvības atņemšana no trim līdz 12 gadiem.

Šajā lietā jau iepriekš izdalīts kriminālprocess pret vairākām personām, jo apsūdzētie izvairās no izmeklēšanas un viņu atrašanās vieta nav zināma.

Savukārt pret divām personām tiesai jau agrāk nodota krimināllieta medicīnisku piespiedu līdzekļu noteikšanai.

Lietā sākotnēji konstatēti zaudējumi aptuveni 140 tūkstoši plus vēl 32 tūkstoši morālās kompensācijas, taču pašlaik pieteiktās kompensācijas summa laika gaitā mainījusies, jo vairāki cietušie ir atteikušies uzturēt pieteikumus.

Cietušo vidū ir gan valsts iestādes, gan uzņēmumi, gan privātpersonas, gan arī policisti un militārpersonas.

Daļa apsūdzēto vainu atzīst, daļa ne.

Jau ziņots, ka 2009.gada 13.janvāra vēlā pēcpusdienā Doma laukumā noritēja opozīcijas partijas "Sabiedrība citai politikai" pieteikta protesta akcija, kurā dalību bija pieteikušas vairāk nekā 20 sabiedriskās organizācijas un partijas, kopumā pulcējot aptuveni 10 tūkstošus iedzīvotāju.

Lai arī mītiņš noritēja bez lieliem starpgadījumiem un incidentiem, pēc tā beigām apmēram tūkstotis demonstrantu devās uz Saeimas namu, kur daudzi izsita parlamenta ēkai stiklus, demolēja likumsargu automašīnas un apmētāja kārtības sargus ar dažādiem priekšmetiem, tostarp bruģi, pudelēm un citām drazām. Cieta policijas transports, kā arī vairākas ēkas un veikali Vecrīgā. Traumas guva gan policisti un karavīri, gan grautiņa dalībnieki.

Source

BNS
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form