Ņemot vērā labvēlīgos laika apstākļus, ērču aktivitātes sezona vēl turpinās un pagājušās nedēļas laikā Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) ērces piesūkšanās gadījumā pēc palīdzības bija vērsušies 143 cilvēki, liecina LIC apkopotā informācija.

Līdz ar to šogad kopumā LIC ar piesūkušos ērci atnākuši 1875 pacienti, no kuriem 837 tika ievadīts pretērču imūnglobulīns.

No Virusoloģijas laboratorijā pārbaudītajām 4510 ērcēm 334 jeb 6,41% uzrādīja inficētību ar ērču encefalītu.

Kā ziņots, LIC direktora vietniece medicīnas jautājumos Velga Ķūse stāstīja, ka tas ir salīdzinoši augsts inficētības procents un pērn tas ir bijis mazāks, sasniedzot 4,3%.

Augsto inficētību Ķūse skaidro ar to, ka pērnā ziema nebija īpaši barga, līdz ar to daudzi kukaiņi to pārcieta. Turklāt arī šobrīd ir labvēlīgi apstākļi to vairošanās procesam, un katrai inficētai ērcei arī nākamā paaudze ir ērču encefalīta pārnēsātāja.

LIC direktora pienākumu izpildītājs Jāzeps Keišs arī brīdina, ka rudenī ērces kļūst vēl aktīvākas, jo pirms ziemas guļas vēlas nodrošināt sevi ar pietiekamiem asins krājumiem.

Ja pacients inficējies ar ērču encefalītu, laiks no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei ir vidēji 7-14 dienas. Retāk inkubācijas periods ilgst divas dienas, vēl retāk - 30 dienas.

Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc 3-5 dienām slimnieka stāvoklis it kā uzlabojas, un pat aptuveni nedēļu cilvēks var justies vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un kļūst izteiktākas. Ja viena trešdaļa ērču encefalīta slimnieku izārstējās pilnībā, tad pārējos gadījumos šī bīstamā infekcijas slimība saistīta ar nopietniem nervu sistēmas bojājumiem.

Savukārt izplatītākais Laimas slimības simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc vienas līdz četrām nedēļām. Apsārtums izplatās trīs līdz piecu centimetru diametrā un pēc kāda laika pazūd.

Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un atsevišķos gadījumos arī sirds. Šie simptomi ir zīme, ka borēlijas izplatījušās tālāk par ērces koduma vietu. Ne vienmēr pirms šīm pazīmēm ir novērojams ādas apsārtums. Nervu sistēmas traucējumu simptomi var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās. Tie var izpausties kā nogurums, galvassāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra vai sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā. Pieaugušajiem iespējama daļēja sejas paralīze.

Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu. Pēc pārslimotas Laimas slimības neveidojas imunitāte un iespējama atkārtota inficēšanās. Pagaidām vēl nav iespējams vakcinēties pret Laimas boreliozi.

LIC atgādina, ka gadījumā, ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, lai mazāk encefalīta vīrusa nonāktu cilvēka organismā. Kukaini nedrīkst saspiest, jo citādi brūcē var iespiest Laimas slimības baktērijas.

Vispirms ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā. Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un, ceļot uz augšu, izvelk. Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti un velkot aiz abiem galiem. Ērces koduma vietu apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas.

Rokas jāmazgā arī pēc ērces noņemšanas sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces, pa kurām slimības izraisītāji var iekļūt cilvēka organismā. Ja, ērci izņemot, ādā palicis tās snuķītis, to nedrīkst atstāt un jādodas pēc palīdzības uz tuvāko medicīnas iestādi.

Infektoloģijas centra speciālisti atgādina - lai nepieļautu ērces piesūkšanos, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt: bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Lai ērces būtu iespējams pamanīt un laikus notraukt no apģērba, uzturoties dabā, vēlams valkāt apģērbu gaišā krāsā. Kleitas un svārki nav piemērots apģērbs pastaigai vietās, kur sastopamas ērces, uzsver Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!