Bijušajā Padomju Savienībā 9. maijā atzīmēja Uzvaras dienu pār nacistisko Vāciju. Šogad, tāpat kā citus gadus, plašākās 9. maija svinības notika Rīgā, pie tā dēvētā "Uzvaras pieminekļa".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasākumus rīko biedrība "9.maijs.lv", kas savā mājaslapā informēja, ka pasākumi par godu šim datumam Rīgā norisināsies jau devīto gadu.

9. maija pasākumi Rīgā
Noslēdzam 9. maija tiešraides. Paldies, ka bijāt kopā ar mums!
Pasākums noslēdzas ar uguņošanu.
Gaidot salūtu, pie pieminekļa cilvēku pūlī plivo divi Krievijas karogi.
Klātesošie virpuļo dejās.
Svinēšana prasa daudz spēka.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/usakovs-nav-nozimes-vai-nacisma-sagravi-svin-8-maija-vai-9-maija.d?id=48817973
Pēc Rīgas mēra uzrunas apmeklētāji laižas dejā.
Šim vīram vakars beidzas ar sarunu ar policistiem par to, kāpēc urinēt publiskā vietā nevar.
Valsts policijas sabiedrikso attiecību speciāliste Simona Grāvīte pastāstīja, ka līdz šim pie tā dēvētā Uzvaras pieminekļa kopumā noformēti 11 administratīvo pārkāpumu protokoli, no kuriem astoņi ir par atrašanos spēcīgā alkohola reibumā sabiedriskā vietā, divi - par urinēšanu publiskā vietā, bet viens par sīko huligānismu. Kopumā policija norāda, ka pasākums aizrit mierīgi. Pagaidām kopumā visas dienas laikā to apmeklējuši aptuveni 55 000 cillvēku.
Lentītes pie pieminekļa sanākušajiem izsniedza akcijas "Nemirstīgo pulks" teltī, kā arī nodibinājuma "Kultūras attīstības fonds" teltī, ziņo LNT. https://www.delfi.lv/news/national/politics/georga-lentites-pardaugava-dala-nodibinajums-kuram-pieskirts-sabiedriska-labuma-organizacijas-statuss.d?id=48817805
Vakariņotāji
Liela daļa klātesošo savākušies ēdināšanas zonā, lai ar spēcinošu maltīti uzkrātu enerģiju pasākuma vakara daļai.
Dzīvojamo māju pagalmā, netālu no tā dēvētā Uzvaras pieminekļa divi vīri, no kuriem viens aptinies ar Krievijas karogu, paklusām 'iestiprinās' vakara koncertam, ziņo aculiecinieki.
Pie pasākuma norises vietas esošā degvielas uzpildes stacija "Virši-A" savas tradicionālās sarkanbaltās līdzi ņemamās kafijas krūzes nomainījuši pret vienkāršām, baltām krūzītēm.
Pieminekļa pakājē aizvien skaļi skan krievu mūzika. Daļa apmeklētāju laidušies dejā. Cilvēku skaits salīdzinājumā ar pēcpusdienu patlaban ir palielinājies, taču pagaidām izskatās, ka pagājušā gada apmeklētāju skaitu šogad pārsniegt neizdosies.
Nobraucot no Akmens tilta, Pārdaugavas pusē pie tā dēvētā Uzvaras pieminekļa, veidojas sastrēgums. Sabiedriskie autobusi sastrēgumu apbrauc pa tramvaja sliedēm. Transporta kustību regulē tam speciāli norīkoti inspektori, savukārt satiksmi uz ceļa - Valsts policija.
Teksta un video tiešraide atsāksies plkst.20.
Policija ziņo, ka divas personas ir aizturētas par atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā. Pasākumu pie "Uzvaras pieminekļa" līdz šim apmeklējuši ap 25 000 cilvēku. Savukārt pie Strēlnieku pieminekļa aizturētie strīdnieki ir izlīguši mieru un abiem protokoli nav noformēti.  
Prokremliskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko, runājot ruporā, uzmundrina gājiena dalībniekus.
Šodien Daugavpilī tūkstošiem cilvēku piedalās sabiedroto uzvaras pār nacistisko Vāciju 72.gadadienai veltītajos svinīgajos pasākumos. Piemiņas pasākumus ievadīja Otrā pasaules kara veterānu un viņu atbalstītāju gājiens. Nesot rokās transparentus un palielinātas savu karā kritušo radinieku un nu jau aizsaulē aizgājušo cīnītāju fotogrāfijas gājiena dalībnieki un "Nemirstīgo pulks" pa 18.novembra, Viestura un Rīgas ielu sekoja līdz Dubrovina parkam, kur plkst.12 sākās svinīgā ceremonija, kurā klātesošos uzrunāja veterāni, vietējās pašvaldības, Krievijas un Baltkrievijas ģenerālkonsulātu pārstāvji un garīdznieki, notika klusuma brīdis, ziedu un vainagu nolikšana, ziņo LETA.
Gājienā šobrīd devušies jau ap 1200 cilvēku.
Ar puķu tirgošanu šodien var labi nopelnīt. Viena tirgotāja saka otrai: "četrās stundās vairāk kā 500 eiro nopelnīti".
Cilvēku masa virzās pa Slokas ielu līdz "Uzvaras piemineklim". Satiksme nav bloķēta, bet ierobežota. Tikmēr cilvēki sabiedriskā transporta pieturās pauž neapmierinātību ar notiekošo un tramvaju kavēšanos.
https://twitter.com/PZirnis/status/861932449974165504
Gājienā Otrā pasaules kara upuru piemiņai devušies ap 500 cilvēku. Dalībnieki dzied dziesmas krievu valodā un ik pa laikam uzgavilē. Daži muzikālajam pavadījumam paņēmuši līdzi magnetofonu, lai atskaņotu krievu mūziku.
Provokators nodots Valsts policijai.
Garām sapulces dalībniekiem gāja vēl viens pretējā viedokļa paudējs, kurš pie protestētāju kājām nolika neļķi, nosakot, ka viņiem būtu jāatceras "savi brāļi latvieši un savi brāļi ukraiņi".
Tikmēr sapulces dalībnieku skaits ir palielinājies un patlaban pie Strēlnieku pieminekļa ir ap 30 dalībnieku.
Vīrietis, kurš konfliktēja ar provocējošo kungu, žurnālistiem sacīja, ka nepārstāv nevienu politisko spēku, taču šis personāžs viņam esot pazīstams un sastapts iepriekš tādos pasākumos kā 16. marts. Rīgas pašvaldības policisti vīrieti, kurš provocēja sapulces dalībniekus, aizturēja un ievietoja dienesta auto.
Provokators un likumsargi.
Vīrietis, kas ir rotājies ar Georga lentēm, turpina provocēt uz sapulci sanākušos. Vīrietis cenšas panākt mutiska konflikta pārvēršanos kautiņā.
Starp biedrības sapulces dalībniekiem un kādu vīrieti izceļas mutisks konflikts saistībā ar abu pušu viedokļu nesakritību. Iejaucas pašvaldības policija.
Biedrības “Nacionālo karavīru atbalstam” sapulcē, kas pieteikta ar mērķi atgādināt par 2.Pasaules kara norisi un padomju okupācijas nodarīto kaitējumu, pulcējušies ap 20 cilvēku, novēroja "Delfi".
Līdz pulksten 14 pie pieminekļa esošo cilvēku skaits salīdzinājumā ar rītu ir mazliet palielinājies. Liela daļa cilvēku ierodas, noliek ziedus un pēc tam dodas prom. Vērot pasākumu pārsvarā paliek gados vecākie cilvēki un vecāki ar maziem bērniem.
Rīgas pašvaldības policijā (RPP) pastāstīja, ka RPP pārbaudījusi visus ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus pasākumā, taču nevienam pārkāpumi nav konstatēti. Tāpat pašvaldības policisti pārbaudījuši puķu tirgotājus. Četros gadījumos vēl pirms izkrautas puķes un sākta to tirgošana kārtības sargi konstatēja nepieciešamās atļaujas neesamību. Līdz ar to pārkāpums tika novērsts un pārdevējiem izteikts mutisks brīdinājums, ka par tirgošanos bez atļaujas paredzēts sods. Attiecīgie tirgotāji devušies prom.
Parka teritorijā iemaldījies arī tūristu bariņš, kurš no klātesošajiem cenšas noskaidrot pasākuma iemeslu.
Uz skatuves teikt uzrunu kāpa arī Latvijas Sociālistiskā partijas pārstāvis Alfrēds Rubiks , kurš sanākušos sveica ar "lielu notikumu pasaules vēsturē ar padomju tautas uzvaru Lielajā Tēvijas karā". "Man tā ir uzvara un būs tik ilgi kamēr dzīvošu un elpošu," tā Rubiks. Visus klātesošos viņš sveica gan sveic savā, gan viņa pārstāvētās partijas vārdā. Rubiks pauda pārliecību, ka drīz par oficiālo valsts valodu atzīs latgaliešu valodu un tam sekos krievu valoda. "Mēs šeit nākam ne tikai pieminēt varoņus, bet arī lai gūtu spēkus kaujai un kauja būs liela - tuvojas pašvaldības vēlēšanas. Es ceru, ka jūs ziniet, par ko balsot. Tuvojas Saeimas vēlēšanas - ceru, ka ziniet par ko balsot," skaļā un pacilātā balsī, stāvot uz skatuves, sauca Rubiks.
Valsts policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Gžibovska pastāstīja, ka līdz pulksten 12:30 9.maija pasākumi parkā pie pieminekļa norit mierīgi un nav aizturēta neviena persona, kā arī likumsargi nav noformējuši nevienu administratīvā pārkāpuma protokolu. Policijas aptuvenās aplēses liecina, ka līdz šim pasākumu varētu būt apmeklējuši ap 15 000 cilvēku. Likumsargu novērojumi liecina, ka šogad apmeklētāju skaits ir sarucis.
Saistībā ar 9.maiju Rīgas ielās manāmas izdekorētas automašīnas.
Kāds vīrietis pamatīgā alkohola reibumā nebija spējīgs noturēties kājās, tāpēc apsardzes firmas "Strong" darbinieki iereibušo kungu izraidīja no pasākuma norises teritorijas.
Noslēdzošajai daļai parka beigu daļā izvietota pirotehnika.
9. maiju Rīgā dokumentēt ieradusies arī Krievijas televīzija, kas pēc ziedu nolikšanas intervēja Rīgas pašvaldības priekšsēdētāju Nilu Ušakovu, bet pēc tam pieminekļa teritorijā - klātesošos cilvēkus.
Kazahstānas vēstniecības padomniece Latvijā Žazira Merzakazirova klātesošajiem atgādināja par tiem cilvēkiem, kuri devās karā, savukārt Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgēnijs Lukjanovs savā uzrunā sacīja, ka par 9.maiju "samaksāts ar miljoniem dzīvību un šodien pieminam tos, kuri dzīvību zaudēja un noliecam galvu veterānu priekšā". "Paldies par uzvaru," uzrunu noslēdza Lukjanovs.
Baltkrievijas vēstniece Latvijā Marina Dolgapolova uzrunāja veterānus, apsveicot ar "gaišo svētku dienu". "Karš atstāja pēdas ikvienā baltkrievu ģimenē", uzrunā sacīja vēstniece, papildinot, ka "Baltkrievijā zina augsto pasaules cenu un mūžam iedzīvotāji būs pateicīgi saviem senčiem par iespēju dzīvot brīvā pasaulē".
Azerbaidžānas vēstnieks Latvijā Džavanširs Ahundovs uzrunā apsveica klātestošos ar svētkiem, norādot, ka tā priecīga diena visās bijušās Padomju Savienības valstīs. "Mēs dzīvojam dažādās valstīs, bet mums visiem šī diena ir svētku diena," minēja Ahundovs.
Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, pagaidām izskatās, ka apmeklētāju skaits, vismaz dienas pirmajā pusē, ir sarucis.
Apmeklētāji par 10 eiro var iegādāties t-kreklu ar 9.maija simboliku. Savukārt nozīmīte maksā 0,50 eiro. Turpat var aplūkot arī karti.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/foto-9-maija-svinibas-riga.d?id=48814231
Kopumā izskatās, ka šogad ēdināšanas zona palikusi mazliet lielāka un piedāvājumu klāsts manāmi audzis.
Savukārt, ja nekas no iepriekšminētā ēdienu klāsta neliekas saistošs, viens stends ietur minimālismu un piedāvā cepumus.
Ēdienkartē atrodama gan cukurvate, gan saldējums, pie kura stenda šajā vēsajā dienā rinda neveidojas. Tāpat var iegādāties šašliku, kas pārsvarā maksā 3,50 eiro kopā ar piedevām. Gandrīz visi ēdienu tirgotāji piedāvā arī bulciņas, bet vietām atrodams popkorns, savukārt vienviet - pat piparkūkas.
Kad ziedi nolikti, pasākumu apmeklētāji steidz iestiprināties ar vēlām brokastīm vai agrām pusdienām.
https://www.delfi.lv/video/zinas/latvija/9-maija-rits-pie-uzvaras-pieminekla.d?id=48814073
Pasākuma apmeklētāju kontingents ir visnotaļ dažāds, sākot ar pieaugušajiem ar zīdaiņiem līdz pat ļoti veciem cilvēkiem. Pēc ziedu nolikšanas ar orķestra spēli sākas koncerts.
Kā katru gadu visapkārt redzami gan Rīgas pašvaldības policijas darbinieki, Valsts policijas darbinieki, tostarp kinologi ar suņiem, un pasākumu organizatoru nolīgtas apsardzes firmas darbinieki.
Ziedu nolikšanā piedalās Azerbaidžānas vēstnieks Latvijā, Baltkrievijas vēstniece Latvijā, Kazahstānas vēstnieka padomniece Latvijā, Krievijas vēstnieks Latvijā, kā arī Latvijas Saeimas un Eiropas parlamenta deputāti un Rīgas domes deputāti.
Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) kopā ar ārvalstu vēstniecību pārstāvjiem nostājas ziedu nolikšanai.
Tuvāk pie pieminekļa jau pulcējas cilvēki. Pulksten 10 plānota ziedu nolikšanas ceremonija.
Pirmie ziedu tirgotāji nobāzējušies jau pieturā pie Nacionālās bibliotēkas. Arī tālāk, pieminekļa virzienā, ir izveidojusies rinda ar vairākiem puķu pārdevējiem. Lielākoties tiek pārdotas neļķes un narcises. Neļķes maksā no 0,80 eiro līdz 1 eiro.
Labrīt! Sākam teksta tiešraidi no 9. maija pasākumiem Pārdaugavā, tā sauktā Uzvaras pieminekļa apkārtnē.

Šogad aprit 72 gadi, kopš Eiropā noslēdzās Otrais pasaules karš. Tas bija lielākais bruņotais konflikts cilvēces vēsturē un prasīja vismaz 70 miljonu cilvēku dzīvības.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

9. maijs Nils Ušakovs Otrais pasaules karš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form