Foto: Pixabay

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada septembrī prokuratūrai nosūtīja kriminālprocesu pret personu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā, portāls "Delfi" uzzināja VID.

Veicot izmeklēšanu, tika noskaidrots, ka persona laika periodā no 2011. līdz 2017. gadam citas personas uzdevumā par samaksu veica apjomīgus skaidras naudas pārvadājumus. Skaidras naudas deklarācijās netika uzrādīta patiesā naudas izcelsme un izlietojuma mērķis, tādejādi legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus.

Mantisko jautājumu nodrošināšanai uzlikti aresti kustamajai un nekustamajai mantai par kopējo vērtību 308 969,00 eiro. Aizdomās turētajai personai piemērots drošības līdzeklis — apcietinājums un tā izsludināta meklēšanā.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika veiktas apjomīgas izmeklēšanas darbības, lai iegūtu pietiekamu pierādījumu kopumu, un 2021. gada septembrī kriminālprocess tika nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 195. pants trešajā daļā, tas ir, par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Šī likuma 195. panta trešā daļa kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

VID atgādina, ka būt par "mūli" ir nelikumīgi. Cilvēki, kas iesaistās šādās shēmās, var ciest smagas sekas, jo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija ar citu personu starpniecību ir nelikumīga un bargi sodāma darbība. Tādēļ tiesībaizsardzības iestādes aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un atbildīgiem, nepiekrist aizdomīgiem svešu personu izteiktiem "vieglas naudas" piedāvājumiem, bet ziņot par tiem Valsts policijai.

"Viens no izplatītākajiem veidiem, kā cilvēkus iesaistīt naudas atmazgāšanas shēmās, ir izmantot tos par naudas kurjeriem jeb "naudas mūļiem" ar darba piedāvājumu starpniecību. Potenciālie "naudas mūļi" bieži vien tiek uzrunāti tieši ar darba piedāvājumiem, viņiem tiek piedāvāti "aģentu" vai "pārstāvju" amati ārzemju uzņēmumā, solot iespēju strādāt no mājām un nopelnīt "labu, ātru un vieglu naudu". "Naudas mūļus" izmanto īslaicīgi – vienam vai dažiem darījumiem," vēstīts Latvijas Vēstnesī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!