AM rosina atvieglot NATO karakuģu ienākšanu Latvijas ūdeņos
Foto: LETA

Mainoties drošības videi Eiropā, Aizsardzības ministrija izskatīšanai valdībā iesniegusi jaunus noteikumus, kas atvieglotu NATO karakuģu ienākšanu Latvijas ūdeņos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aizsardzības ministrija norāda, ka, mainoties drošības videi Eiropā, kā arī ņemot vērā Latvijas saistības kā NATO dalībvalstij, radusies nepieciešamība pēc spējas ātri reaģēt un nodrošināt sabiedroto militāro spēku ierašanos Latvijas teritorijā. Tas attiecas gan uz mācībām, gan uz potenciālu krīzes situāciju.

Šobrīd kārtību, kādā ārvalstu karakuģi ienāk un uzturas Latvijas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās, nosaka 2010. gadā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi. Ar spēkā esošajiem noteikumiem ir noteikta sarežģīta un laikietilpīga saskaņošanas kārtība – atļaujas izsniedz Ārlietu ministrija, savukārt kopumā saskaņošanas procesā ir iesaistītas trīs ministrijas, kā arī Nacionālie bruņotie spēki (NBS).

Šie noteikumi nosaka vienotu kārtību visiem ārvalstu kuģiem, tai skaitā arī NATO dalībvalstu karakuģiem, kas piedalās kopīgajās mācībās Latvijas teritoriālajā jūrā, kā arī NATO pastāvīgo Jūras spēku vienību karakuģiem, neparedzot tiem nekādus atvieglojumus.

Šobrīd trūkst atsevišķa regulējuma gadījumos, kad NATO dalībvalstu karakuģi un NATO pastāvīgo Jūras spēku vienību karakuģi ienāk Latvijas ūdeņos un ostās saskaņā ar apstiprinātu mācību grafiku vai pēc Latvijas lūguma valsts drošības un aizsardzības spēju pastiprināšanai miera laikā.

Jauns noteikumu projekts sagatavots, lai mazinātu birokrātisko slogu institūcijām un optimizētu dokumentu apriti, tādējādi paātrinot lēmuma pieņemšanu. Jaunā kārtība samazinās birokrātisko slogu vairākām ministrijām un NBS.

Tāpat plānots sakārtot diplomātisko atļauju piešķiršanas kārtību un nodrošināt NATO valstu karakuģiem atvieglotu ienākšanu Latvijas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās. Atrunājot šo jomu noteikumu projektā, Latvija būs ieviesusi NATO noteiktās procedūras.

Jaunais noteikumu projekts papildināts ar jaunu nodaļu, kas regulē NATO karakuģu ienākšanu mācību un manevru veikšanai un valsts drošības un aizsardzības spēju pastiprināšanai miera laikā. Tā kā par militāro mācību organizēšanu Latvijas teritoriālajā jūrā atkarībā no iesaistīto spēku lieluma lēmumu pieņem Ministru Kabinets vai aizsardzības ministrs un politiskā līmenī atbalsts šo kuģu ienākšanai jau ir izteikts, papildus nepieciešams saskaņot tikai tehnisko informāciju.

Tāpat būtiski papildināta noteikumu nodaļa, nosakot Latvijas kompetento iestāžu rīcību gadījumā, kad ārvalstu karakuģis ienāk Latvijas Republikas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos vai ostās ārkārtēju iemeslu dēļ.

Jauno noteikumu projektu 23. janvārī skatīs valdībā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Nacionālie bruņotie spēki NATO
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form