PVN izkrāpēji kratīšanu laikā bēg no VID un cenšas apēst pierādījumus
Foto: F64

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP) šonedēļ līdz ar 37 kratīšanām Rīgā un Rīgas rajonā apturēja kāda celtniecības un augļu vairumtirdzniecības jomā strādājoša noziedzīga grupējuma darbību, kurš budžetam nodarījis 1,92 miljonu latu zaudējumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kratīšanu laikā viens no noziedzīgā grupējama dalībniekiem mēģināja aizbēgt no VID, līdzi paķerot noziedzīgas izcelsmes skaidru naudu, bet kāds cits centās iznīcināt lietiskos pierādījumus - tos apēst.

VID izdevās notvert cilvēku, kurš muka un līdzi centās paņemt skaidro naudu, kuras apjoms gan netiek konkretizēts. VID informē, ka, lai slēptu datu uzglabāšanas ierīces, noziedzīgā grupējuma dalībnieki bija ierīkojuši arī speciālu slēptuvi griestos, taču VID FPP darbinieki to atrada un izņēma paslēptās datu uzglabāšanas ierīces.

VID Sabiedrisko attiecību daļā portāls "Delfi" uzzināja, ka grupējuma organizētajā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas shēmā bija iesaistīti vairāk nekā 20 reāli strādājoši uzņēmumi un vēl 32 fiktīvi uzņēmumi.

37 kratīšanu laikā VID izņēma vairāk nekā 53 000 eiro (37 000 latus) skaidras naudas. Kratīšanas notika Rīgā un Rīgas rajonā un VID pārbaudīja 12 uzņēmumu juridiskās adreses, kā arī 14 ar noziedzīgo nodarījumu saistīto personu dzīves vietas un 11 automašīnas.

VID informē, ka šā gada 28.februārī VID sāka kriminālprocesu pret organizētu noziedzīgo grupējumu, kas Rīgas teritorijā laika periodā no 2012.gada janvāra un šā gada sākumā izvairījās no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēja noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus.

Noziedzīgais grupējums darbojies celtniecības, augļu un dārzeņu vairumtirdzniecības nozarē, kā arī nodarbojies ar saimniecības preču pirkšanu un pārdošanu, tādējādi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) veidā nodarot zaudējumus valsts budžetam 1 923 132 latu apmērā.

VID pastāv aizdomas, ka shēmā iesaistīto reāli strādājošo uzņēmumu patiesais skaits varētu būt pat trīsreiz lielāks, taču pārējo reāli strādājošo uzņēmumu iespējamā līdzdalība noziedzīgajā nodarījumā vēl tiks vērtēta izmeklēšanas gaitā.

Noziedzīgo grupējumu veido septiņas personas - trīs organizatori un četri atbalstītāji.

Divas no trim organizatoriem ir 1960. un 1970.gadā dzimušas sievietes, kuru greznais dzīvesveids - ikdienā izmantotās luksusa preces, dārgi mobilie tālruņi, augstas klases automašīnas - liecināja par dzīvesveida neatbilstību oficiālajiem ienākumiem.

Četrām personām - vienam atbalstītājam un trim organizatoriem - šobrīd piemērots aizdomās turamās personas statuss.

Vienai no organizatorēm šobrīd piemērots apcietinājums, bet pārējām personām - ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - uzturēšanās noteiktā dzīves vietā, aizliegums izbraukt no valsts, nodošana policijas uzraudzībā.

VID arī noskaidrojis, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus.

Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas „klienti" savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Lai legalizētu noziedzīgi iegūtos līdzekļus un tie nonāktu noziedzīgās darbības organizatoru un shēmas „klientu" rīcībā, naudas līdzekļi par faktiski nenotikušajiem darījumiem tika pārskaitīti uz shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontiem ne tikai Latvijas, Lietuvas, Čehijas un Austrijas, bet pat Vjetnamas un Apvienoto Arābu Emirātu kredītiestādēs, bet vēlāk izņemti skaidrā naudā un nodoti shēmas „klientu" rīcībā.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Čehija Finanšu policija Lietuva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form