AM: pavēstes par mobilizēšanos saņems tikai 500 atvaļinātie NBS karavīri
Foto: F64

Pavēstes par mobilizēšanos drīzumā saņems vien 500 atvaļinātie Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīri, norādīja Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta direktors Airis Rikveilis, precizējot iepriekš ministrijas amatpersonas sniegto informāciju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziņa par to, ka ikviens Latvijas vīrietis, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu un ir derīgs militārajam dienestam, kā arī šādu pašu vecumu sasniegušās sievietes, kuras izteikušas vēlmi kļūt par bruņoto spēku rezervistēm, jau drīzumā savās pastkastītēs var saņemt AM sūtītu pavēsti par mobilizēšanos, ir izsaukusi plašu rezonansi interneta vidē.

Ministrija uzsver, ka sistēmas pārbaudei pavēstes par atsaukšanos saņems tikai bijušie karavīri, kuri ir atbilstošā vecumā. Turklāt fiziski viņiem nekur nebūs jāierodas, vien viņiem pieņemamākajā veidā - telefoniski vai elektroniski - būs jāatsaucas.

Atvaļināts pulkvedis, bijušais NBS komandieris Dainis Turlais (LPP/LC) pauda viedokli, ka sistēma rezervistu uzskaitei nemaz nepastāv. Viņš uzsvēra, ka sistēma pastāv tikai tad, kad katrs mobilizējamais zina, kur viņam nepieciešamības gadījumā jāierodas un kur viņš dienēs. Mobilizācijas plāniem jābūt jau gataviem uz papīra ar aizpildītiem uzvārdiem, ko katrs darīs, uzsvēra Turlais. Viņš, lai gan bijis armijas komandieris, nezina savu vietu mobilizācijas gadījumā.

"Likums nav sistēma, tas ir pienākums," sacīja Turlais, atzīmējot, ka šīs sistēmas nav, tādēļ arī nav ko pārbaudīt. Viņš arī uzskata, ka anketu nosūtīšana ar jautājumu, vai cilvēks ir gatavs būt rezervists vai nē, ir padumja. Mobilizēšanās nav brīvprātīga kustība, norādīja Turlais. Ja cilvēks ir reģistrēts kā rezervists, tad pēc pirmā izsaukuma viņam jāierodas konkrētā vietā, skaidroja Turlais.

Vaicāts par viņa viedokli, kādēļ tieši šajā laikā jāveic šāda sistēmas apzināšana, Turlais atzina, ka "kādreiz jau viss notiek pirmo reizi".

Tas, ka tieši tagad AM ir nolēmusi apzināt rezervistu sistēmas funkcionēšanu, ir sakritība un jebkādas aizdomas, ka šī aktivitāte tiek veikta saistībā ar referenduma rezultātiem, ir jānoraida, sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V).

"Tā ir tikai sakritība," uzsvēra ministrs. Viņš sacīja, ka rezervistu apzināšana bija šā gada ministrijas plānos, bet referendums bija visai neplānots, tāpēc būtu muļķīgi tagad atcelt ministrijas iepriekšējos darba plānus. Šai anketēšanai neesot nekāda politiska pamatojuma, bet gan tikai tehniskais.

Pabriks pastāstīja, ka kopumā plānots nosūtīt "pāris simtu pavēstu", lai izzinātu, kā sistēma strādā, vai tajā ir kādas kļūdas. Runājot par izmaksām, tās nebūšot nekādas lielās, vien tik, cik maksā izsūtīt vēstuli Latvijas teritorijā, atzīmēja ministrs.

Tāpat šai anketēšanai esot saistība ar vairākām koncepcijām, kas patlaban ir izstrādes stadijā, piemēram, Zemessardzes koncepciju.

Trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pastāstīja AM politiskais direktors Jānis Garisons teica, ka ikviens Latvijas vīrietis, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu un ir derīgs militārajam dienestam, kā arī šādu pašu vecumu sasniegušās sievietes, kuras izteikušas vēlmi kļūt par bruņoto spēku rezervistēm, jau drīzumā savās pastkastītēs var saņemt AM sūtītu pavēsti par mobilizēšanos.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizsardzības ministrija Artis Pabriks Dainis Turlais
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form